Доступність посилання

ТОП новини

Прес-конференція Януковича: відповідь на гострі питання чи вистава?


Київ – Першого березня у Києві Віктор Янукович має дати прес-конференцію, підбивши підсумки свого трирічного перебування на Банковій. Протягом тижня Президент поспілкувався з народом, європейськими політиками, українськими урядовцями, а тепер дійшла черга і до журналістів. Попередня зустріч глави держави із медіа відбулася понад рік тому. Політологи пояснюють нинішню публічну активність Віктора Януковича спробою оцінити свої електоральні перспективи перед виборами 2015 року.

Як запланували, Віктор Янукович почне відповідати на запитання журналістів об 11.30. Скільки представників медіа зможуть поставити запитання і скільки триватиме сама прес-конференція, в Адміністрації Президента не повідомляють.

А напередодні журналіст інтернет-видання «Українська правда» Сергій Лещенко оприлюднив на «Фейсбук» звернення до прес-секретаря глави держави Дарії Чепак, в якому він просить погодити одне запитання до Віктора Федоровича. Автор запитання, мовляв, не сам Лещенко, а журналіст Роман Вінтонів.

Звучить воно так: «Ми всі знаємо, Вікторе Федоровичу, що ви виграєте наступні президентські вибори. Тому логічне запитання: а що буде наприкінці другого терміну? Ви залишитеся на третій строк чи все-таки передасте посаду Президента комусь із синів?»

Насправді це провокаційне повідомлення, так званий тролінг, пояснює Сергій Лещенко. Він сприймає ситуацію з іронією, оскільки, на його думку, отримати відповіді на запитання, які турбують журналістів, від Президента «дуже тяжко».

Ми насправді маємо справу з виставами – журналіст

На підтвердження своєї думки Сергій Лещенко наводить ситуацію, що трапилася на прес-конференції Віктора Януковича і лідерів ЄС у Брюсселі. Українські журналісти мали право поставити лише одне запитання. За версією Лещенка, перед цією прес-конференцією речник Януковича Дарія Чепак у присутності інших журналістів пообіцяла надати слово представниці видання «Кореспондент» Ірині Соломко, котра прибула до Брюсселя незалежно від президентського пулу. Однак на самій прес-конференції розпорядник передав мікрофон журналістці з пулу Януковича Дарці Оліфер (канал ICTV).

«Вони «розвели» журналістів. Для мене це було підтвердженням, що ми насправді маємо справу з виставами, які потім будуть показувати по телевізору. І ні на які щирі спілкування розраховувати не доводиться, а лист був написаний з метою іронізації ситуації, яка склалася. Тому що я більш ніж впевнений, що регіональні журналісти запитання свої з Президентом давно вже узгодили, відповіді давно вже написані. І це буде просто такий спектакль для телеглядачів, який будуть показувати на всю країну», – сказав Сергій Лещенко.

Натомість речник Януковича Дарія Чепак категорично відкидає звинувачення Сергія Лещенка та Ірини Соломко на свою адресу. Як заявила Дарія Чепак, її провини в тому, що на саміті Україна – ЄС право поставити запитання надали репортерові з президентського пулу, немає. За її словами, це було рішенням речника президента Європейської ради.

Журналісти відповіді отримають – депутат-регіонал

Тим часом депутат від Партії регіонів Вадим Колесніченко переконує, що на прес-конференції Януковича на запитання без провокацій журналісти відповіді отримають.

«Якщо журналісти хочуть поставити питання, на які вони хочуть отримати відповіді, то вони їх отримають. А якщо журналісти будуть ставити питання, щоб підтвердити політичну позицію своїх господарів, то, безумовно, вони отримають те, що їм потрібно для подальшої критики і намагання сплюндрувати роботу влади за останні три роки», – наголосив парламентарій.

Востаннє Президент Янукович спілкувався з журналістами майже 15 місяців тому. 2012 року прес-конференцію скасували, тоді біля запланованого місця її проведення – Українського дому в Києві – проводили акцію протесту проти мовного закону Ківалова-Колесніченка.

Журналісти нарікають, що четвертий Президент України нечасто тішить аудиторію публічним спілкуванням. Але за останній тиждень він поговорив із народом про болюче, розповів урядовцям, як не можна працювати, а тепер планує відповісти на запитання журналістів.

Вадим Колесніченко наполягає, що Президент послідовний у своїх діях.
«При діалозі з країною відповідав на запитання громадян. Після цього він працював з урядом, з тими, від кого залежить це життя тих людей, з якими він спілкувався, тому він і доніс ті проблеми, якими переймаються українці. Тому тут все дуже добре складається і дуже добре зроблено», – переконує Вадим Колесніченко.

Ця активізація пов’язана саме з підготовкою до виборів заздалегідь – політолог

А політолог Олександр Палій каже, що є інформаційний привід поспілкуватися з журналістами – це саміт Україна – ЄС. Але головна мета публічних зустрічей, констатує політолог, – визначення рівня популярності Президента.

«Тобто все це робиться як такий, можливо, навіть експеримент, щоб відчути, чи додає така публічна активність щось Президенту, чи не додає. Очевидно, влада зрозуміла, що проблеми серйозні, що Янукович програє вибори фактично будь-якому опозиціонерові, кажуть, крім Тягнибока, але, можливо, дійде до того, що і Тягнибоку може програти вибори. Тому я думаю, що ця активізація пов’язана саме з підготовкою до виборів заздалегідь. Для того, щоб політтехнологи могли відчути, чи його така масована присутність у ЗМІ щось йому додає, чи нічого не додає», – зазначив Олександр Палій.

Експерт каже, що прес-служба Президента вжила всіх заходів, щоб главі держави не ставили незручних запитань. Саме так провели і «Діалог з країною», і розширену нараду з урядом, де і міністри, і прем’єр читали свої заяви із заздалегідь підготовлених текстів виступів.
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG