Доступність посилання

ТОП новини

Суддя Міжнародного трибуналу не дозволив Младичу кричати на свідка


Розмальоване зображення колишнього командувача Збройних сил боснійських сербів Ратко Младіча, Белград, 8 грудня 2012 року
Белград – Міжнародний трибунал для колишньої Югославії обвинуватив тодішнього командувача Збройних сил боснійських сербів ще в липні 1995 року, через 10 днів після розстрілу приблизно 8 тисяч чоловіків і хлопців-підлітків босняцької національності в Сребрениці.

Генерал до травня минулого року переховувався у Сербії. Після арешту його відразу видали Трибуналові. Процес розпочався у травні цього року.

Обвинувальний акт складається з 11 пунктів. Младича обвинувачують у скоєнні геноциду в Сребрениці та ще щодо сімох громад, а також у переслідуваннях та депортації мирного населення, в скоєнні терористичних актів, та в тому, що він тримав як заручників військовослужбовців із миротворчих сил ООН.

Ратко Младич очолив сили боснійських сербів на самому початку війни, навесні 1992 року. Він безпосередньо керував нападами на Сараєво, котре було в облозі впродовж тисячі днів, на Сребреницю та інші міста. У процесах, які досі проходили в Гаазі, численні свідки та обвинувачені стверджували, що жодної воєнної операції не починали без наказу Младича. Наприклад, є телевізійні кадри, на котрих генерал особисто командує солдатами артилерії, котрі обстрілюють Сараєво.

Суд розгляне свідчення понад 400 осіб

Свідками у процесі перед Міжнародним трибуналом є переважно люди, котрі в час війни перебували в обложених чи захоплених сербами містах та в сербському полоні. Між ними є журналісти, військові, професори. Адже серби від перших днів війни арештовували насамперед працівників освіти, інженерів, лікарів, загалом – босняків із вищою освітою, щоби таким чином залишити босняцьку громаду без інтелігенції. Перед судом постануть 150 осіб, а в акти процесу будуть внесені заяви ще майже 300 людей, котрі свідчили в процесах проти інших обвинувачених.

У вівторок в Гаазі свідчив Арнаут ван Лінден, колишній журналіст телебачення «Скай», який під час війни часто перебував у Сараєві й записав інтерв’ю з Младичем та політичним лідером боснійських сербів Радованом Караджичем, котрого також судять перед цим судом.

Лінден, між іншим, сказав, що сербські сили запроваджували психологічний терор та що в час облоги Сараєва мешканці зазнали жахливого стресу. Це зокрема стосувалося дітей та матерів, сказав свідок. «На початку червня (1992 року), ви побачите ці знімки, коли гарматами обстрілювали Сараєво, кожної ночі на меті була лікарня. Ми усвідомлювали, що це було дуже небезпечне місце», – зазначив Арнаут ван Лінден.

Після цих слів Младич почав кричати, що не мають права судити його ті, що бомбили сербів. Генерал на початку процесу обвинувачення назвав «потворними та гидкими». Суддя цим разом не дозволив йому говорити.

69-літній підсудний виглядає «добре»

У новинних повідомленнях зазначається, що 69-літній генерал виглядає «добре», з оглядом на факт, що він від початку намагався затягувати процес, посилаючись на поганий стан здоров’я. У нього в період, коли він переховувався, був інсульт, Младич також хворіє на цукровий діабет.

Однак, судять його за те, що він скоїв, коли був зухвалим офіцером, недоторканним командувачем ста тисяч солдатів, котрі безжалісно вбивали не ворогів, а жінок, дітей та людей похилого віку, руйнували й палили все, що не належало сербам. Коли заарештували його та коли він вперше постав перед судом, Младич справді виглядав жалюгідно. Нідерландські лікарі стверджують, що наразі немає перешкод для його участі в процесі. Незважаючи на стан здоров’я підсудного, суд розглядає юридичний та моральний аспекти справи.
  • Зображення 16x9

    Михайло Рамач

    За освітою історик. Журналіст, поет, перекладач та сценарист. Автор семи поетичних книжок, пʼяти книг есе про колишню Югославію й нинішню Сербію. Був головним редактором трьох сербських щоденних газет. Співробітник Радіо Свобода з 1998 року. В сербських ЗМІ від початку 1990-х років друкує матеріали про Україну.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG