Доступність посилання

ТОП новини

Російські експерти: «Газпром» можуть змусити змінитися


Європейська комісія почала розслідування роботи «Газпрому» в країнах Євросоюзу, підозрюючи його у зловживаннях панівним становищем на ринку. Російські експерти вважають, що наслідки цього розслідування можуть виявитися вельми серйозними для російського монополіста.

Європейській комісії знадобився майже рік після проведення обшуків у європейських офісах «Газпрому», щоб відкрити офіційне розслідування про можливе порушення ним антимонопольних правил Євросоюзу. Зокрема, Єврокомісія висловила побоювання, що російський газовий монополіст зловживає своїм домінуючим становищем на ринках країн ЄС у Центральній і Східній Європі.

По суті, зараз проти «Газпрому» висунуто три звинувачення: створення перешкод вільному потоку газу через територію країн Євросоюзу шляхом розділення газових ринків, створення перешкод диверсифікації поставок газу, а також встановлення несправедливих цін на газ за рахунок їхньої прив’язки до нафтових котирувань. Наскільки справедливі ці претензії?
Претензії Єврокомісії і до формування цін на газ: стосовно деяких країн вони дуже сильно різняться
Віталій Крюков

Аналітик російської інвестиційної групи «Капітал» Віталій Крюков зазначає: «Об’єктивно слід визнати, що на низці ринків у «Газпрому» є домінуючий вплив – в деяких країнах його поставки газу доходять ледь не до 100 відсотків. Також окремі претензії у Єврокомісії є і до формування цін на газ: стосовно деяких країн вони дуже сильно різняться. Ймовірно, Єврокомісії не зовсім зрозумілі критерії, чому є відмінності у формуванні цін для окремих країн. Тобто, все це треба перевіряти і не допускати зловживань, не допускати ситуації, коли «Газпром» надає знижки країнам, що мають з ним гарні стосунки, і не надає їх іншим країнам».

«Наступ на «Газпром» йде по всьому фронту»

Із тим, що розслідування Єврокомісії щодо «Газпрому» цілком обґрунтоване, згоден також партнер та аналітик компанії RusEnergy Михайло Крутихін. Він пояснює, чому про початок розслідування оголосили саме зараз.
«Газпром» веде переговори як мінімум із десятком великих клієнтів у Європі, які наполягають на зміні цінової політики, на знижках, на застосуванні більш гнучкого підходу до визначення ціни
Михайло Крутихін

«Сюрпризів тут ніяких немає – перевірка, як я розумію, показала, що прояви монополізму в діях «Газпрому» дійсно є. І момент для цього обрали цілком відповідний, оскільки зараз «Газпром» веде переговори як мінімум із десятком великих клієнтів у Європі, які наполягають на зміні цінової політики, на знижках, на застосуванні більш гнучкого підходу до визначення ціни, а іноді – і на відв’язування газових цін від цін на нафту і нафтопродукти. І в рамках цієї кампанії наступ на «Газпром» йде по всьому фронту», – констатує Михайло Крутихін.

Якщо «Газпром» визнають винним у порушенні антимонопольних норм Європейського Союзу, то йому може загрожувати великий штраф у розмірі до 10 відсотків усієї виручки від експортних поставок газу в 2011 році. Однак, за словами Віталія Крюкова з «Капіталу», на тлі інших можливих наслідків розслідування ця новина для російського концерну може виявитися не найстрашнішою.
Цінова політика «Газпрому» повинна бути більш або менш уніфікована, принципи формування цін повинні бути однакові для всіх споживачів
Віталій Крюков

«На мій погляд, тут справа навіть не в штрафі. Справа в тому, що можуть змінитися принципи роботи «Газпрому» на європейському ринку, а саме принципи формування цін. Це важливіше, ніж ті штрафи, які можуть висунути компанії – це фундаментальні зміни основ ринку. Цінова політика «Газпрому» повинна бути більш або менш уніфікована, принципи формування цін повинні бути однакові для всіх споживачів газу – незалежно від того, чи має цей споживач доступ до альтернативних поставок або повністю залежить від російської газової монополії», – вважає Віталій Крюков.

На думку експертів, за результатами розгляду Євросоюз може змусити «Газпром» встановити єдині для всіх європейських покупців російського газу правила формування цін, які поки диференціюються залежно від персональних відносин концерну з тим чи іншим партнером. Теоретично, припускає Михайло Крутихін, Єврокомісія також може зажадати реформування роботи «Газпрому» в Європі за новими правилами ЄС, але, за його словами, досягти цього буде непросто.
Приблизно до 10 контрактів протягом останнього року переглянули. У них змінили положення визначення ціни, клієнтам надали нові знижки, і навіть частково відмовилися від принципу «бери або плати
Михайло Крутихін

«Щодо окремих контрактів «Газпром» уже пішов на поступки – приблизно до 10 контрактів протягом останнього року переглянули. У них змінили положення визначення ціни, клієнтам надали нові знижки, і навіть частково відмовилися від принципу «бери або плати». Але для перегляду деяких інших контрактів Єврокомісія нічого зробити не зможе. Для цього їй доведеться довести, що «Газпром» порушує положення європейського «Третього енергетичного пакету», тобто, є монополістом в цілому ланцюжку генерації прибутку – від виробництва газу до кінцевої його реалізації», – наголосив Михайло Крутихін.

ЄС може зацікавитися альтернативними шляхами поставок

Ще одним наслідком європейського розгляду, як вважає аналітик інвестиційної групи «Капітал» Віталій Крюков, може стати підтримка Євросоюзом альтернативних проектів постачання газу в ті країни, де сьогодні домінує «Газпром».
Є плани щодо виходу азербайджанського газу на європейський ринок. Крім того, Туреччина хоче прокачувати в Європу туркменський газ через свою територію
Віталій Крюков

«Є плани щодо виходу азербайджанського газу на європейський ринок – там мова йде приблизно про 10 мільярдів кубометрів. Крім того, Туреччина хоче прокачувати в Європу туркменський газ через свою територію. Тому є низка постачальників газу, які в майбутньому можуть вийти на ринки, де раніше домінував «Газпром» – їм Євросоюз може надати пріоритетний доступ», – припускає Віталій Крюков.

Єврокомісія наголошує, що справу щодо «Газпрому» розглянуть у пріоритетному порядку.

Матеріал підготувала Російська редакція Радіо Свобода.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG