Доступність посилання

ТОП новини

ЄС вирішуватиме, що робити з вигнанням посольства Швеції з Білорусі


Координатор зовнішньої політики ЄС Катрін Аштон
Посли країн Європейського Союзу збираються на надзвичайну нараду в зв’язку з тим, що Білорусь видворила зі своєї території шведських дипломатів. Білоруська влада закрила посольство Швеції в Білорусі за звинуваченням у підтримці опозиції та надто активний захист прав людини. До погіршення стосунків між Мінськом і Стокгольмом призвів так званий «десант плюшевих ведмедиків», акція, яку провели шведські активісти на підтримку свободи слова та прав людини в Білорусі.

Надзвичайну зустріч послів 27 країн Європейського Союзу скликала координатор зовнішньої політики ЄС Катрін Аштон. Напередодні зустрічі Брюссель не подавав жодних подробиць.

Скандал навколо шведського посольства у Мінську став набирати обертів після того, як Мінськ спочатку видворив шведського посла Стефана Еріксона, а через кілька днів, після відповідної реакції Швеції, вигнав з країни решту шведських дипломатів.

Четвертого липня легкий літак зі шведськими активістами на борту вирушив з території Литви і розкидав на території Білорусі плюшевих ведмедиків із закликами до відновлення свободи слова в Білорусі та словами підтримки білоруським ув’язненим активістам опозиції. Білоруська влада спочатку спростовувала факт появи іноземного літака в своєму повітряному просторі, а потім перейшла до рішучих дій.

Президент Білорусі Олександр Лукашенко нині вимагає пояснень від Швеції і Литви і погрожує їм «адекватною відповіддю».

У відповідності до міжнародних норм, ми знайдемо адекватну відповідь на ці «плюшеві справи». І хай дякують Богу, що наші помірковані білоруси, як завжди це буває, пошкодували цих літунів
Олександр Лукашенко
«Якщо цих відповідей не буде у відповідності до міжнародних норм, ми знайдемо адекватну відповідь на ці «плюшеві справи». І хай дякують Богу, що наші помірковані білоруси, як завжди це буває, пошкодували цих літунів», – заявив президент Білорусі, виступаючи по державному телебаченню.

Напередодні наради дипломатів у Брюсселі американська недержавна організація, що стежить за дотриманням базових свобод, Freedom House, закликала інші європейські країни проявити солідарність зі Швецією та тим, що ця країна привернула увагу світової громадськості до порушень прав людини в Білорусі.

Freedom House нагадує, що білоруська влада нині брутально розправляється з молодими білорусами, які мали сміливість поширити свої фотографії з ведмедиками в інтернеті. Зокрема, за цей вчинок студенту Антону Суряпіну загрожує 7 років ув’язнення. А мінську журналістку Анну Козлик засудили до штрафу в 3 мільйони білоруських рублів, близько 360 доларів, за те, що вона фотографувалася з ведмедиком у центрі міста.

Тому Freedom House закликає Євросоюз до обережних дій, щоб гнів президента Лукашенка не впав на голови простих білорусів.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG