Доступність посилання

ТОП новини

Уряд пропонує посилити антикорупційне законодавство


Київ – Розширити перелік посадовців, зобов’язаних оприлюднювати декларацію про доходи, посилити контроль над цією звітністю пропонує депутатам у своїх антикорупційних заходах уряд. Він подав до парламенту пропозиції змін у деякі законодавчі акти для «удосконалення здійснення фінансового контролю та урегулювання конфлікту інтересів». Пропозиції досить жорсткі, визнають у профільному парламентському комітеті. Однак експерти вказують на те, що всі «незручні» для посадовців моменти можуть згладити після доопрацювання проекту.

Тема протидії корупції стала однією з ключових під час чергового виступу Президента Віктора Януковича на розширеному засіданні Кабміну 27 лютого. Глава держави не просто застеріг від зловживань членів уряду – він назвав конкретні цифри.
Українське суспільство втрачає щороку близько 20 мільярдів гривень через корупційні схеми
Віктор Янукович

«Україна платить велику ціну за корупцію. Корупційний податок важким тягарем лягає на економіку. За мінімальними підрахунками, українське суспільство втрачає щороку близько 20 мільярдів гривень. Це – кошти, що не надійшли до бюджету або були викрадені через корупційні схеми», – заявив він.

Боротьба з корупцією – одне з найбільш часто повторюваних положень у рекомендаціях, які на адресу України висловлює Єврокомісія. На виконання цих рекомендацій (і це автори законопроекту визнають у пояснювальній записці) Кабмін пропонує низку змін до законодавства. Наприклад, розширення переліку осіб, які обов’язково повинні оприлюднювати декларацію про доходи: його, зокрема, пропонують поповнити заступниками міністрів та керівниками органів місцевої влади.

Окрім того, всі ці особи повинні будуть не просто вказати суму доходів і витрат, а і зазначити найменування банків та підприємств, із якими у декларанта чи членів його сім’ї є фінансові відносини.

В опозиції кажуть, що проголосували б, але більшість не готова

Голова парламентського Комітету з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією Віктор Чумак у коментарі Радіо Свобода розповідає: поданий урядом законопроект якраз готуються розглядати комітетським складом. Парламентар від УДАРу називає документ результатом тиску на керівництво держави міжнародних зобов’язань. Він називає ще низку антикорупційних законопроектів і прогнозує, що голосування за них буде не з простих.

Зараз дуже цікава ситуація буде з антикорупційним законодавством
Віктор Чумак
«Чесно кажучи, ми (опозиція – ред.) за них проголосували б у першому читанні. Але там навіть голосів Партії регіонів немає. Навіть вони вважають їх засуворими. Тож там зараз дуже цікава ситуація буде з антикорупційним законодавством», – каже народний депутат.

Серед новацій урядового законопроекту – запровадження логічного та арифметичного контролю декларацій високопосадовців. Тобто звітність чиновників хочуть перевіряти на відповідність доходів витратам. Водночас про створення окремого органу для цього не йдеться: контроль здійснюватимуть так звані уповноважені підрозділи.

Для аналізу декларацій про доходи потрібен спеціальний орган – експерт

Вочевидь, мова йде про те, що ці підрозділи функціонуватимуть у межах цих самих відомств, у яких працюють декларанти. Неприйнятним такий підхід називає голова правління Антикорупційної ради України Богдан Якимюк.

Підпорядкований чиновник, який перевірятиме декларації свого керівника, є заангажованим
Богдан Якимюк
«Цей захід не буде дієвим у жодному разі, тому що підпорядкований чиновник, який перевірятиме декларації свого керівника, так чи інакше є заангажованим. Тут потрібна незалежна інстанція, яка здійснювала б таку перевірку», – зазначає Якимюк. Він наводить приклад Рахункової палати, яка підзвітна Верховній Раді України, і каже, що у сфері боротьби з корупцією треба буде створити щось схоже за своєю специфікою.

Експерт також припускає, що після доопрацювання законопроекту найбільш суворі із запропонованих положень можуть змінити.

У грудні міжнародна організація Transparency International поставила Україну на 144-е місце у своєму щорічному антикорупційному рейтингу. Цю позицію Україна поділила з Сирією, Конго, Камеруном, Бангладеш та Центральноафриканською Республікою.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG