Доступність посилання

ТОП новини

Палестина спробує отримати в ООН статус держави


Генеральний секретар ООН Пан Ґі Мун і голова Палестинської національної адміністрації Махмуд Аббас
Брюссель – У четвер на засіданні Генеральної асамблеї ООН знову розглядатимуть питання щодо Палестини. Попри загострення ситуації на Близькому Сході, палестинські лідери мають намір отримати статус держави-спостерігача в Організації Об’єднаних Націй. Це стало б поразкою дипломатії Ізраїлю, адже ООН також може визнати кордони палестинських територій 1949–1967 років. Підтримати цей проект закликає Франція, проголосувати «за» обіцяють Великобританія та Росія. Тим часом проти прагнень палестинців виступлять США, Канада, Німеччина та інші держави-члени ООН.

Після вагань, що тривали декілька тижнів, Франція вирішила таки підтримати зусилля Палестинської адміністрації щодо її чергової спроби якимось чином отримати в Організації Об’єднаних Націй статус держави. Французький міністр закордонних справ Лоран Фабіус це підтвердив напередодні засідання Генеральної асамблеї, яке має відбутися у штаб-квартирі організації. Статус держави-спостерігача Палестині треба надати, вважає він.

Коли постане таке питання, Франція скаже «так», відповідно до своїх ідей. Це буде дуже делікатний момент. З одного боку, через те, що угода про припинення вогню надзвичайно ненадійна
Лоран Фабіус
«Коли постане таке питання, Франція скаже «так», відповідно до своїх ідей, – зазначає голова французької дипломатії. – Це буде дуже делікатний момент. З одного боку, через те, що угода про припинення вогню надзвичайно ненадійна. З іншого – наближаються вибори в Ізраїлі, а крім того, є зміни в складі американської адміністрації. Нарешті, у будь-якому разі, тільки через переговори ми можемо досягти конкретизації палестинської державності».

Торік лідерові Палестинської національної адміністрації Махмуду Аббасу, попри значні зусилля, не вдалося отримати для своєї країни статусу члена ООН. Нині на загальному засіданні організації має відбутися голосування щодо заявки, яку має офіційно подати до ООН лідер Палестинської адміністрації і яку подадуть на розгляд бразильці, які наразі головують у організації. Про такий намір попередив постійний спостерігач при ООН від Палестинської адміністрації Ріяд Мансур.

Серед країн-членів ООН панує різнобій позицій

Для позитивного для палестинського керівництва результату достатньо набрати просту більшість голосів серед 193 країн-членів. Це означатиме, що Генеральна асамблея ООН може офіційно визнати існування Палестинської держави. Як вважають деякі політологи, це, у свою чергу, заклало б засади для проведення серйозних переговорів між палестинцями та Ізраїлем задля створення суверенної Палестини у межах кордонів, встановлених до 1967 року.

Уряд Ізраїлю у відповідь на позицію Франції вкотре попередив, що в разі визнання в Генасамблеї Палестини як держави шанси на поновлення мирних переговорів його країни з палестинцями стануть іще менші. Тим часом Сполучені Штати залишаються при своїй думці, яка полягає у тому, що проекти представників Палестини – неприпустимі.

Що ж стосується Європейського Союзу, то тут навколо цього питання панує різнобій поглядів. Однак аналітики припускають, що половина країн-членів співдружності може таки підтримати вимогу Палестини. Натомість Німеччина та Нідерланди вже засвідчили публічно, що голосуватимуть проти. Експерти припускають, що низка європейських країн від висловлення своїх позицій взагалі утримається та вимагатиме перезавантаження переговорів між Ізраїлем і палестинцями.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG