Доступність посилання

ТОП новини

Іран заявив, що вимагає від МАГАТЕ припинити розслідування його ядерної діяльності


Алі Асгар Солтаніє в МАГАТЕ, фото 29 листопада 2012 року
Іран висунув сьогодні вимогу, щоб Міжнародне агентство з атомної енергії негайно закрило всі свої розслідування щодо ймовірного військового виміру іранської ядерної програми.

Посол Ірану в МАГАТЕ Алі Асгар Солтаніє, виступаючи на засіданні ради директорів агентства, заявив, що Тегеран уже дав відповіді на всі занепокоєння щодо його ядерної програми. МАГАТЕ, сказав він, не має ніяких незаперечних доказів і діє виключно на вказівку Заходу, в першу чергу США.

Солтаніє також додав, що і в разі воєнного удару ззовні по ядерних об’єктах Ірану країна відновить їх, і ніщо не зможе зупинити Тегеран у самостійному збагаченні урану.

Учора Солтаніє вже заявляв журналістам, що Іран на переговорах із МАГАТЕ наступного місяця погодиться надати інспекторам агентства більший доступ тільки в разі, якщо МАГАТЕ виконає головну умову Тегерана, а саме передасть йому всі таємні дані західних розвідок, на підставі яких агентство розробляє свої питання до Ірану.

Усе це, як вважають, ставить під великий сумнів імовірність досягти домовленості на переговорах між МАГАТЕ й Іраном, запланованих на 13 грудня в Тегерані. Представники агентства планують відвідати Іран, щоб спробувати домовитися про так званий «структурований підхід», за якою Іран мав би дати відповіді на запитання МАГАТЕ щодо можливого військового виміру своєї ядерної програми. Іран заявляв, що з такими запитаннями про військові таємниці МАГАТЕ починає діяти «як розвідувальна служба» на догоду «політичним мотивам» держав Заходу.

Також мало б ітися про надання інспекторам МАГАТЕ доступу до військового об’єкту Парчин неподалік Тегерана, де, як підозрюють, могли вести дослідження, пов’язані з розробкою ядерної зброї.

Іран заперечує підозри світової спільноти, що прагне здобути ядерну зброю, і стверджує про суто мирний характер своєї ядерної програми, але доказів цього не надає, а також відмовляється припинити збагачення урану й інші аспекти цієї програми, які можуть вести до створення зброї.

МАГАТЕ раніше оприлюднювало звіт, із якого випливає, що Іран, за наявними свідченнями, в минулому вочевидь розробляв ядерну зброю і, можливо, продовжує таку діяльність і нині.
XS
SM
MD
LG