Доступність посилання

ТОП новини

Сльозогінний газ і кийки: HRW про права людини в Україні у 2012-му


Від сльозогіннього газу проти шукачів притулку на Волині до «коктейлю Молотова» проти ромів на Закарпатті – міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch привертає увагу до найсерйозніших, на її думку, порушень прав людини в Україні. Доповідь за підсумками минулого року оприлюднили у четвер, 31 січня. Автори звіту закликають Україну, як голову ОБСЄ, бути позитивним, а не негативним прикладом для інших держав.

Правозахисне становище в Україні впродовж 2012 року залишалося невтішним, вважають правозахисники. Перше, на що звертає увагу Human Rights Watch, це насильство, включно з побиттям і погрозами, проти опозиційних кандидатів у депутати і їхніх соратників напередодні жовтневих виборів до Верховної Ради. Крім цього, були повідомлення про адміністративний тиск на бюджетників і студентів, щоб вони голосувати за Партію регіонів.

Вітаємо те, що в Україні провели розслідування заяви Тимошенко
Юлія Горбунова
Зате у виборах не змогли взяти участь провідні опозиційні політики. Нuman Rights Watch також звертає увагу на те, що ув’язнений колишній Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко заявила про побиття за ґратами і відсутність належної медичної допомоги. Один із авторів звіту, правозахисниця Юлія Горбунова у коментарі Радіо Свобода до цього додала: «Ми вітаємо те, що в Україні провели розслідування заяви Тимошенко, але є численні повідомлення про знущання над в’язнями, навіть тортури, і це викликає стурбованість».

Замість притулку – сльозогінний газ?

Правозахисники також звертають увагу на те, що Україна продовжує висилати шукачів притулку, навіть у тих випадках, де представники ООН попереджають, що ці люди можуть наразитися на катування у себе на батьківщині. Одного такого чоловіка у серпні видворили до Росії, іншого у вересні – до Узбекистану.

Рік тому 58 сомалійців оголосили голодування у таборі для мігрантів на Волині, протестуючи проти тяганини з отриманням притулку. Як мовиться у звіті, міліція розігнала протест за допомогою сльозогінного газу і кийків, а деякі з учасників акції невдовзі таки отримали притулок.

Автори звіту також звертають увагу на те, що попри реформи 2011 року, деякі українські міграційні норми порушують міжнародні стандарти, зокрема, це стосується короткого часу для апеляції.

«Коктейль Молотова» в Ужгороді, підозри про радіацію у Кривому Розі

Крім цього, Human Rights Watch звертає увагу на проблеми сексуальних меншин в Україні. Коли представники ЛГБТ-спільноти влітку протестували через законопроекти проти так званої «пропаганди» гомосексуалізму, то на них напали неонацисти і націоналісти, а київська міліція, зокрема 9 липня, лише спостерігала за конфліктом. Ці законопроекти, як дискримінаційні, також розкритикували ООН, ЄС і США.

Від насильства також потерпіли представники національних меншин. У вересні, зокрема, невідомі кинули «коктейль Молотова» у домівку ромів в Ужгороді, і тоді міліція протягом доби чергувала біля місцевих жителів. А в жовтні 2012 року Європейський суд з прав людини постановив, що Україна не змогла належно розслідувати подібний напад у 2001 році, тоді 5 ромів загинуло.

У звіті Human Rights Watch описує долю дніпропетровського еколога Володимира Гончаренка, який у серпні минулого року після побиття помер. За кілька днів до нападу він оприлюднив підозри про радіоактивний металобрухт у Кривому Розі. Як наголошують автори звіту, влада так і не встановила нападників і не розслідувала до кінця дані еколога.

Надія на ОБСЄ?

Один із авторів звіту Human Rights Watch Юлія Горбунова у розмові з Радіо Свобода виділила нинішню роль України в ОБСЄ, щоб виправити ситуацію.

Сподіваємося, що інші держави ОБСЄ доможуться, щоб Україна дотримувалася своїх зобов’язань
Юлія Горбунова
«Як голова ОБСЄ у 2013 році Україна має особливий обов’язок втілювати цінності організації, включно з дотриманням верховенства права і відсутністю дискримінації. Ми також сподіваємося, що інші держави ОБСЄ доможуться, щоб Україна дотримувалася своїх зобов’язань», – зазначила правозахисниця.
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG