Доступність посилання

ТОП новини

Білорусь: вибори за радянським зразком


Мінськ – В Білорусі за тиждень до дня голосування на парламентських виборах своїх кандидатів зняли дві найпотужніші опозиційні партії – Об’єднана громадянська та Білоруський народний фронт. Більша частина опозиції бойкотує виборчу кампанію, бо не вважає її демократичною, а також на знак протесту проти утримання у тюрмах опонентів режиму президента Лукашенка.

На передвиборчих плакатах немає фотографій кандидатів від Об’єднаної громадянської партії Білорусі, вони не розкидають у поштові скриньки свої листівки та не агітують за себе на мітингах. Голова партії Анатолій Лябєдзька, який є одним із кандидатів у депутати, звертається до співгромадян з іншим проханням.

Ми закликаємо усіх вас не брати участі у фальшивих виборах до псевдопарламенту. Влада пропонує нам гру в наперстки, і щоб при цьому її оплачували ми з вами
Анатолій Лябєдзька
«Ми закликаємо усіх вас не брати участі у фальшивих виборах до псевдопарламенту. Влада пропонує нам гру в наперстки, і щоб при цьому її оплачували ми з вами», – говорить Лябєдзька.

ОГП (Об’єднана громадянська партія) проводить свою кампанію «За вільні вибори без Лукашенка». У партії наголошують, що у Білорусі голоси на виборах не рахують, а депутатів призначають у адміністрації президента. Серед кандидатів від партії, що залишили кампанію, підполковник міліції у відставці Микола Козлов, який на виборах 2008 року зловив за руку двох членів дільничної комісії, коли ті міняли бюлетені. Після рапорту підполковника фальсифікаторів ніяк не покарали. Більше того, вони знову очолюють ту саму виборчу комісію, а ось принципового міліціонера відправили у відставку. Відтак у Об’єднаній громадянській партії заявляють, що підігравати подібним маніпуляціям не хочуть.

Влада ігнорує умови опозиціонерів

Білоруський народний фронт перед виборами ставив владі дві умови щодо своєї участі у виборах, розповідає лідер партії Олексій Янукевич.

Політв’язні залишаються у в’язницях, а до складу дільничних виборчих комісій було включено дуже мало наших представників, тому і вирішено зняти всіх кандидатів
Олексій Янукевич
«Це відсутність політв’язнів і включення наших представників до складу виборчих комісій, – наголошує Янукевич. – Оскільки ці умови на сьогоднішній день не виконано, політв’язні залишаються у в’язницях, а до складу дільничних виборчих комісій було включено дуже мало наших представників, тому і вирішено зняти всіх кандидатів».

Мінський політолог Олексій Король вважає, що тепер білоруська влада хоче довести виборчу модель до радянського зразку, коли населення при високій явці голосувало за визначених зверху кандидатів.

Люди абсолютно байдужі до цих виборів, саме тому, що виборів, по суті, немає і результати передбачувані
Олексій Король
«Настрій населення свідчить про те, що люди абсолютно байдужі до цих виборів, саме тому, що виборів, по суті, немає і результати передбачувані. У цьому контексті ідея бойкоту цілком зрозуміла і виправдана», – вважає Олексій Король.

Явка буде забезпечена

Але у лавах білоруської опозиції досі немає єдності: бойкотувати вибори 23 вересня чи брати у них участь. У підсумку одні бойкотують, інші балотуються.

Це наслідки тієї фрустрації, яку опозиція пережила у 2010 році за підсумками президентських виборів
Ольга Абрамова
«Це наслідки тієї фрустрації, яку опозиція пережила у 2010 році за підсумками президентських виборів, – відзначає Абрамова. – Це стан пригніченості і розпачу, спроба щось робити у найтяжких умовах без будь-якої надії на результат. Але це краще, ніж нічого», – пояснює екс-депутат білоруського парламенту Ольга Абрамова, яка стверджує, що 4 роки тому сама постраждала від виборчих фальсифікацій.

За даними соціологів бойкотувати вибори готові до 20 відсотків білоруських громадян, тому явку вище за 50 відсотків все ж буде забезпечено. У ЦВК Білорусі вже прогнозують, що вибори відбудуться в один тур. Список потенційних депутатів, тих, на кого ставить у цих виборах виконавча влада, вже опублікований незалежними ЗМІ. Буде великою сенсацією, якщо хтось з цих людей не отримає депутатський мандат або хтось нелояльний до президента Лукашенка потрапить до парламенту.
  • Зображення 16x9

    Валерій Калиновський

    Народився в 1967 році в Україні. Закінчив факультет журналістики Білоруського державного університету та аспірантуру в Інституті історії мистецтва, етнографії та фольклору Національної академії наук Білорусі. Із 1987 року працював в іванівській районній газеті на Берестейщині, мінській обласній газеті, республіканському виданні «Чырвоная змена», в парламентський газеті «Звязда» перших років незалежності Білорусі. Кореспондент Української служби Радіо Свобода в Мінську з 1994 року, з 2000 року – в Білоруській службі Радіо Свобода. Автор книг «Справа Бяляцького» (2012), «Пані Ельжбета. Історія однієї дружби» (2016), «Діти Франції. Історія сімей, які повірили Сталіну» (2019).

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG