Доступність посилання

ТОП новини

Грузія: вибори до парламенту як фінал «конфронтаційної і брутальної кампанії»


Президент Міхеїл Саакашвілі під час голосування в Тбілісі
Прага – Вже зранку, 1 жовтня, у день голосування на виборах до грузинського парламенту, представники опозиції в Грузії заявили про те, що до спостереження за виборами не допустили близько 20 тисяч спостерігачів. Напередодні президент Грузії Міхеїл Саакашвілі заявив, що нинішні вибори – це «останній і вирішальний крок до звільнення від завойовників». Він же звинуватив лідера «Грузинської мрії», мільярдера й опозиціонера Бідзіну Іванішвілі в реалізації в Грузії інтересів Кремля. ОБСЄ оцінило перебіг кампанії до парламентських виборів у Грузії як «конфронтаційний і брутальний». Вже під час виборів у Кутаїсі, зокрема, відбулися сутички, потерпілих немає.

У понеділок вранці як лідери опозиції, так і представники влади заявили, що нинішні вибори визначать майбутнє Грузії, долю демократії у цьому куточку світу.

Від самого ранку на деяких виборчих дільницях Тбілісі вже були довгі черги, в столиці зареєстровано до 1 мільйона виборців, тоді як у цілій Грузії – З мільйони 600 тисяч. ЦВК повідомила, що вже у перші чотири години голосування явка перевищила 25 відсотків, на 15:00 за місцевим часом (14:00 за Києвом) проголосувало 45 відсотків усіх виборців, на 17 годину – 54 відсотки. Ці вибори важливі тим, що змінять політичну систему країни з передачею більше влади парламенту і прем’єр-міністру.

За 150 місць законодавчого органу Грузії конкурують 14 партій і два блоки. 77 місць отримають партії та партійні блоки, а 73 місця – переможці в мажоритарних округах. Прохідний бар’єр для партій 5 відсотків, а для блоків – 7.

У понеділок представник глави закордонної політики ЄС Катрін Аштон Мая Коціянчич заявила в Брюсселі, що ці вибори визначать майбутню співпрацю Грузії з ЄС. «Ми ясно дали зрозуміти, що очікування від цих виборів надзвичайно високі, вони визначать темпи й інтенсивність наших стосунків із Грузією», – наголосила Коціянчич.

Влада і опозиція заявляють про свою перемогу на цих виборах

Хоча експерти сумніваються у значній перевазі якоїсь із головних політичних сил на цих виборах – чи опозиції, чи влади, – та все ж як правляча партія президента Саакашвілі «Єдиний національний рух», так і його головний суперник в опозиції – «Грузинська мрія» мільярдера Бідзіни Іванішвілі запевняють, що наберуть конституційну більшість.

Багато що вирішується в нашій країні з того, що важливо для всього регіону, для розвитку, для майбутнього, для того, що станеться з європейською мрією у цьому регіоні
Міхеїл Саакашвілі

Президент Міхеїл Саакашвілі у телевізійному зверненні до народу в неділю увечері заявив, що на виборах «вирішується доля грузинської держави». «Багато що вирішується в нашій країні з того, що важливо для всього регіону, для розвитку, для майбутнього, для того, що станеться з європейською мрією у цьому регіоні, що станеться з ідеєю демократії, що буде з ідеєю реформ у цій частині світу», – наголосив президент Грузії.

Саакашвілі звинувачує лідера «Грузинської мрії» Бідзіну Іванішвілі у промосковській позиції.

Ми команда, яка візьме владу у свої руки і буде використовувати її заради інтересів людей
Бідзіна Іванішвілі

Зі свого боку, Бідзіна Іванішвілі, який заробив свої мільярди в Росії, заперечує це і заявляє, що він виведе Грузію з-під російського домінування. «Ми є командою, якій ви можете довіряти. Ми команда, яка візьме владу у свої руки і буде використовувати її заради інтересів людей. Ми повинні перемогти на виборах», – зазначив Бідзіна Іванішвілі.

Опозиція звинувачує Саакашвілі в авторитаризмі та у ввведенні країни в трагічну війну з Росією у серпні 2008 року.

Вечір 1 жовтня в Тбілісі дуже гарячий

Попередні офіційні підсумки виборів будуть відомі вже у вівторок, але остаточні результати лише через 20 днів після виборів. Експерти кажуть, що багато в оцінці виборів у світі залежить від звітів спостерігачів ОБСЄ та інших світових установ.

Упродовж дня надходили повідомлення про порушення, але вони не впливали на перебіг голосування. Багато дипломатів західних країн, включно із послом США, були на дільницях під час голосування і висловлювали думки, що доля Грузії в руках її громадян.

Відразу ж після закриття виборчих дільниць оприлюднять дані екзит-полів, які проводить відразу кілька організацій як з боку влади, так і від позиції. Серйозні розходження можуть стати причиною першого вибуху протистояння між непримиренними сторонами, кожна з яких не допускає можливості поразки.

Опозиція, блок «Грузинська мрія», вже запланував мітинги у 5 місцях Тбілісі, включно з головною площею. Великі телевізійні екрани встановлені на вулицях у Тбілісі, Кутаїсі, Зуґдіді.

За виборами в Грузії мали спостерігати до 60 тисяч спостерігачів.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG