Доступність посилання

ТОП новини

Заробітчани грошовитіші від інвесторів – НБУ


Київ – Українські трудові мігранти перераховують додому грошей більше, ніж іноземні інвестори. За даними Нацбанку, торік заробітчани переказали 7,5 млрд. доларів, а іноземних інвестицій надійшло трохи більше 6 млрд. доларів. Причому, якщо обсяги іноземних інвестицій зменшуються, то перекази заробітчан зростають. Між тим, самі трудові мігранти нарікають, що українська влада нічого не робить для захисту їхніх інтересів.

За даними Нацбанку, найбільше переказів в Україну минулого року надійшло із країн-членів СНД, насамперед Росії – 40,1% обсягу грошових переказів.

На другому місці перекази з ЄС – 34,9%, на третьому – США 9,3%. Минулого року трудові мігранти переказали в Україну майже на півтора мільярда більше доларів, ніж іноземні інвестори.

За різними підрахунками, за кордоном працює від 2,2 млн. до 4,5 млн. українських громадян.

На законодавчому рівні заробітчан немає

Член Асоціації українців Португалії «Собор» Володимир Лозинський пропрацював за кордоном вісім років. Каже, що довелося змінити не один фах. На його думку, держава майже нічого не робить для захисту інтересів своїх громадян, які змушені працювати за кордоном. Зокрема, навіть умови в консульському відділі українського посольства в Португалії, де працює чимало українців, неналежні.

«Посольство в Лісабоні: консульський відділ людей приймає в переобладнаному гаражному приміщенні. Коли проходили вибори президента в 2004-му році, то проголосували 6190 людей на одній дільниці. Треба було стояти в черзі по вісім годин», – розповідає Володимир Лозинський.

На законодавчому рівні у нас немає такої категорії громадян як трудові мігранти
Володимир Лозинський
Він каже, що держава недостатньо інформує громадян, зокрема щодо возз’єднання сімей – як треба оформляти документи на дітей. Також держава мала б сприяти легалізації тих, хто працює за кордоном нелегально. Серйозною проблемою Володимир Лозинський вважає і відсутність закону про трудову міграцію. Ненормальною є ситуація, коли в належний спосіб не регламентовані права мільйонів українців, які працюють за кордоном.

«На законодавчому рівні у нас немає такої категорії громадян, як трудові мігранти! Виїхали – і немає їх, все!» – каже він.

Проїдають, а не інвестують

Інвестиція в квартиру не заробляє нових грошей
Павло Шеремета
Переказані заробітчанами в Україну кошти не можна назвати інвестиціями, адже вони здебільшого проїдаються, а не вкладаються в бізнес. Як зазначає президент Київської школи економіки Павло Шеремета, «інвестиція в квартиру не заробляє нових грошей».

Разом із тим, наголошує експерт, «для багатьох інших країн це одне з дуже хороших джерел інвестицій». Але в Україні просто не створено умов для того, щоб кошти заробітчан ставали інвестиціями в українську економіку.

«Це питання легкості ведення бізнесу, це питання захисту прав власності. Тобто, йдеться про внутрішньоукраїнські питання», – каже Павло Шеремета.

Головним завданням влади мало б стати створення в Україні умов, які б дозволили надати належні умови праці вдома для тих, хто змушений працювати за кордоном.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG