Доступність посилання

ТОП новини

Росія критикує схвалення «акту Магнітського» в комітеті Сенату США


Сергій Рябков, архівне фото
У Міністерстві закордонних справ Росії заявили сьогодні, що «глибоко обурені» схваленням у провідному комітеті Сенату Конгресу США законопроекту, відомого як «Акт Магнітського», який має на меті покарати російських посадовців, причетних, на думку США, до смерті в ув’язненні російського юриста Сергія Магнітського.

Як заявив заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков, якщо цей законопроект стане законом, Москва вживе заходів у відповідь, що будуть, за його словами, і симетричні, і інші.

Учора у США комітет із закордонних справ Сенату одноголосно схвалив проект «Акту про відповідальність за порушення верховенства права імені Сергія Магнітського», який пропонує заборону видавати візи до США і замороження активів у США для порушників прав людини в усьому світі, і в першу чергу для причетних до смерті російського юриста.

В іншій палаті Конгресу, Палаті представників, відповідний профільний комітет схвалив аналогічний законопроект раніше цього місяця. Обидві палати ще не розглядали ці законопроекти в повному складі.

В адміністрації президента США Барака Обами вже висловлювали занепокоєння, що цей акт може підірвати «перезавантаження» у відносинах США і Росії. Але, на думку аналітиків, якщо Конгрес схвалить закон, Обама не стане ветувати його, бо законодавці пов’язують ухвалення «акту Магнітського» зі скасуванням іншого закону, так званої «поправки Джексона-Веніка» часів Холодної війни, яка встановлює дискримінаційний режим торговельних відносин США з Росією і скасування якої прагнуть в адміністрації президента США.

«Поправка Джексона-Веніка» 1974 року узалежнювала певні торговельні переваги для країн із неринковою економікою від свободи емігрувати з цих країн і мала на меті в першу чергу полегшити еміграцію євреїв із СРСР. Чинність цього законодавчого акту вже скасована щодо низки колишніх радянських і соціалістичних країн, зокрема, України, але він далі діє стосовно Росії. Від 1994 року президенти США щороку незмінно надають Росії однорічні винятки з обмежень за цим законом, але Росія домагається його повного скасування.

Сергій Магнітський, російський юрист, який працював для західного інвестиційного фонду Hermitage Capital, помер у 2009 році в слідчому ізоляторі в Москві у віці 37 років від серцевих проблем. Російські правозахисники стверджують, що представники влади свідомо ігнорували поганий стан його здоров’я, щоб змусити його замовкнути.

Магнітський потрапив за ґрати, звинувачений у розробці схеми уникнення російських податків для свого замовника, фонду Hermitage Capital. Йому висунули це звинувачення по тому, як юрист заявив, що встановив цілком протилежне: за його даними, суму в 230 мільйонів доларів, що її фонд уже сплатив як податки, викрали з російського бюджету посадовці Міністерства внутрішніх справ Росії, податкової адміністрації та інших державних органів.
XS
SM
MD
LG