Доступність посилання

ТОП новини

Чи є місце свободі слова і незалежним журналістам в Україні?


Київ – У світі відзначають День свободи преси. Міжнародні рейтинги на цю тему з кожним роком дедалі більше свідчать, що Україні святкувати нічого. Лише за останній рік вона опустилась на 10 позицій (з 116-ї на 126-е місце) у рейтингу свободи преси «Репортерів без кордонів». За даними правозахисників цієї організації, в тому ж таки 2012 році було зафіксовано рекордну кількість порушень прав українських журналістів за останні 10 років.

Перший заступник голови парламентського Комітету з питань свободи слова, регіонал Олена Бондаренко називає оцінку України у минулорічному рейтингу «Репортерів без кордонів» заниженою. Депутат припускає, що за допомогою цього рейтингу хтось намагається погіршити на міжнародній арені репутацію демократичної України.

«Важко справедливо оцінювати рейтинг, коли попереду України така держава, як Судан, наприклад. Якщо хтось і правда думає, що там вищий рівень свободи слова, то я пропоную їм відвідати Судан і подивитись, в яких жахливих умовах там працюють журналісти. Якщо в Британії зараз заводять спеціальний орган контролю і нагляду за пресою, якщо в Румунії піднімалося питання про проведення психологічної експертизи журналіста, якщо в Італії нещодавно засудили журналіста через брехню, то чому вони попереду нас? В нас в Україні цих жахливих речей ніколи не було і не буде», – запевнила народний депутат.
Якщо хтось і правда думає, що там вищий рівень свободи слова, то я пропоную їм відвідати Судан і подивитись, в яких жахливих умовах там працюють журналісти
Олена Бондаренко

Нині, зазначила Бондаренко, скарг у комітет надходить найменше за весь час, що вона тут працює, а це – останні 3 скликання. Схвильована депутат долею журналістів із регіонів, які, каже, не такі згуртовані і солідарні, як столичні.

Свобода слова в Україні умовна – Ігор Мірошниченко

Занепокоєння Олени Бондаренко поділяє і її колега по комітету, свободівець Ігор Мірошниченко. За минулі півроку найбільшими виявилися проблеми у регіональних ЗМІ, розповів він Радіо Свобода. До комітету, зокрема, надійшли заяви про перешкоджання професійній діяльності від кам’янець-подільської газети «Фортеця», львівської газети «Експрес» та видавничого дому «Картель», що у Кривому Розі.

Серед інших тенденцій Мірошниченко також відзначив тиск на журналістів, застосування адмінресурсу та перебування засобів масової інформації у власності окремих чиновників або бізнес-груп.

«Насправді в Україні свобода слова є умовною. У нас журналістика стає все більш заангажованою і залежною від влади. Можливості проявити себе незалежним журналістом все менші. Канал «ТВі», який був одним з небагатьох майданчиків, де незалежні журналісти могли висловлювати свою точку зору, схоже, поволі перестає існувати. Це дуже велика втрата для української журналістики», – каже Мірошніченко.

У нас журналістика стає все більш заангажованою і залежною від влади. Можливості проявити себе незалежним журналістом все менші
Ігор Мірошниченко
Монополізація ЗМІ провладними структурами найбільше непокоїть і медіаексперта Діану Дуцик. Вона каже: цей процес чи не найбільше може послабити позиції свободи слова в Україні. Існує загроза, що найближчим часом кількість впливових гравців на медіаринку скоротиться від існуючих 5–7 до 2–3, зазначає Дуцик.

Експерт також вказує на пасивність профільного парламентського комітету.

«Зараз дуже складно говорити про ефективність парламентського комітету взагалі, оскільки ефективність парламенту як такого дорівнює нулю. Якщо розглядати ситуацію довкола «ТВі», то позиція комітету була досить пасивною в цій історії. Тому у мене багато питань до комітету сьогодні», – каже вона.

Діана Дуцик додає: жоден із парламентських комітетів донині так і не спромігся вирішити нагальні питання щодо забезпечення прозорості діяльності засобів масової інформації. Зокрема, експерт вказує на необхідність внести зміни у закон «Про телебачення і радіомовлення» в частині власників і засновників, що посприяло б прозорості в діяльності тих ЗМІ, які мають в Україні багатомільйонну аудиторію.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG