Доступність посилання

ТОП новини

У Москві обговорюють ядерну програму Ірану


Москва – У Москві у понеділок розпочався черговий раунд переговорів щодо ядерної програми Ірану. Росія, Великобританія, Китай, США, Франція й Німеччина – так звана «шістка» посередників – намагаються обговорити з Тегераном теперішнє і майбутнє його ядерних ініціатив. Захід і далі продовжує підозрювати Іран у створенні ядерної зброї – попри те, що іранські високопосадовці неодноразово наголошували на винятково мирному характері цих розробок. Експерти підозрюють, що через безкомпромісність офіційного Тегерана переговори у Москві можуть не принести бажаних результатів.

«Шістку» посередників під час обговорення ядерної програми Ірану у Москві очолює верховний представник Євросоюзу з закордонних справ і політики безпеки Катрін Аштон. Інтереси Ірану на переговорах представляє секретар Вищої ради національної безпеки Саїд Джалілі.

В Ірані шанси на успіх московських переговорів вважають «мінімальними», про це ще до початку зустрічі заявляли представники іранської делегації. Раніше вони зазначали, що відмова міжнародних посередників визнати право Ірану на збагачення урану призведе до провалу московського раунду переговорів.

В яку гру грає Іран?

Натомість експерти вважають, що представники Ірану навмисно затягують переговори. Директор російського Центру аналізу близькосхідних конфліктів Олександр Шумілін згоден з позицією Ізраїлю, який раніше офіційно висловлював стурбованість у зв’язку з іранською ядерною програмою.

«Ми спостерігаємо протягом усіх цих останніх зустрічей, як Іран затягує переговори, щоб мінімізувати їхню результативність. Це, до речі, викликає різку і стурбовану реакцію з боку Ізраїлю, який, будучи стороною вельми зацікавленої, бачить те, що відбувається, саме так. Іран грає в кішки-мишки з шісткою і багато в чому її переграє», – вважає він.

Попередні переговори Тегерана з «шісткою» тривали в Багдаді наприкінці травня і фактично закінчилися нічим. Експерти кажуть, що московський раунд теж навряд чи завершиться результативно.

Гнучкість або хитрість

Сходознавець Олена Супоніна каже, що з іранською делегацією складно вести переговори, тим більше коли справа стосується такої дражливої теми, як ядерна програма.

«З іранцями важко вести переговори. Це відомо всім дипломатам. Вони дуже, здавалося б, гнучкі, а потім виходить так, що їх гнучкість була насправді хитрістю, а то і дипломатичним прийомом. Тобто вони можуть пообіцяти щось, а потім відступати від своїх обіцянок, вимагаючи для себе вигідніших умов», – наголошує Супоніна.

Незважаючи на песимізм експертів, російські дипломати все ж сподіваються, що переговорний процес таки зрушиться з мертвої точки. Як написала російська газета «Комерсант», московська зустріч є вирішальною: в разі її провалу США мають намір відмовитися від нових переговорів з Іраном. Такий результат, на думку фахівців, може призвести до непередбачуваних наслідків.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG