Доступність посилання

ТОП новини

Грузинські лідери ведуть «кабінетну боротьбу», як колись в Україні


Брюссель – Президент Грузії Міхеїл Саакашвілі та прем’єр-міністр цієї країни Бідзіна Іванішвілі щойно відвідали Брюссель. Прагнення інтегруватися до євроатлантичних структур висловлюють обидва грузинські лідери. Проте одночасність їхнього брюссельського візиту свідчить про те, що політичне протистояння старої та нової влади Грузії триває вже й на міжнародній арені. Ситуація чимось нагадує часи конфронтації третього Президента України Віктора Ющенка із прем’єром Юлією Тимошенко.

Міхеїл Саакашвілі, який прибув до Брюсселя як давній знайомий, зустрівся із головою Європарламенту Мартіном Шульцем та президентом Європейської ради Германом Ван Ромпеєм. Водночас для прем’єр-міністра Бідзіни Іванішвілі, що мав переговори із представниками Єврокомісії та головою НАТО, це – перший офіційний візит до столиці Євросоюзу.

Обидва лідери Грузії в один голос запевняли про незмінність курсу країни на євроінтеграцію та членство у Північноатлантичному союзі. Однак представники брюссельських установ, у першу чергу, наголошували на тому, що розраховують на конструктивну співпрацю президента та його політичного опонента – прем’єр-міністра, який отримав цю посаду після перемоги у нещодавніх виборах.

Я сподіваюся, що президент ефективно працюватиме з урядом Грузії протягом періоду їх сумісної діяльності. Я також підкреслюю важливу роль, яку в розвитку Грузії може відігравати конструктивна парламентська опозиція
Герман Ван Ромпей
«Я сподіваюся, що президент ефективно працюватиме з урядом Грузії протягом періоду їх сумісної діяльності. Я також підкреслюю важливу роль, яку в розвитку Грузії може відігравати конструктивна парламентська опозиція», – каже голова Європейської ради Герман Ван Ромпей.

«Сумісна діяльність» чинного президента та новообраного голови грузинського уряду триватиме до президентських виборів 2013 року. Тим часом, як зауважують деякі експерти, ситуація дещо нагадує часи, коли до євроустанов навідувалися третій Президент України Віктор Ющенко та екс-прем’єр Юлія Тимошенко, між якими довгий час тривало політичне протистояння.

Саакашвілі й Іванішвілі – як Ющенко і Тимошенко

Щоправда, нинішні грузинські лідери, на відміну від українських, належать до різних політичних таборів, каже Василь Бельмега, асистент програми «Європа у світі», що діє при брюссельському Центрі європейської політики.

Я не думаю, що це символізує якісь розбіжності у поглядах на зовнішню політику Грузії між президентом та новим прем’єром
Василь Бельмега
«Я не думаю, що це символізує якісь розбіжності у поглядах на зовнішню політику Грузії між президентом та новим прем’єром. Це швидше «кабінетна боротьба». Щось схоже ми могли спостерігати у часи президентства Ющенка та прем’єрства Тимошенко», – каже експерт.

«Це – перший закордонний візит Іванішвілі, який свідчить, що новий прем’єр-міністр Грузії відданий інтеграції на Захід. Час покаже, наскільки його риторика буде підкріплена конкретними діями», – додає Бельмега.

Існує й інша невтішна паралель між подіями у Грузії та Україні: минулого тижня були затримані декілька членів колишньої команди Саакашвілі, зокрема, екс-міністр внутрішніх справ Бачо Ахалая. Занепокоєння можливими політичними мотивами цих арештів висловив голова Північноатлантичного союзу Андерс Фоґ Расмуссен та Парламентська асамблея НАТО.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG