Доступність посилання

ТОП новини

Чорнобиль забудують вітряками, а згодом заселять


Київ – У Чорнобильській зоні знизився рівень радіації, тож за 20-30 років тут зможуть знову селитися люди, а в найближчі роки з’являться великі вітрові та сонячні електростанції. Про це заявляють керівники Державного агентства з управління зоною відчуження. Експерти з питань енергетики та захисту довкілля вважають розвиток альтернативної енергетики в зоні позитивом. Але вони попереджають, що влада може створити особливі умови для наближених до неї інвесторів, і що будівництво електростанцій може потягти за собою вирубку лісів та викиди радіоактивного пилу.

Зона відчуження, тобто територія України, забруднена радіацією внаслідок аварії 26 квітня 1986 року, охоплює 2600 квадратних кілометрів. Утім, від часу аварії на її південній половині рівні радіації зменшилися настільки, що вже мало загрожують здоров’ю людини, повідомляють у Держагентстві з управління зоною відчуження. Якщо на цих землях проводити додаткове очищення території від радіоактивності, у найближчі десятиріччя тут зможуть жити люди, вважає керівник агентства Дмитро Бобро. Але, наголошує він, об’єкти альтернативної енергетики у зоні відчуження можна створювати вже зараз.
У нас величезні площі простоюють
Дмитро Бобро

«Можливі енергетичні проекти – розміщення сонячної та вітрової енергетики. У нас величезні площі простоюють, і там можна встановлювати і вітряки, і сонячні батареї. Це високотехнологічне виробництво, на якому не потрібно багато людей, а ми ще й повинні думати, щоб зменшувати колективне опромінення. Ми думаємо ставити вітровимірювальні вежі, щоб за результатами вимірів інвестори дізналися, чи дозволяє швидкість вітру виробляти енергію».

Дмитро Бобро повідомив, що вже має дві заявки від потенційних інвесторів щодо вітрових електростанцій.

Експерт з питань енергетики Геннадій Рябцев вважає спорудження альтернативних електростанцій у Чорнобильській зоні перспективним – на відміну від попередніх проектів з вирощування біопалива.
Цікава ідея. Але вона потребує значних капіталовкладень
Геннадій Рябцев

«Використання енергії сонця і вітру – цікава ідея. Але вона потребує значних капіталовкладень, наукової оцінки і схвалення держави».

Це позитив, якщо не буде монополії та вирубок – експерти

Інший експерт, президент Київського міжнародного енергетичного клубу, Олександр Тодійчук називає будівництво альтернативних потужностей біля Чорнобиля перспективним, оскільки інші європейські країни на цих широтах успішно використовують вітрові й сонячні електростанції. Проте застерігає від того, щоб право на реалізацію цих проектів монополізували українські фінансово-промислові групи.
Це було би символічно: на місці найбільшої ядерної аварії людства розвивається зелена енергетика
Олександр Тодійчук

«Це було б символічно: на місці найбільшої ядерної аварії людства розвивається зелена енергетика. Якщо створити умови для інвестора, провести прозорий тендер, то прийдуть провідні світові компанії у цій галузі».

Позитив у цьому проекті вбачають і екологи. Проте попереджають, що нераціональне використання земель для нових електростанцій призведе до викидів. Зокрема, координатор енергетичної програми Національного екологічного центру України Артур Денисенко попереджає, що великі викиди радіоактивного пилу може спричинити вирубка лісів у зоні відчуження, тому будівництво на лісових ділянках неприпустиме.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

Дивитись коментарі (5)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG