Доступність посилання

ТОП новини

Біометричні паспорти: Євросоюз і українці


Київ – Чимало українців на власному досвіді знають, як складно отримати візу для відвідин Євросоюзу. Заповнення анкет, збір документів для подачі до консульств забирає багато часу і нервів. Але не виключено, що з наступного року отримувати шенгенські візи українцям стане легше – в Україні вступив у дію закон про створення державного демографічного реєстру України. Закон передбачає, що з 1 січня 2013 року українці отримуватимуть посвідчення особи сучасного зразку, серед яких біометричні паспорти для поїздок за кордон. У Києві це нововведення називають «ключем» до спрощення візового режиму з Євросоюзом, але водночас серед українців чимало скептиків, які попереджають про небезпеку опинитись під ковпаком силових структур, адже біометричний паспорт містить основну інформацію про його власника.

Закон про створення державного демографічного реєстру Верховна Рада України ухвалила 2 жовтня цього року. За кілька тижнів Президент Янукович повернув його депутатам зі своїми пропозиціями. Парламентарі підтримали президентські пропозиції і вже 20 листопада ухвалили закон. Віктор Янукович поставив під ним свій підпис 29 листопада, а 6 грудня закон вступив у силу.

Закон, зокрема, передбачає впровадження паспортів з електронним носієм біометричної інформації для виїзду за кордон. До електронного паспорта вносять назви держави і документа, прізвище та ім’я його власника, стать, громадянство, дата народження, унікальний номер запису в реєстрі, тощо.

На виготовлення електронних паспортів чекають не лише українці, а і Євросоюз: введення біометричних посвідчень особи – необхідна умова для спрощення візового режиму між Україною та ЄС, заявив речник МЗС України Олександр Дикусаров.
Держава виконала ключове завдання у рамках підготовки до скасування візового режиму з ЄС
Олександр Дикусаров

«Наша держава виконала ключове завдання у рамках підготовки до скасування візового режиму з ЄС. Введення в дію в Україні нових виїзних документів (паспортів нового зразку) – один з головних критеріїв Плану дій з лібералізації візового режиму з ЄС Україна виконує з 2010 року», – наголосив Дикусаров.

Відповідні зміни до Угоди про спрощення оформлення віз між Україною та ЄС будуть внесені і набудуть чинності після завершення усіх процедур щодо її ратифікації, зазначає представник МЗС.

Плюси і мінуси закону

Координатор всеукраїнської ініціативи «Європа без бар’єрів» Ірина Сушко у розмові з європейськими журналістами відзначила, що попри плюси нового закону він має і чимало недоліків. Зокрема, у новому паспорті громадянина України відсутні відомості про місце проживання. Оскільки велика кількість адміністративних та соціальних послуг прив’язана до місця проживання, громадяни України будуть змушені регулярно звертатися до чиновників за відповідними довідками, каже експерт.

Тим часом, у Кабінеті Міністрів обіцяють врахувати недоліки і позбутись їх, ухваливши до кінця цього року низку документів, необхідних для функціонування нового закону. Про це Радіо Свобода повідомила директор Департаменту паспортної роботи державної міграційної служби Діна Пімахова.

«Будуть введені постанови Кабінету Міністрів стосовно порядку оформлення нових паспортів. Тобто, все (процедура видачі документа) буде врегульоване підзаконними актами», – пояснила Пімахова.

Експерт обіцяє, що персональні дані громадян України, надані ними для оформлення біометричних паспортів, будуть захищені належним чином.

Щоправда, не всі незалежні експерти вірять у це. Так, керівник Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко вважає, що силові структури можуть використати дані з нових паспортів проти громадян України. Про це Коліушко заявив у розмові з Радіо Свобода.
Це створення системи тотального стеження за громадянами на основі всіх даних, які влада збирає про громадян
Ігор Коліушко

«На жаль, цей закон не про біометричні паспорти, натомість ухвалений закон про Державний демографічний реєстр, в якому біометричні паспорти займають, я б сказав, десяте місце. Насправді, це закон про створення системи тотального стеження за громадянами на основі всіх даних, які влада збирає про громадян, – вважає Коліушко. – Ця єдина база даних буде у розпорядженні Міністерства внутрішніх справ України, і у цьому найбільша загроза від втілення цього закону».

Українці закликають владу дотримуватись конфіденційності при виготовленні біометричних паспортів, а країни Євросоюзу – дотримати слова і полегшити процедуру отримання шенгенських віз для громадян України. Адже громадяни України досі стикаються з «паперовими бар’єрами» та свавіллям європейських чиновників, коли подають документи на отримання шенгенських віз.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG