Доступність посилання

ТОП новини

У Брюсселі діють сотні «агентів 007». Найбільше – російських


Деніел Крейґ у ролі Джеймса Бонда
Брюссель – Двадцять шостого жовтня на екрани Європи виходить чергова серія саги про неперевершеного британського шпигуна Джеймса Бонда. Однак, як стверджують фахівці, скажімо у Брюсселі, справжніх агентів іноземних спецслужб працює надзвичайно багато. Адже саме там зосереджені головні євроустанови, штаб-квартира НАТО та численні офіси міжнародних структур та організацій. Шпигунська діяльність у столиці Бельгії виглядає настільки активною, що дуже нагадує часи «холодної війни».

Ніхто не знає достеменно, та й ніхто не оприлюднить, скільки шпигунів працює у Брюсселі на користь тієї чи іншої держави. Однак саме тут, у «столиці Європи», зосереджена найбільша кількість лобістів, дипломатів, журналістів, бізнесменів та представників інших професій, якими можна легко приховати роботу іноземного «агента 007». Домогтися відвертого інтерв’ю у представників бельгійських спецслужб – справа майже нереальна. Від експертів теж дістати деталі такої делікатної сфери доволі непросто.

Однак, як заявляє керівник місцевої служби держбезпеки Ален Вінантс, у Брюсселі діють сотні шпигунів, і найбільше – з Росії.

Тут у Брюсселі широко присутня служба російської розвідки. Поза сумнівами, ми маємо такий же рівень, як і у часи «холодної війни». Але є й інші розвідки – служби Китаю, Ірану
Ален Вінантс
«Тут у Брюсселі широко присутня служба російської розвідки. Поза сумнівами, ми маємо такий же рівень, як і у часи «холодної війни». Але є й інші розвідки – служби Китаю, Ірану і так далі», – пояснює Ален Вінантс у інтерв’ю місцевому радіо.

«Холодну війну» змінили терористи

Щоб уявити обсяги діяльності іноземних шпигунів, наведемо такий факт: згідно з деякими даними розсекречених архівів східнонімецької спецслужби «Штазі», у середині 80-х у Брюсселі на користь країн соціалістичного табору діяло шість десятків агентів.

Спочатку було класичне шпигунство «холодної війни», далі – загроза європейських терористичних груп, на кшталт північноірландських. Нині – це тероризм ісламістів, з яким зіштовхуються служби безпеки всього світу
Ален Вінантс
Як пояснює голова бельгійської служби безпеки, техніка шпигунства з тих часів істотно змінилася. «Спочатку було класичне шпигунство «холодної війни», далі – загроза європейських терористичних груп, на кшталт північноірландських. Нині – це тероризм ісламістів, з яким зіштовхуються служби безпеки всього світу», – каже Ален Вінантс.

Його підопічні намагаються викривати іноземних шпигунів і, як кажуть місцеві експерти, що спеціалізуються у сфері розвідки, тільки минулого року служба безпеки Бельгії проводила розслідування щодо щонайменше семи іноземних журналістів, яких запідозрили у шпигунстві.

Полювання за розмовами політиків

У 2003 році була викрита найбільша у повоєнній історії операція прихованого прослуховування будівлі, де відбуваються саміти лідерів Євросоюзу.

Ми виявили систему незаконного прослуховування, яка на відстані вмикала телефони всередині будівлі та передавала розмови, які відбувалися у офісах
Александр Лежан
«Ми виявили систему незаконного прослуховування, яка на відстані вмикала телефони всередині будівлі та передавала розмови, які відбувалися у офісах», – пояснює голова служби безпеки офісу Європейської ради Александр Лежан.

Нині фахівці з безпеки помітили, що коли відбуваються зустрічі європейських лідерів поблизу штаб-квартири Європейської ради з’являється величезна кількість безплатних бездротових мереж Wi-Fi. Вважається, що їх можуть встановлювати й іноземні спецслужби у спробах перехопити від європейських політиків якусь важливу для них інформацію.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG