Доступність посилання

ТОП новини

Приватизацію ГТС Арбузов прикриває «побажаннями ЄС»


Київ – Перший віце-прем'єр-міністр Сергій Арбузов сподівається, що парламент одностайно схвалить урядовий законопроект, який знімає заборону на здачу в оренду газотранспортної системи. За його словами, це дозволить продовжити реформу «Нафтогазу», а також відповідає побажанням ЄС. Між тим експерти звертають увагу на те, що орендою української ГТС зацікавлена Росія, а не Євросоюз. А представники опозиції обіцяють, що зроблять все від них залежне, аби ускладнити ухвалення цього законопроекту.

За словами Сергія Арбузова, законопроект, який дозволяє здавати в оренду українську ГТС, прийматимуть «не під когось, його ухвалюють у принципі».

Перший віце-прем'єр запевнив, що «тут немає ніякої проблеми ні з Євросоюзом, ні з Росією».

«Цей крок треба було зробити для того, щоб продовжити реформування цієї галузі. Він продиктований побажаннями Євросоюзу з тим, щоб навести порядок. Тому законопроект поданий, і я сподіваюся, що у ВР буде єдність для ухвалення рішень», – зазначає урядовець.

Цей крок треба було зробити для того, щоб продовжити реформування цієї галузі. Він продиктований побажаннями Євросоюзу з тим, щоб навести порядок
Сергій Арбузов
Посилання на ЄС, як фіговий листок?

Водночас Європейський союз, на відміну від Росії, ніколи не ставив питання про зміну форми власності української ГТС.

«Думаю, що це просто такий фіговий листок – оця псевдоєвропейська риторика з боку першого віце-прем’єра, яка має на меті замаскувати хапужну логіку нинішньої влади», – наголошує експерт з енергетичних питань Михайло Гончар.

Псевдоєвропейська риторика з боку першого віце-прем’єра, яка має на меті замаскувати хапужну логіку нинішньої влади
Михайло Гончар
Він наголошує, що крім Росії ніхто не виявляє інтересу до того, щоби взяти в оренду українську ГТС. А в Європі зацікавлені в тому, щоб газотранспортна система працювала на прозорих і зрозумілих принципах.

«Це зовсім не означає, що єдиний варіант забезпечення прозорості полягає в приватизації чи в оренді, тим більше з боку країни, яка не є членом Європейського союзу», – каже Михайло Гончар.

Сім’я підбирається до «Нафтогазу»?

У свою чергу, представники опозиції виступають категорично проти ухвалення цього закону, оскільки, фактично, йдеться не про здачу в оренду, а приватизацію найбільш ліквідних об’єктів нафтогазової галузі.

«Це законопроект навіть не про приватизацію, а про крадіжку газотранспортної системи. Так що пан Арбузов може мріяти про цей найбільший в його кар’єрі ґешефт, але наша фракція не просто голосуватиме проти, а зробити прийняття цього законопроекту дуже непростим для регіоналів», – стверджує секретар парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу Сергій Пашинський (фракція «Батьківщина»).

Пропихнувши цей законопроект, вони зможуть поділити «Нафтогаз» на частини і по частинах – вкрасти
Сергій Пашинський
На думку Сергія Пашинського, твердження, ніби подібний чином можна буде зрушити реформу «Нафтогазу» не витримують критики, адже «у Януковича було три роки, щоб навести лад у цій галузі».

«Пропихнувши цей законопроект, вони зможуть поділити «Нафтогаз» на частини і по частинах – вкрасти. Цією орендою містичною замилюють очі. Якби йшлося про оренду, то пан Арбузов подав би законопроект з одного рядка: доповнити чинне законодавство правом надавати в оренду. А там же не так – там про те, як розділити «Нафтогаз» і якими способами перевести із власності держави у власність спільних підприємств чи акціонерних товариств», – наголошує народний обранець.

Ухвалення урядового проекту може призвести не лише до того, що Росія отримає доступ до керівництва українською ГТС. Відчуження газотранспортної системи на користь Росії може служити для відволікання уваги від того, як під контроль найближчого президентського оточення відійдуть найбільш ліквідні енерговидобувні активи.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG