Незважаючи на те, що кольорові революції на пострадянському просторі вже стали історією, а їхні керманичі втратили популярність, Путін та його найближче оточення продовжують хворіти на «помаранчевий синдром». Інакше чого б це колишньому голові ФСБ нагадувати своїм колегам про небезпеку, пов’язану з закордонним фінансуванням некомерційних організацій? І це незважаючи на той факт, що, на відміну від України з її вічними атаками одіозних політиків на «грантоїдів», у Росії від слів перейшли до справи й ухвалили драконівське законодавство, що фактично унеможливлює будь-яку реальну допомогу громадянським активістам.
В ідеалі російські керівники хотіли б досягти такого «громадянського суспільства», яке б збиралося тільки для того, щоб подякувати президентові Володимиру Путіну й партії «Єдина Росія» або висловити зневагу до тих, хто не впевнений у їхніх життєстверджувальних досягненнях.
Тому коли Путін говорить про розвинене громадянське суспільство, він насамперед має на увазі симулякри, контрольовані Кремлем. І ця симулякраційна політика визначає підходи російського керівництва до будь-якої проблеми – від розвитку громадянського суспільства до інтеграції на пострадянському просторі.
Однак це не означає, що до такого ставлення до політики варто ставитись легковажно. Адже не тільки росіяни, але й українці, їхні сусіди по колишньому Радянському Союзу, є заручниками путінських міфів й фобій.
Віталій Портников – журналіст Радіо Свобода
Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода