Доступність посилання

ТОП новини

Швидку допомогу в Україні пришвидшать


Первинна допомога в Україні тепер не просто «швидка», вона «екстрена». Принаймні так стверджує новий закон, який вступив у дію з перших днів нового року. Відтепер машина екстреної допомоги повинна приїжджати за 10 хвилин у межах міста, і за 20 хвилин у межах села.

Втім, одного закону замало, щоб «швидка» дійсно стала їздити швидше. Так, хоч і нове законодавство почало діяти з першого січня, майже вся країна виявилася неготовою до реформи, про що заявили і український президент, і прем’єр. «Чому люди страждають через недбалість чиновників?», – звернувся Віктор Янукович під час наради до міністрів, критикуючи їх непідготовленість до реформи. Так, законодавча база для реалізації нового закону почала створюватися тільки під кінець січня, коли і почали проводитися спеціальні наради відповідальних відомств.

Новим законом встановлюється не тільки час приїзду швидкої, гроші на ліки в розрахунку на кожного пацієнта (сума змінилася із 6 до 25 гривень), але й вводиться абсолютно нова система організації роботи служби. По-перше, відповідальним за службу швидкої допомоги стає голова обласної державної адміністрації, як і фінансування первинної допомоги відбуватиметься тепер із обласного бюджету. По-друге, об’єднуючись у єдиний центр екстреної медичної допомоги, бригади «швидкої» керуватимуться за допомогою спільної оперативно-диспетчерської служби.

«Служба буде забезпечена сучасною технікою, зокрема, GPS-навігаторами, що дасть змогу контролювати пересування бригад, їх місцеперебування для оперативного забезпечення та контролю вчасного приїзду «швидкої», – заявив на прес-конференції заступник міністра охорони здоров’я України Олександр Толстоганов. Таким чином, до хворого приїжджатиме та машина, яка знаходиться найближче територіально, а не та, яка закріплена по прописці, – повідомив Толстоганов.

Крім того, спеціалісти служби вирішуватимуть, чи є випадок хворого екстреним, чи ні. Якщо випадок не терміновий, то «швидка» приїде протягом години, в іншому випадку машина повинна приїхати у встановлені законом терміни. Відмовити ж у допомозі тому, хто зателефонував, медики не мають права.

Самі ж лікарі, поки політики оперують своїми цифрами, наводять іншу статистику. Головний лікар Київської міської станції швидкої допомоги Анатолій Вершигора повідомив у понеділок у Київській міській держадміністрації, що у столиці лікарів вистачає тільки на 63% машин «швидкої». Тобто, кожної зміни 60 бригад швидкої допомоги працюють без лікаря, заявив Вершигора. Тим більше, 18% лікарів, які працюють на швидкій – це пенсіонери, а понад 70% тих, хто працює на київських швидких – це жінки, в той час коли працівників екстреної медичної допомоги можуть побити під час виклику. Повернути ж молодих спеціалістів на таку роботу можна тільки заробітною платнею, впевнений Вершигора.

«Повернути лікарів, які мають відповідну освіту, але йдуть працювати у приватні клініки чи інші сфери, можна тільки зарплатою. Молодий фахівець отримує дуже мало. Щоб отримувати нормальну заробітну плату, він повинен працювати від 7 до 10 років. Треба базову зарплату, знаючи зарплату в приватних клініках, і місцях, куди вони йдуть працювати, не менш як вісім тисяч гривень», – сказав Анатолій Вершигора.

Поки що пілотні області – Донецька, Дніпропетровська та Вінницька, де випробовували вимоги нового закону – вихваляються, що змогли скоротити час від виклику до приїзду лікаря до потрібних 10 хвилин. Лікарі ж зізнаються, що скорочення часу – не панацея від інших проблем української «швидкої».

(Передрук з «Голосу Америки»)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG