Доступність посилання

ТОП новини

Олімпійське «золото» – срібне!


Прага – Четвертий день тривають літні Олімпійські ігри в Лондоні. Упродовж Олімпіади буде загалом вручено близько чотирьох з половиною тисяч медалей, але особлива увага вже традиційно звернена до першої золотої. Цього разу золоту сторінку в історію ігор вписала китаянка Йі Сілінь, яка показала найкращий результат у стрільбі з пневматичної гвинтівки на дистанції 10 метрів. Її «золото» історичне ще й тому, що лондонські медалі не подібні до всіх, які досі вручались на олімпійських іграх.

Рік тому в Лондоні Міжнародний Олімпійський комітет в урочистій атмосфері вперше представив свій найбільший скарб – олімпійські медалі переможців літньої олімпіади 2012 року. Цілий рік до відкриття Олімпіади медалі, як найдорожче майно, тримали в лондонському Tower, там, де зберігаються найбільші коштовності Великої Британії включно з короною королеви.

Лондон поставився до виготовлення відзнак відповідально і з розмахом. У загальнонаціональному конкурсі щодо медалей взяло участь кілька десятків митців, а виграв проект відомого художника Девіда Воткінса (David Watkins).

Найбільші й найтяжчі в історії медалі

Його медалі за дизайном класичні, але водночас мають дві особливості. Медалі Воткінса традиційно округлі, але найбільші й найтяжчі за всю історію олімпійських ігор. Залежно від металу – золото, срібло чи бронза, вага медалей коливається від 375 до 400 грамів, діаметр медалей 85 міліметрів.

На думку фахівців, дизайн лондонських відзнак успішний. Цю думку поділяє і головний редактор популярного чеського часопису «DESIGNMag» Ондржей Кринек.

«На головній стороні медалі зображення богині Ніке, стандартне зображення для медалей. Зате на реверсі автор представив модерну композицію – це логотип лондонської олімпіади, зображений на тлі сітки ліній. Ці лінії символізують, з одного боку, думку про те, що всі тягнуть разом в одному напрямку за один шнурок – усі спортсмени і всі країни. Це ідея енергії, успіхів спортсменів. Цю думку автора, схему ліній з логотипу, ми можемо бачити в багатьох варіантах на олімпіаді, наприклад, на стендах стадіонів. Медалі цікаві й стрічкою, на якій вони тримаються. Стрічка має цікавий фіолетовий колір, а досі це були класичні кольори – синій чи червоний. Фіолетовий з кольорами металу – бронза, срібло чи золото – вказує на барвистість олімпіади і є поєднанням дуже агресивним і виразним», – зазначає Ондржей Кринек.

Цікаво, що до олімпіади у Стокгольмі в 1912 році медалі, якими нагороджували спортсменів, мали однакову форму і дизайн, а також золоті медалі були із золота, срібні – зі срібла, бронзові – з бронзи. Від Стокгольма все змінилось: господар олімпіади готує нагороди за власними проектом. Наприклад, чотири роки тому у Пекіні медалі були скомбіновані з напівкоштовним каменем – нефритом – символом Китаю.

У золотій медалі всього 6 грамів золота

І ще одна важлива риса цьогорічного олімпійського «золота»: золоті медалі містять 93 відсотки срібла і тільки 6 грамів творить золото, тобто трохи більше одного відсотка. Це здивувало і фахівців, вважає Ондржей Кринек.

«Враховуючи те, що цього року потрібно було виготовити чотири з половиною тисячі медалей, мабуть взяли до уваги економічні міркування, а може, це вже така практика», – каже він.

Номінальна вартість медалей у спорті не важлива, важливіше перемогти, а через те олімпійське «золото», навіть виготовлене зі срібла, залишається найвищою й найдорожчою нагородою у світі.
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG