Тема протидії корупції стала однією з ключових під час чергового виступу Президента Віктора Януковича на розширеному засіданні Кабміну 27 лютого. Глава держави не просто застеріг від зловживань членів уряду – він назвав конкретні цифри.
Українське суспільство втрачає щороку близько 20 мільярдів гривень через корупційні схемиВіктор Янукович
«Україна платить велику ціну за корупцію. Корупційний податок важким тягарем лягає на економіку. За мінімальними підрахунками, українське суспільство втрачає щороку близько 20 мільярдів гривень. Це – кошти, що не надійшли до бюджету або були викрадені через корупційні схеми», – заявив він.
Боротьба з корупцією – одне з найбільш часто повторюваних положень у рекомендаціях, які на адресу України висловлює Єврокомісія. На виконання цих рекомендацій (і це автори законопроекту визнають у пояснювальній записці) Кабмін пропонує низку змін до законодавства. Наприклад, розширення переліку осіб, які обов’язково повинні оприлюднювати декларацію про доходи: його, зокрема, пропонують поповнити заступниками міністрів та керівниками органів місцевої влади.
Окрім того, всі ці особи повинні будуть не просто вказати суму доходів і витрат, а і зазначити найменування банків та підприємств, із якими у декларанта чи членів його сім’ї є фінансові відносини.
В опозиції кажуть, що проголосували б, але більшість не готова
Голова парламентського Комітету з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією Віктор Чумак у коментарі Радіо Свобода розповідає: поданий урядом законопроект якраз готуються розглядати комітетським складом. Парламентар від УДАРу називає документ результатом тиску на керівництво держави міжнародних зобов’язань. Він називає ще низку антикорупційних законопроектів і прогнозує, що голосування за них буде не з простих.
Зараз дуже цікава ситуація буде з антикорупційним законодавствомВіктор Чумак
Серед новацій урядового законопроекту – запровадження логічного та арифметичного контролю декларацій високопосадовців. Тобто звітність чиновників хочуть перевіряти на відповідність доходів витратам. Водночас про створення окремого органу для цього не йдеться: контроль здійснюватимуть так звані уповноважені підрозділи.
Для аналізу декларацій про доходи потрібен спеціальний орган – експерт
Вочевидь, мова йде про те, що ці підрозділи функціонуватимуть у межах цих самих відомств, у яких працюють декларанти. Неприйнятним такий підхід називає голова правління Антикорупційної ради України Богдан Якимюк.
Підпорядкований чиновник, який перевірятиме декларації свого керівника, є заангажованимБогдан Якимюк
Експерт також припускає, що після доопрацювання законопроекту найбільш суворі із запропонованих положень можуть змінити.
У грудні міжнародна організація Transparency International поставила Україну на 144-е місце у своєму щорічному антикорупційному рейтингу. Цю позицію Україна поділила з Сирією, Конго, Камеруном, Бангладеш та Центральноафриканською Республікою.