Від середини 90-х років суспільство взагалі перестало звертати увагу на спадщину дисидентства, як у правозахисному вимірі, так і в фільсофсько-етичному, каже головний редактор сайту «Історична правда» Вахтанг Кіпіані. Водночас книги, написані дисидентами, вже давно мали б бути прочитані та повинні були б неодноразово стати предметом суспільної дискусії.
Кожен із дисидентів – Лук’яненко, Чорновіл чи Горинь, Сверстюк чи Дзюба, Коцюбинська чи Плющ – мали свої етичні проекти України. Найголовніший урок, який вони залишили – це те, що українці є неймовірно різними, але вони мають говорити разом. На прикладі сайту «Історична правда» Кіпіані доходить висновку: читати про дисидентів цікаво все меншій кількості людей.
Людям це нецікаво, тому що люди перейшли через цю сторінку як через невивчений урок, і він вже ніколи не знадобиться. Але я думаю, ми маємо, навіть коли цих людей не стало, повертатись і говорити про нихВахтанг Кіпіані
«Втративши волю, вони звільнилися» – літературознавець
Щоб бути схожими на дисидентів або ж шістдесятників, сучасним українцям бракує культури, готовності до діалогу і бажання хоч час від часу озиратися назад. З одного боку, українці люблять скаржитися, а з іншого, роблять це делікатно і зі страхом, що ніколи не було притаманно ані Михайлині Коцюбинській, ані В’ячеславові Чорноволу, ані Василеві Стусу, ані іншим учасникам дисидентського руху. Спогади шістдесятників здатні заповнити багато прогалин і стати моральним прикладом, вважає літературний критик Елеонора Соловей.
«Вам відкриється маса якихось імен, людей героїчного чину виняткової шляхетності і особливої відданості одне одному, цьому товариству. Люди, які знайшли в собі силу випасти з тої тотальної фальші і брехні, які панували у великій зоні, уже тим звільнилися. Втративши волю, вони звільнилися», – зазначає літературознавець.
Однією з книг, яку варто прочитати молодому поколінню, літературознавці й історики радять нещодавно видану працю «У мерехтінні найдорожчих лиць. згадуючи Михайлину Коцюбинську», яку презентували у вівторок. У ній зібрано 46 спогадів про відомого історика літератури, критика та перекладача і активну учасницю руху шістдесятництва.