Доступність посилання

ТОП новини

У питанні Євразійського союзу рухаємося до ситуації, що більше схожа на спільний уряд – експерт


Лоуренс Саммерс
Прага – Лоуренс Саммерс – один із найбільш знаменитих економістів свого покоління. У 80-ті він став наймолодшим професором в історії університету Гарварда і круто піднявся до головного економіста Світового банку, міністра фінансів часів президента Клінтона. Як директор Національної економічної ради, він був також одним із основних архітекторів плану економічного стимулювання уряду президента Обами – як відповіді на спад 2000-х. 58-річний Саммерс нині професор університету Гарварда. В інтерв’ю Радіо Свобода цей економіст передбачає попереду труднощі для єврозони, попереджає про потенційні пастки Євразійського Союзу під егідою Кремля, сподівається оптимістичнішого майбутнього для американської економіки. Лоуренс Саммерс насамперед сказав Радіо Свобода про «довгу дорогу» для Європи:

– Наявна від самого зародження вразливість у системі єдиної валюти євро, що не дозволяє регулювати валютного курсу, задіяти інші регулятори – переміщення фінансів, центральне оподаткування та контроль витрат, що є можливе, наприклад, у США. Виклики для відновлення конкурентоздатності на периферії єврозони дуже складні, є великі структурні питання. Тому я захоплювався, як глава Центробанку Європи Маріо Драґі боровся з ризиками небезпечного фінансового спаду – вони сьогодні набагато менші, аніж це вже було, але все ще залишаються негативні очікування щодо перспектив зростання і не виключають навіть тривалого спаду в економіці Європи, як я боюся.

– Тепер до іншого союзу. Російський президент Володимир Путін прагне створити Євразійський союз, який об’єднав би кілька колишніх радянських республік під одним дахом. Що це – намагання Москви реконструювати частину СРСР? Як Ви розцінюєте переваги і пастки цієї російської спроби?

– Дуже-дуже часто прозоріша оборудка – це добра річ. Це дозволяє створити більше бірж, більше спеціалізації для людей, щоб отримати бажану продукцію з нижчими затратами… Я не прихильник політичних прогнозів, навіть для США, не кажучи вже про інші країни. Але, думаю, що до глибоких політичних змін між народами варто підходити дуже обережно і з величезною турботою, щоб пересвідчитися у відсутності примусу, в пріоритетах згод, перш аніж вдаватися до зусиль об’єднання на сьогодні окремих держав у будь-який союз. Тому я думаю, що тут хитрість схована дуже часто у деталях, оскільки ми рухаємося від ситуації, яка більше виглядала б як зона вільної торгівлі, до ситуації, що більше схожа на спільний уряд, і тут моє занепокоєння зростає.

– Ви були одним із головних стратегів у відповіді президента Обами на нещодавню економічну кризу. Як Ви оціните зусилля адміністрації Барака Обами, їхні результати та очікування і які сюрпризи можуть бути в економці США й світовій економіці?

– Для адміністрації Обами було центральним питання – уникнути чогось подібного до Великої депресії… Я думаю, що Ви бачили, як глобальний економічний спад 2008 року і зима 2009 року руйнували все скоріше, аніж це було під час спаду 1929 року (крах Волл Стріт). Тому стояло питання: чи гряде друга Депресія? І відповідь настала абсолютно чітка: не сталося ніякої другої Депресії… Я вважаю, що Барак Обами готовий сміливо вести вперед, вносячи закон про відновлення економіки. На майбутнє у світі необхідна розважлива політика, щоб уникнути дефляції, застою в світовій економіці, що, на мою думку, є найбільшим ризиком. Я також вважаю, що економіка США має наміри відновлюватися набагато швидше, ніж багато людей передбачають. Є можливості для того, щоб США здивували поступом нагору в найближчі кілька років.

Розмову записав Richard Solash
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG