Доступність посилання

ТОП новини

Суд у США не повернув громадянство Дем’янюкові посмертно


Іван Дем’янюк, одне з останніх публічних фото – в залі суду в Мюнхені після оголошення вироку 12 травня 2011 року
Суд у США відхилив у четвер прохання відновити американське громадянство вихідця з України Івана (Джона) Дем’янюка, звинуваченого в нацистських злочинах, посмертно або знову відкрити справу про це для нового розгляду.

Апеляційний суд Шостого судового округу США постановив, що смерть Дем’янюка в березні зробила цю справу неактуальною.

Адвокати кажуть, що ще розглядають нинішнє рішення суду. У родині Дем’янюка його наразі не коментували.

Захист Дем’янюка, подаючи в квітні своє прохання, мотивував його тим, що уряд США, домагаючись позбавлення Дем’янюка громадянства, свідомо приховав потенційно важливу інформацію в цій справі, яка могла змінити її результат на користь Дем’янюка. Тому, на думку адвокатів, необхідно було або відновити громадянство, або відкрити справу для нового розгляду.

Іван Дем’янюк, відомий у США як Джон Дем’янюк, помер у старечому будинку в Німеччині в березні у віці 91 року ще в перебігу розгляду апеляції на вирок суду, який так і не набув чинності. У травні минулого року суд у Мюнхені засудив його до 5 років за ґратами, визнавши винним у колабораціонізмі в часи нацизму та причетності до страти 28 тисяч 60 в’язнів, переважно євреїв, у нацистському таборі смерті «Собібор» на території Польщі, в якому він, за твердженням суду, був охоронцем.

Дем’янюка депортували до Німеччини на цей суд після того, як у Сполучених Штатах Америки, де він жив із 1950-х років, його вдруге позбавили громадянства: його визнали винним у тому, що він здобув громадянство США незаконно, бо, як стверджував суд, приховав свою службу в нацистських концтаборах за часів Другої світової війни.

Дем’янюк не визнавав своєї вини і заявляв, що ніколи не бував охоронцем у таборах смерті.

У 1980–90-х роках його вже позбавляли громадянства США і видали до Ізраїлю, де засудили до смертної кари за звинуваченням, ніби він був сумнозвісним своєю жорстокістю охоронцем на прізвисько «Іван Грозний» у нацистському таборі смерті «Треблінка». Але по тому під час перегляду справи з’ясувалося, що сторона звинувачення приховала свідчення, які виправдовували його. Вирок Дем’янюкові скасували, і він повернувся до США, де його громадянство тоді відновили.
XS
SM
MD
LG