Доступність посилання

23 Жовтень 2017, Київ 19:01

Березовський вважав Помаранчеву революцію своїм найуспішнішим проектом


Прага – Смерть Бориса Березовського викликає і буде викликати чимало запитань. І йдеться не лише про саму його смерть, але й про його роль в політичному житті Росії та України. Дуже вже суперечлива була ця постать і багато суперечливих оцінок діяльності Березовського лунало ще за його життя. Це стосується і його ролі в політичних подіях в Україні. Сам Березовський називав Помаранчеву революцію проектом, «найбільш успішним» у його житті «у плані ціни і якості». Він відкрито заявляв, що потратив чимало грошей на допомогу лідерам Помаранчевої революції. Називають навіть конкретні суми, наприклад, у 50 мільйонів доларів, які нібито Борис Березовський у 2004 році виділив для революційного Києва. Але ніхто з учасників Помаранчевих подій не хоче прямо говорити про роль опального бізнесмена у тих подіях в Україні.

Сам Березовський в інтерв’ю Радіо Свобода зізнавався, що брав саме фінансову участь у Помаранчевій революції. Зокрема, у січні 2010 року він сказав про тогочасні вибори президента: «Фінансово я в цій кампанії участі не брав, на відміну від 2004 року, коли підтримував демократичні інститути в Україні».

Березовський навіть судився з Олександром Третьяковим і Давидом Жванією, соратниками Віктора Ющенка в Помаранчевій революції, які, за твердженнями Березовського, «брали у нього гроші на Помаранчеву революцію».

Немає важливішої зовнішньополітичної проблеми для Росії, ніж Україна. Майбутнє Росії вирішується в Україні
Борис Березовський
Борис Березовський вважав також, що Україна відіграє надзвичайно велику роль у долі Росії і навпаки. «Російські інтереси величезні. Я взагалі вважаю, що немає важливішої зовнішньополітичної проблеми для Росії, ніж Україна. Майбутнє Росії вирішується в Україні, а це розуміють і ті, хто хоче, щоб Росія стала цивілізованою країною, і ті, хто хоче, щоб вона залишилася в цьому варварстві, в якому вона перебуває».

Але учасники Помаранчевої революції не підтверджують ролі Березовського…

На запитання Радіо Свобода про роль Березовського у Помаранчевій революції соратниця Віктора Ющенка Віра Ульянченко сказала, що нічого про це не чула і ніколи не знала навіть близько таку особу, як Борис Березовський. Вона також запевнила, що й Віктор Ющенко ніколи не зустрічався з Березовським і нічого про його роль чи участь не знає. До самого Ющенка Радіо Свобода дотелефонуватися не вдалося, так само мовчать і телефони його прес-служби.
В цьому є багато пліток, що він вклав якісь великі гроші
Тарас Стецьків

Польовий командир Помаранчевої революції Тарас Стецьків сказав Радіо Свобода, що довкола ролі Бориса Березовського в організації Майдану більше пліток, аніж правди. «Я не знаю нічого про фінанси, – зазначає він. – Я можу сказати, що 90-95 відсотків на Майдані дали самі українські бізнесмени, які просто приходили і приносили гроші, хто більше, а хто менше. А що там давав Березовський, то, по-перше, це не відомо, по-друге, може, навіть участь якусь він і брав, але його роль була далеко, далеко не ключовою. І в цьому є багато пліток, що він вклав якісь великі гроші».

Євген Червоненко, один із близьких соратників Віктора Ющенка, який не виключає ролі грошей у революції, з приводу ролі Бориса Березовського в Помаранчевій революції сказав Радіо Свобода: «Можливо, (вона) й була. Але я не коментую це. Не уповноважений».
Якщо комусь і допомагав Березовський, так це Володимиру Путіну, коли штовхав його у президенти
Борис Нємцов

Російська опозиція також спростовує, що Березовський якось підтримував її. Так, один із її лідерів Борис Нємцов сказав журналістам у понеділок, що «якщо комусь і допомагав Березовський, так це Володимиру Путіну, коли штовхав його у президенти».
  • 16x9 Image

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG