Доступність посилання

ТОП новини

Трагедія в Техасі та антиамериканська істерія в Москві


Дорожній знак поблизу будинку Шатто, 20 лютого 2013 року
Прага – Смерть трирічного хлопчика в американському Техасі спричинила міжнародний скандал. Скоро будуть відомі офіційні результати розслідування обставин загибелі 21 січня Макса Шатто, якого в Росії американська пара всиновила як Максима Кузьміна. Щоб дізнатися більше про родину усиновлювачів, кореспондент Радіо Свобода Річард Солаш вирушив до Техасу. Що він там побачив і як реагують на скандал у Росії та США?

Родина Шатто мешкає на глухій вуличці Ґардендейла, де при в’їзді написано: «Приватне. Глуха дорога. В’їзд заборонений», а в кінці немощеного шляху видніється лише один будинок Шатто. На телефонному автовідповідачу в будинку родини Шатто звучить запис господаря, Алана Шатто: «Якщо це репортер чи пресове агентство, ми не даємо коментарів».
3-річний Макс Шатто
3-річний Макс Шатто

Трирічний Макс нині вже похований, бо помер через годину після того, як 21 січня швидка медична допомога довезла його в місцеву лікарню. У хлопчика відмовило серце. Це сталося у той час, як мама знайшла його лежачим без свідомості у дворі біля свого меншого брата (Крістофера-Кирила) та викликала допомогу. Його смерть викликала хвилю необґрунтованих звинувачень з боку офіційних осіб з Росії про нібито навмисне «вбивство» Лорою Шатто всиновленого хлопчика з Росії. Московська преса була переповнена «дикими версіями» смерті Максима, що мало також на меті політично виправдати нещодавню заборону Москвою усиновлення дітей із Росії в США.
Шірлі Стандагфер
Шірлі Стандагфер

Шірлі Стандагфер, медичний інспектор округу Ектор, куди входить містечко Ґардендейл, сказав Радіо Свобода, що сліди забоїв на тілі мертвого хлопчика є, але якісь висновки з цього робити зарано.

«Ми дійсно виявили синці, вони мають місце на тілі. Але визначити, чи ці синці просто дитячі, чи сумісні із побиттям, це треба ще визначити, я не лікар і не можу вам відповісти».

Офіційні висновки про смерть Максима оприлюднять наступного тижня

Медичні інспектори округу Ектор повідомили, що офіційні висновки про обставини смерті Макса Шатто оприлюднять на початку наступного тижня. Тоді стане остаточно відомо, чи смерть була вбивством, чи нещасним випадком, чи з природньої причини, чи невизначена за характером.

Вікторія Нуланд, речник Держдепартаменту США, закликала не робити поспішних висновків із трагедії і дати можливість розслідуванню зробити свою роботу. Адвокат із російського посольства в США перебуває в контакті з місцевою поліцією.
Шериф округу Марк Дональдсон
Шериф округу Марк Дональдсон

Шериф округу Марк Дональдсон заявив, що раніше ніхто не звертався до них зі скаргами на американських батьків Макса і поліція нікого не підозрює у вбивстві, та пообіцяв, що вони все з’ясують.

«Це хлопчик із Техасу і я повинен все з’ясувати про його смерть… Те, що в Росії кажуть про це, воно дещо інше… Я так зрозумів, що вони думають, що справа ця кинута під килим, і ніхто не розслідує її… Але ми зробимо все, що в наших силах тут, у Техасі, щоб встановити причини смерті хлопчика», – наголосив шериф.

Подружжя Шатто, яким обом за 40 років, відомі в окрузі як вчителі, і відгуки про них добрі. Вони стали більш відомими тут після всиновлення малих братів (Максима та Кирила Кузьміних) із дитячого будинку російського Пскова. Хоча чимало сусідів Шатто навіть не знали про їхніх усиновлених дітей до цього трагічного випадку.
Будинок, де живе подружжя Шатто
Будинок, де живе подружжя Шатто

Офіційні особи з Москви вимагають повернення молодшого брата Макса, Крістофера-Кирила, до Росії. Його біологічна мама Юлія Кузьміна, в якої дітей відібрали через її алкоголізм, також подала голос і просить президента Путіна про возз’єднання родини. Невдовзі після цього, як повідомляють російські ЗМІ, її зняли з поїзду за пияцтво і неконтрольовану поведінку.

Експерти кажуть, що ця справа переросла в політиканство Кремля і має мобілізаційний характер з метою показати росіянам, що Росії, мовляв, знову загрожують ззовні та що її «заповнили іноземні агенти», як, зокрема, пише про цей випадок московський оглядач швейцарської Neue Zurcher Zeitung Данієль Вехлін.

Матеріал підготували Василь Зілгалов і Richard Solash
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG