– Наявна від самого зародження вразливість у системі єдиної валюти євро, що не дозволяє регулювати валютного курсу, задіяти інші регулятори – переміщення фінансів, центральне оподаткування та контроль витрат, що є можливе, наприклад, у США. Виклики для відновлення конкурентоздатності на периферії єврозони дуже складні, є великі структурні питання. Тому я захоплювався, як глава Центробанку Європи Маріо Драґі боровся з ризиками небезпечного фінансового спаду – вони сьогодні набагато менші, аніж це вже було, але все ще залишаються негативні очікування щодо перспектив зростання і не виключають навіть тривалого спаду в економіці Європи, як я боюся.
– Тепер до іншого союзу. Російський президент Володимир Путін прагне створити Євразійський союз, який об’єднав би кілька колишніх радянських республік під одним дахом. Що це – намагання Москви реконструювати частину СРСР? Як Ви розцінюєте переваги і пастки цієї російської спроби?
– Дуже-дуже часто прозоріша оборудка – це добра річ. Це дозволяє створити більше бірж, більше спеціалізації для людей, щоб отримати бажану продукцію з нижчими затратами… Я не прихильник політичних прогнозів, навіть для США, не кажучи вже про інші країни. Але, думаю, що до глибоких політичних змін між народами варто підходити дуже обережно і з величезною турботою, щоб пересвідчитися у відсутності примусу, в пріоритетах згод, перш аніж вдаватися до зусиль об’єднання на сьогодні окремих держав у будь-який союз. Тому я думаю, що тут хитрість схована дуже часто у деталях, оскільки ми рухаємося від ситуації, яка більше виглядала б як зона вільної торгівлі, до ситуації, що більше схожа на спільний уряд, і тут моє занепокоєння зростає.
– Ви були одним із головних стратегів у відповіді президента Обами на нещодавню економічну кризу. Як Ви оціните зусилля адміністрації Барака Обами, їхні результати та очікування і які сюрпризи можуть бути в економці США й світовій економіці?
– Для адміністрації Обами було центральним питання – уникнути чогось подібного до Великої депресії… Я думаю, що Ви бачили, як глобальний економічний спад 2008 року і зима 2009 року руйнували все скоріше, аніж це було під час спаду 1929 року (крах Волл Стріт). Тому стояло питання: чи гряде друга Депресія? І відповідь настала абсолютно чітка: не сталося ніякої другої Депресії… Я вважаю, що Барак Обами готовий сміливо вести вперед, вносячи закон про відновлення економіки. На майбутнє у світі необхідна розважлива політика, щоб уникнути дефляції, застою в світовій економіці, що, на мою думку, є найбільшим ризиком. Я також вважаю, що економіка США має наміри відновлюватися набагато швидше, ніж багато людей передбачають. Є можливості для того, щоб США здивували поступом нагору в найближчі кілька років.
Розмову записав Richard Solash