Доступність посилання

ТОП новини

Чи навчилися українські журналісти захищати своє право на професію?


У Всесвітній день свободи преси генеральний секретар ООН Пан Ґі Мун засудив усі форми тиску на журналістів і закликав держави створити умови для вільного поширення інформації. В Україні минулого року була зафіксована рекордна за часи незалежності кількість нападів на журналістів. На журналістів тиснуть, їм погрожують і намагаються позбавити права на професію, стверджують експерти.

Понад 600 журналістів було убито у світі за останнє десятиліття. У дев’яти випадках із десяти – ніхто не поніс покарання, стверджує ЮНЕСКО.

У 20-у річницю відзначення Всесвітнього дня свободи преси генеральний секретар ООН Пан Ґі Мун наголосив на необхідності створення важелів захисту журналістів, яким погрожують або усувають з професії через їхнє намагання «проливати світло на безчинства урядів, корпорацій, злочинних банд і збройних угруповань».

Голова ООН пояснив, що нападів зазнають тепер не лише журналісти традиційних засобів інформації, а й блогери та творці соціальних засобів інформації.

Пан Ґі Мун закликав захистити всіх представників ЗМІ, спираючись на План дій ООН щодо забезпечення безпеки журналістів та проблеми безкарності.

Україна за рівнем свободи слова між Алжиром і Гондурасом

У минулому році Україна рекордно опустилася в рейтингу Всесвітнього індексу свободи слова – аж на 10 позицій. Зараз Україна за рівнем свободи слова на 126-му місці – між Алжиром та Гондурасом.

У звіті йдеться, зокрема, про різке зростання кількості фізичних нападів на журналістів; рекордну кількість порушень прав журналістів за останні 10 років; факти, які свідчать про політичну цензуру; збільшення кількості замовчуваних тем.


Без свободи слова Україна не матиме майбутнього – Стець

Суспільство, в якому переслідують за поширення інформації, приречене на деградацію та занепад. Якщо журналісти не зможуть здобувати й поширювати важливу для суспільства інформацію, то дуже швидко це призведе до повної безконтрольності та безкарності влади і, як результат, до тотального порушення прав кожної людини.

Українські журналісти за роки незалежності зуміли завоювати довіру громадян. Результати соціологічних опитувань регулярно свідчать, що понад половина опитаних висловлюють високий рівень довіри до ЗМІ. Журналістам вдалося привчити владу, яка здебільшого складається із представників колишньої партійно-комсомольської радянської номенклатури, відповідати на інформаційні запити й на прямі запитання під час спілкувань із пресою.

Але цього дуже мало, оскільки влада навчилася опосередковано тиснути на журналістів, маніпулювати ними й нівелювати їхню роботу, не реагуючи на поширену журналістами викривальну інформацію.

Із журналістами борються й старими методами – від перешкоджання роботі з допомогою охоронців, міліції та спецзагонів – до приниження.

03.05.2013
Хряков журналістам: «Ви збираєтеся мене чимось налякати?»

«Я стою на позиціях, що наша батьківщина – СРСР, а столиця її – місто Москва» далі
Українські журналісти мають зараз як ніколи боротися за своє право на професію, вважає член парламентського комітету з питань свободи слова Юрій Стець. Ситуація з телеканалом «ТВі» продемонструвала, що кожен журналістський колектив має вимагати встановлення прозорих стосунків із власником ЗМІ, що базувалися б на редакційному статуті та узгоджених засадах редакційної політики. Журналісти мають дбати про свій захист, створюючи філії профспілки та про забезпечення умов для реалізації свободи слова.
Ситуація з «ТВі» має навчити журналістів колективно захищатися – Стець
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:27:17 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ
Прем’єр-міністр Микола Азаров заявив, що в Україні немає проблем зі свободою слова. В інтерв’ю німецькому регіональному виданню Badische Zeitung Азаров заявив, що в Україні існує чимало засобів масової інформації, які відкрито критикують президента Віктора Януковича.

«Ніхто не перешкоджає їм у тому, навіть якщо твердження, які вони поширюють, нічого спільного з реальністю не мають. Наприклад, були повідомлення, що у президента є золотий туалет у його резиденції. Це просто брехня. Назвіть мені випадки демократичних дефіцитів в Україні!» – сказав прем’єр-міністр.
  • Зображення 16x9

    Ірина Штогрін

    Редактор інформаційних програм Радіо Свобода з жовтня 2007 року. Редактор спецпроектів «Із архівів КДБ», «Сандармох», «Донецький аеропорт», «Українська Гельсінська група», «Голодомор», «Ті, хто знає» та інших. Ведуча та редактор телевізійного проекту «Ми разом». Автор ідеї та укладач документальної книги «АД 242». Автор ідеї, режисер та продюсер документального фільму «СІЧ». Працювала коментатором редакції культура Всесвітньої служби Радіо Україна Національної телерадіокомпанії, головним редактором служби новин радіостанції «Наше радіо», редактором проекту Міжнародної організації з міграції щодо протидії торгівлі людьми. Закінчила філософський факультет Ростовського університету. Пройшла бімедіальний курс з теле- та радіожурналістики Інтерньюз-Україна та кілька навчальних курсів «IREX ПроМедіа». 

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG