Доступність посилання

ТОП новини

У Криму відзначають День автономії і хочуть змінити кримську конституцію


Сімферополь – У п’ятницю у Криму відзначатимуть День автономії. 22 роки тому на півострові провели референдум про відновлення Кримської АРСР. Незадовго до відзначення цієї дати в Сімферополі створили робочу групу з підготовки пропозицій до нового проекту Конституції України, які стосуються статусу і повноважень Криму

Член президії Верховної Ради Криму регіонал Володимир Кличников каже, що за п'ятнадцять років існування останнього варіанту кримської конституції, враховуючи нинішнє дуже динамічне життя, у цьому документі вже визріли певні зміни. Насамперед, вважає депутат, вони мають стосуватися питань майна, яким автономія розпоряджається, але не володіє. Слід уточнити формулювання стосовно застосування мов, а також взаємин з Центром, однак не чіпати добре прописаний, на думку Кличникова, економічний блок.

«Я б сказав – потрібні суттєві поправки. Але нічого такого, щоб кардинально змінило цей документ», – зазначив Володимир Кличников.

Не прогнозує якихось радикальних змін у кримській конституції і політолог Андрій Никифоров. На його думку, цей документ насамперед гарантує Криму «певні ритуали та антураж» автономії, що подобаються як місцевим політикам і чиновникам, так і їхнім колегам загальнонаціонального рівня, які на якийсь час випали з великої політики. Як, наприклад, Дмитро Табачник, Нестор Шуфрич чи Олександра Кужель – їм, стверджує політолог, свого часу престижніше було балотуватися до парламенту автономії, ніж до простої облради.

Водночас, Андрій Никифоров вважає, що зараз будь-які зміни в кримській конституції навряд чи вплинуть ситуацію.

Політичні настрої нині такі, що загалом ніхто за законом та Конституцією і не живе
Андрій Никифоров
«Політичні настрої нині такі, причому, не лише в Криму, що загалом ніхто за законом та Конституцією, власне, і не живе. Тому написати щось більш красиво, напевно, можна. Але принципово розширити повноваження автономії ніхто не дасть. Але, навіть, якщо і дадуть, то виконувати це, користуватися цими розширеними повноваженнями просто нікому», – вважає Андрій Никифоров.

За його словами, нинішня кримська політична еліта перебуває під контролем «донецьких» із Києва.

Міняти автономію чи перетворити її на область?

Лідер фракції «Курултай-Рух» у кримському парламенті, перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров каже, що насправді жодна етнічна спільнота Криму, жодна складова частина кримського суспільства не задоволена нинішньою автономією. Разом з тим, вважає депутат, існує необхідність серйозно врегульовувати правові підвалини Кримської автономії.

Треба думати про Конституцію АРК, закласти у ній такі правові механізми, які б надавали можливість реальної співучасті в управлінні Кримом
Рефат Чубаров
«Треба думати про Конституцію АРК, закласти у ній такі правові механізми, які б надавали можливість реальної співучасті в управлінні Кримом кожній зі складових етнічних спільнот кримського суспільства – українському, кримськотатарському і російському соціуму», – переконаний Рефат Чубаров.

Координатор Народного фронту «Севастополь-Крим-Росія» Валерій Подьячий, який нещодавно програв судовий процес про скасування чинної Конституції АРК, тим не менш, переконаний, що де-юре в Криму одночасно діє аж три конституції автономії. За його словами, насправді кримський парламент не ухвалював жодних рішень щодо скасування Основних законів Криму в редакціях 6 травня 1992 року і 1 листопада 1995 року – це протиправно, як вважає Подьячий, зробив офіційний Київ.

«Якщо не скасовані ці дві конституції і нині діє ще й третя, то я доходжу висновку, що таким чином формально чинні всі три конституції – 92, 95 і 98 років», – заявив Валерій Подьячий.

Голова кримської організації Всеукраїнського об’єднання «Свобода», народний депутат України Едуард Леонов тим часом повідомив, що за дорученням фракції готує законопроект про скасування «обтяжливої автономії та підвищення статусу Криму до рівня області».
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG