Доступність посилання

ТОП новини

Навіщо Євросоюзу всенародно обраний президент?


Лондон – Колишній британський прем’єр-міністр Тоні Блер підтримав ідею всенародного обрання напряму європейського президента. Йдеться про обрання серед громадян держав ЄС. Зараз найвищих посадовців спільноти обирають не виборці, а представники кожної окремої країни в керівних структурах Євросоюзу.

Пропозиція Тоні Блера лунає співзвучно з іншими закликами до тіснішої інтеграції ЄС задля розвитку організації.

Європейський Союз уже має принаймні три ключові президентські посади: президента Європейської комісії, президента Європейської ради і президента Європейського парламенту.

Можливим недоліком в даній ситуації є те, що жоден європейський виборець за жодного з цих президентів не голосував.

Колишній британський прем’єр-міністр Тоні Блер, який залишається активним у міжнародній політиці, на нещодавніх обговореннях майбутнього Євросоюзу в Берліні підтримав ідею прямих виборів президента ЄС.

«Всеєвропейські вибори президента Комісії або президента Ради будуть безпосереднім способом залучення громадськості», – сказав пан Блер, зауваживши, що хоча депутатів Європарламенту обирають прямим голосуванням уже зараз, європейці все ж вважають законодавчий орган у Брюсселі надто віддаленим.

Непряме обрання теж має прихильників

Із Тоні Блером згодні не всі. Чинний президент Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу під час дискусії минулого місяця у Європарламенті з британським євроскептиком Найджелом Феражем пояснював переваги непрямих виборів на найвищі посади в ЄС.

«Саме тому, що Європейський Союз не є інтегрованою наддержавою, якої ви, схоже так побоюєтеся, президента Ради обирають не безпосередньо виборці, а, натомість, його обирають голови демократично обраних урядів Європи. Ось у цьому і полягає логіка. Мене, наприклад, підтримали не лише одностайністю демократично обраних голів урядів, але також і великою більшістю у цьому парламенті. Я вважаю, що я маю потужну демократичну легітимність. Коли я свого часу був політиком, то я обирався демократично у національний парламент своєї країни. Але тепер я мушу сказати, що зараз набагато важче бути обраним президентом Єврокомісії, ніж премєр-міністоом у більшості наших країн», – роз’яснював Жозе Мануель Баррозу.

Посадовці повинні бути більш підзвітними європейським громадянам

Але і Тоні Блер, і ті, хто дотримується відмінних думок щодо ЄС, згодні з тим, що європейські органи влади й посадовці повинні бути більш підзвітними європейським громадянам. Особливо в умовах економічних труднощів європейці повинні відчувати, що вони мають вплив на те, хто керує у Брюсселі.

Європейський Союз нещодавно отримав Нобелівську премію миру, як визнання ролі організації у перетворенні Європи на порівняно благополучний простір, де вже понад півстоліття панує мир.

Це велике досягнення, проте Євросоюз, щоб зберегти свою важливість, повинен розвиватися і зміцнюватися. Одним зі шляхів такого розвитку може бути подальша інтеграція і, можливо, обрання європейських лідерів прямим голосуванням на всеєвропейських виборах.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG