Доступність посилання

ТОП новини

Румунський президент пережив референдум про імпічмент


Румунські виборці демонструють більше політичної мудрості, ніж політичні лідери – Траян Бесеску
Президент Румунії Траян Бесеску не піде у відставку, бо за це не проголосували румунські виборці під час референдуму. За румунськими законами, у плебісциті мали взяти участь більше половини румунських виборців, щоб рішення парламенту про відставку президента набуло чинності. Але, за даними Центральної виборчою комісії, на виборчі дільниці з’явилося тільки 46 відсотків виборців.

Після оголошення результатів референдуму, президент Румунії Траян Бесеску наголосив, що румунські виборці демонструють більше політичної мудрості, ніж політичні лідери.

«Референдум показав, що в політиці для всього є межа. Той факт, що у вас є більшість, ще не означає, що можна порушувати закони і виходити за рамки Конституції. І румуни це довели під час вчорашнього референдуму», – сказав Бесеску.

Він також закликав своїх ідеологічних супротивників з уряду припинити ворожнечу і не розколювати румунське суспільство.

« Ми повинні об’єднатися, щоб зміцнити наші інституції, а не намагатися піддати їх впливу політичних партій. Я закликаю уряд до створення зі мною політичного партнерства, яке має зменшити розкол всередині румунського суспільства. Думаю, що тут ми також уже дійшли межі», – заявив Бесеску.

Референдум скликав лівоцентристський уряд Румунії на чолі прем’єр-міністром Віктором Понтою, після того, як парламент оголосив президенту імпічмент, звинувативши його у перевищенні повноважень та у втручанні у справи уряду.

Політична ворожнеча обходиться дорого

Ці та інші дії уряду, які у Брюсселі вважають протизаконними, викликали гостру критику з боку Європейського Союзу, членом якого Румунія є від 2007 року. Перед цією критикою Понта планував змінити закон про референдум і зменшити повноваження Конституційного суду.

Незважаючи на те, що референдум не відбувся, Віктор Понта заявив, що його було «майже виграно», бо 87 відсотків тих, хто прийшов на референдум, проголосували за відставку Бесеску. Тим часом, надходять повідомлення про те, що під час референдуму відбулися численні порушення, зокрема, у районах, які контролює альянс Віктора Понти. Серед виборчих нововведень, мобільні дільниці на чорноморських пляжах та на гірських курортах, де зараз перебуває значна частина виборців.

Спроби уряду позбавитися від незручного президента призвели до блокування політичного життя країни, поставили під питання отримання позики від Міжнародного валютного фонду та до здешевлення національної валюти. Після оголошення результатів референдуму курс румунського лея піднявся вперше упродовж останніх кількох тижнів.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG