Доступність посилання

ТОП новини

Погоду на українських полях робить Кабінет Міністрів – експерти


Київ – Україна втрачає обсяги врожаю зернових культур через нестачу коштів у аграріїв та неринкові методи регулювання галузі, заявляють експерти. За даними Держстату, у 2012 році було зібрано майже на 20 відсотків менше зерна, ніж попереднього року. Хоч це сталося через потужну посуху, експерти кажуть, що втрати були б меншими, якби виробництво сільськогосподарських товарів в Україні відповідало сучасним вимогам – як з точки зору технологій, так і з точки зору державної підтримки.

Урожай зернових культур-2012 виявився меншим, ніж навіть песимістичні прогнози міністра агропромислової політики Миколи Присяжнюка, які він робив наприкінці року.

«Щодо показників урожаю 2012 року. Група зернових культур – ми плануємо отримати валовий урожай 46,5 мільйонів тонн», – сказав Присяжнюк.

За даними Державного комітету статистики, зерна зібрали лише 46,2 мільйона тонн, що на понад 10 мільйонів тонн менше, ніж у 2011 році. Експерти погоджуються, що основною причиною цього стала потужна посуха.

Аграрії залежні від погоди через нестачу коштів – Клименко

Водночас, за словами президента Української зернової асоціації Володимира Клименка, втрати врожаю через погоду могли б бути меншими.

«
Залежність від погоди у нас дуже висока, бо немає коштів для належного використання добрив.
Президент Української зернової асоціації Володимир Клименко
Залежність від погоди у нас дуже висока, бо немає коштів для належного використання добрив.Фермери не мають коштів через те, що у нас неналагоджена система фінансування під майбутній урожай, в Україні практично відсутня система страхування врожаю, крім того, кредити в гривні під 20-25 відсотків залишаються непідйомними для аграріїв. Нестача коштів – головна причина, чому ми не нарощуємо виробництво. Звідси й неякісне насіння, велика залежність від примх погоди, великі втрати під час збирання та зберігання», – зазначив Клименко.

Аграрії втрачають по 14 мільярдів гривень на рік через уряд – Кириленко

Заробляти гроші аграріям заважає і Кабінет міністрів, коли намагається регулювати ринок адміністративними методами, вважає екс-міністр агропромислової політики, депутат від «Батьківщини» Іван Кириленко.

«Більш зарегульваного ринку, ніж зерновий, я не знаю. В урожайні роки, якими були 2010 та 2011, раптом з’являється ліцензування експорту, тобто звужуються експортні можливості України, з’являється квотування: тому дам, тому не дам. Аграрії втрачають по 14 мільярдів гривень на рік. А головне, були втрачені ринки збуту, найближчі та найперспективніші для нас: північ Африки та Близький Схід», – заявив Кириленко.

За повідомленням єгипетського видання «Аль-Аграм», на початку 2013 року Головне управління постачань сировини Єгипту планує придбати щонайменше 1,5 мільйона тонн пшениці у Росії, Австралії, Аргентині, Канаді, США та Франції. Видання також відзначає, що країни, які закуповують зерно в України, вкрай не задоволені рішеннями про зупинення постачань.

Регулювання може зупинити розвиток аграрного ринку – Лапа

Не надто райдужні перспективи у селян і на врожай 2013 року, зауважив у коментарі для Радіо Свобода директор Українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа. Він нагадав, що багатьом фермерам, які зазнали втрат через недобір урожаю, тепер не вистачає коштів для здійснення повноцінної посівної кампанії. Крім того, у нинішньому році на рівні держави можуть бути ухвалені рішення, що призведуть до скорочення аграрного сектору в Україні, зазначив експерт.

«Деякі позиції, які ухвалюються на регуляторному рівні і обговорюються на концептуальному рівні, можуть зупинити розвиток агропромислового комплексу. Починаючи з розробки планів землекористування, в яких норми чергування сільськогосподарських культур відповідають традиціям радянських сівозмін, хоча, весь світ у плані сівозміни та технологій давно пішов уперед, і закінчуючи тим, що обговорюється можливість скасування податкових стимулів для агропромислового комплексу. Якщо це відбудеться, це буде дуже потужний удар по АПК України», – наголосив Лапа.

Прем'єр-міністр України Микола Азаров на останній Ялтинській зустрічі YES заявив, що за п’ять років Україна збільшить збір зернових до 100 мільйонів тонн. Експерти вважають, що без радикальних змін аграрної політики держави цього зробити не вдасться.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Баркар

    У журналістиці з 1995 року. Працював регіональним кореспондентом BBC-Україна. З 2008 року – парламентський кореспондент радіо Ера-FM. З 2010 року –  на Радіо Свобода (кореспондент, редактор та ведучий програм). Основна тематика: політичні події та аналіз.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG