Доступність посилання

ТОП новини

Україна – один із лідерів з продажу зброї – дослідження


Київ – Україна – четверта держава у світі за експортом зброї. Про це повідомив Стокгольмський міжнародний інститут досліджень миру (СІПРІ). Українські експерти кажуть, що рейтинг цього інституту не до кінця віддзеркалює ситуацію. Водночас фахівці зауважують, що високі позиції у таких рейтингах не мають бути самоціллю.

Позаторік Україна посіла 12-е місце в рейтингу експортерів озброєнь СІПРІ. А вже торік – четверте. Такий різкий стрибок співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник пояснює випадковістю.

«Оте четверте місце – досить умовне. Чи варто цим пишатися? Звичайно, це не те чільне місце, яким би було варто пишатися, тобто та перша десятка, яка характеризує рівень розвитку країни. Оте четверте місце – випадкове, бо певною мірою збіглося з виплатою Китаєм за поставку авіаносця, яка була кілька років тому, тобто це четверте місце абсолютно нічого не дає Україні і не свідчить ні про які досягнення», – зазначив Олексій Мельник.

За даними СІПРІ, у 2012 році Україну в постачанні озброєння випередили тільки США, Росія і Китай. Разом із тим, позаду України лишились Німеччина, Франція та Великобританія.

Ціль повинна бути – поповнення державного бюджету – екс-міністр оборони

А от колишній міністр оборони України Олександр Кузьмук каже, що йому дуже хотілося б, щоб Україна була в четвірці лідерів, але він сумнівається, що це насправді так.

«Я б пишався тим, якщо б ми могли бути зараз дійсно на четвертому місці. Мені здається, що ми більш скромні. Перш за все, нам треба думати про високотехнологічне виробництво спеціальних товарів, на сьогоднішній день у нас дійсно є проблема. Але в той же час я хотів би сказати, що в Україні є і науковий і промисловий потенціал, щоб сьогодні посідати відповідне почесне місце. Ціль повинна бути одна – це поповнення державного бюджету, перш за все, і оснащення власних збройних сил сучасною технікою і озброєнням. Експорт військової техніки і озброєння – це достойна частка поповнення державного бюджету», – сказав Олександр Кузьмук.

Гроші ідуть на компенсацію робіт і як комісійні «Укрспецекспорту»

Водночас «Укрспецекпорт» звітує, що торік отримав понад один мільярд доларів за продаж зброї і вважає такий показник успішним, бо він майже на 20 мільйонів перевищив доходи 2011 року і став найвищим за 16 років існування компанії.
Проте дані «Укрспецекпорту» неповні, наголошує керівник київського Центру армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак.

За його словами, цей показник не врахований як військовий експорт у космічній та авіаційній галузях. Загалом, на думку експерта, гроші від експорту зброї теоретично могли б піти на модернізацію українських Збройних Сил, але на практиці так не виходить.

«Левова частка іде на підприємства, на компенсацію робіт за вироблену техніку, за вироблені послуги, а певна частина іде як комісійні державній компанії «Укрспецекпорт», яка й організовує маркетингову діяльність і витрачає ті кошти на виставкову діяльність, а також на те, щоб демонструвати зброю у регіонах світу. Інколи (але це відбувалося досить рідко) відбувався імпорт за допомогою і з участю «Укрспецекпорту». У такий спосіб у Ізраїлю був придбаний комплекс безпілотної авіації, і Україна фактично імпортувала цю систему», – зауважує Валентин Бадрак.

Що зараз користується попитом?

Дуже часто в міжнародних рейтингах експортерів зброї відбувається викривлення інформації, бо є країни, які приховують свій потужний експорт зброї, наприклад, Ізраїль, зазначає Валентин Бадрак. Крім того, методологія СІПРІ враховує лише кінцеві зразки військової продукції, наприклад, готові танки чи бронетранспортери, а Україна серед лідерів постачання саме комплектуючих, модернізації та сервісних послуг. Саме ці позиції не враховують.

Україні вдалося розвинути школу виробництва легкої бронетехніки, якої ніколи не було в Україні за часів Радянського Союзу, і закріпитися на світових ринках, говорить експерт.

«Це постачання в Ірак, в Таїланд, я маю на увазі бронетранспортери різних модифікацій. Україні вдалося створити цілу лінійку високоточних засобів ураження різного базування. І це передусім завдяки конструкторському бюро «Луч», яке розташоване у Києві, – каже Валентин Бадрак. – Також постійним попитом користується авіаційні двигуни, газові турбіни до військових кораблів. І нарешті, те, що було завжди і те, що залишається, – це літаки військово-транспортної авіації, літаки спеціального призначення».

За словами експерта, дозволило розширити експортні також можливості суттєве збільшення приватних гравців на світовому ринку озброєнь, які виробляють від тренажерних підприємств для винищувачів до радіолокаційних станцій.

Україна має серйозні шанси залишатися в лідерах – Бадрак

Наразі Україна має серйозні можливості залишатися в лідерах експортерів зброї, незважаючи на те, що конкуренти (Росія, Китай, Південна Африка та Ізраїль) збільшили продаж, сказав Валентин Бадрак.

Якщо Україна втратить свої позиції на світовому ринку зброї, нічого страшного не буде, заявляв Валентин Зубов, колишній заступник голови парламентського комітету з питань оборони. За його словами, Україні зараз потрібна передусім професійна армія, варто надати їй новітні вітчизняні зразки зброї. А продавати можна буде надлишки, щоб стимулювати розвиток ВПК.

Основними споживачами продукції військового та спеціального призначення українського виробництва залишаються країни Азії, куди постачається 47% усього експорту. Ще 23% припадає на держави Африки, 21% – СНД, 6% – Європи і 3% – Америки.

Загалом «Укрспецекспорт» співпрацює із 78 країнами світу.
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG