Доступність посилання

ТОП новини

Меморіальна дошка Щербицькому – «повзуча радяніфікація»?


У Києві відкрили меморіальну дошку Щербицькому
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:08 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

У Києві відкрили меморіальну дошку Щербицькому

Київ – У Києві у п’ятницю відкрили пам’ятну дошку радянському політикові Володимирові Щербицькому на будинку, в якому той колись мешкав. Радянський період – вагома частина української історії, вважають учасники заходу, серед яких був віце-прем’єр Олександр Вілкул. Їхні опоненти вказують на те, що радянщиною намагаються затулити «українську» історію України.

Меморіальну дошку радянському політичному діячеві Володимирові Щербицькому відкрили із нагоди 95-ї річниці від дня його народження. У заході взяли участь родичі політика та його колеги з Комуністичної партії.

На відкритті дошки земляк Щербицького, віце-прем’єр Олександр Вілкул заявив: «Ми повинні сказати «дякую» кожному видатному українцю. Епоха була складна, епоха була неоднозначна, але внесок Щербицького як партійного діяча дійсно великий».

На церемонію також прийшов голова КМДА Олександр Попов, який запевнив, що готовий розглядати пропозиції на встановлення будь-яких пам’ятників.

«Що більше відомих людей буде увіковічено, то чесніше ми будемо ставитися до нашої історії», – вважає Попов.

«В часи Щербицького мене переслідували тяжко»

Володимир Щербицький був першим секретарем ЦК Компартії України з 1972 до 89-го. Із його іменем пов’язують економічний підйом, водночас за Щербицького посилилася русифікація. Його також звинувачують у замовчуванні наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Коли при владі був Щербицький, радянській людині, може, і жилося краще, але не українцеві, згадує український правозахисник і колишній політв’язень Василь Овсієнко.
Винуватили у «криміналі»: буцімто я повідривав міліціонерові два ґудзики
Василь Овсієнко

«В часи Щербицького мене переслідували тяжко. Винуватили у «криміналі»: буцімто я повідривав міліціонерові два ґудзики. Я навіть попросив матір поїхати у ЦК КПУ, але певно, що матір там не прийняли, і мені лишався один шлях – в ув’язнення», – розповідає він.

У багатьох українських містах досі зберігаються радянські назви вулиць, пам’ятники діячам СРСР та їм же присвячені меморіальні музеї. Але останнім часом почали відкриватися нові, зауважує член профільного парламентського комітету, депутат від «Батьківщини» Олександр Бригинець.
Із приходом Януковича у Києві почалася повзуча радяніфікація
Олександр Бригинець

«Із приходом Януковича у Києві почалася повзуча радяніфікація. Вона не така очевидна, але початок їй дали, коли частину вулиці Мазепи перейменували у Лаврську, – зауважує політик. – І це була перша спроба нищення українських символів, яким був Мазепа».

Як зазначив Бригинець у коментарі Радіо Свобода, тепер це відбувається всюди, про що свідчить і нова дошка Володимиру Щербицькому у столиці.

У середині двохтисячних набуло поширення насильницьке знищення пам’ятників радянським очільникам. Проти активістів деяких організацій правого спрямування було порушено справи за фактом хуліганства. Буквально кілька днів тому пам’ятник Леніну невідомі зруйнували у Херсоні.
  • Зображення 16x9

    Анастасія Москвичова

    Із Радіо Свобода – з 2011 року, з 2013-го до 2020-го – як штатна мультиплатформна журналістка. Спеціалізуюся на соціальній тематиці. Створювала і вела радіопрограму «Право на дію» про права людини та громадський активізм (у 2016–2018 роках), що виходила на «Ера FM».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG