Польсько-українська газова конференція, організована польсько-українським клубом журналістів, викликала велике зацікавлення у польських ЗМІ. У конференц-залі Міністерства економіки, де відбувався захід, яблуку було ніде впасти. Річ у тім, що минулого тижня польською політикою струсонув так званий «газовий скандал». Підпорядкована Міністерству державного майна компанія «Європольгаз» підписала меморандум із російським «Газпромом» про спорудження газогону територією Польщі в обхід України. Як твердять у польському уряді, сталося це без погодження з Кабміном.
Не дивно, що питання польсько-російського газового меморандуму було одним із головних, які звучали під час конференції.
Київ і Варшава у газових питаннях домовляться?
Про польсько-російський газовий меморандум зокрема говорив Януш Пехоцінський, віце-прем’єр Польщі.
Хочу запевнити, що польський уряд не ухвалив жодних нових рішень щодо нового газогону з території Білорусі через Польщу на СловаччинуЯнуш Пехоцінський
Володимир Макуха, заступник міністра енергетики й вугільної промисловості України, наголосив, що спорудження нового газогону було б для Польщі невигідним. Адже, казав він, такий трубопровід не запевнив би полякам диверсифікації енергопостачання, у чому вони зацікавленні.
З економічної точки зору реалізація поставок газу через Україну – це набагато ефективніше, ніж будівництво нових проектівВолодимир Макуха
Ґражина Пьотровська-Оліва, голова правління польської нафтогазової компанії PGNIG, сказала на конференції, що Польща може експортувати в Україну європейський і російський газ. За її словами, у всіх газових контрактах PGNiG передбачено реекспорт газу.
Газ – це дуже заполітизоаваний бізнес – Квасневський
Участь у роботі варшавської конференції взяв екс-президент Польщі Александр Квасневський, який говорив про винятковість 2013 року для України. Він застеріг українську сторону від зволікання з підписуванням договору про асоціацію з ЄС. Політик твердить, що якщо цей договір не підпишуть восени цього року у Вільнюсі на саміті країн «Східного партнерства», то процес євроінтеграції України може розтягнутися на десятки років. Квасневський нагадав, що в інтеграції України з ЄС дуже не зацікавлена Росія.
«Це також не лише заохочування, але й дуже конкретний тиск з боку Російської Федерації, яка хоче, щоб Україна стала частиною Митного союзу, тобто ввійшла до вже існуючого союзу з Білоруссю та Казахстаном, а в майбутньому, щоб цей Митний союз перетворився на те, чого прагне президент Путін – Євразійський союз», – зазначив Александр Квасневський.
За його словами, питання газу в європейських країнах дуже сильно заполітизоване. Політизація цього бізнесу така, що його можна порівняти лише з бізнесом зброєю, сказав екс-президент Польщі.