Доступність посилання

ТОП новини

Україна хоче «дружити» і з Європою, і з Митним союзом


Київ – Міністр закордонних справ Леонід Кожара заявив про переваги створення зони вільної торгівлі одночасно і з Європейським, і з Митним союзами. Про плани обговорити «всі плюси та мінуси тих чи інших проектів» інтеграції України в різні міждержавні спільноти зауважив і російський прем’єр Дмитро Медведєв під час зустрічі в Москві зі своїм українським колегою. Експерти називають попередній торговий конфлікт між державами репетицією і прогнозують подальші спроби Росії нав’язати таким чином Україні свої економічних інтересів, тоді як українські підприємці зізнаються, що не знають, чого чекати далі.

Європейська інтеграція залишається стратегічним напрямком зовнішньої політики, але Митний союз – все ще торговельний партнер номер один для України. Про це заявив сьогодні після зустрічі зі своїм японським колегою міністр закордонних справ Леонід Кожара. Він зазначив, що створення зон вільної торгівлі одночасно з обома міждержавними утвореннями підвищить геополітичну та геоекономічну роль Києва у світі.

Про участь України в міждержавних утвореннях мали намір говорити під час робочої зустрічі у Москві глави урядів двох країн. Про це, зокрема, заявляв напередодні зустрічі російський прем’єр Дмитро Медведєв. У той же час Микола Азаров запропонував продовжити попередні обговорення, «щоб вирішити ті проблеми, які у нас стоять сьогодні, щоб вийти на ті параметри торговельно-економічного обороту», які обговорювалися під час попередніх зустрічей.

Чи завершився українсько-російський конфлікт, який експерти вже встигли назвати торговельною війною? На це запитання Радіо Свобода не зміг відповісти засновник акціонерного товариства «Українська промислова енергетична компанія» – яка активно співпрацює, зокрема, із країнами СНД, – депутат-регіонал Анатолій Гіршфельд. Про перспективи говорити теж складно, зазначає він.

«Якщо він триватиме тиждень або два тижні, то це не страшно. А якщо це буде затяжний конфлікт, УПЕК буде складно, оскільки в Росії у нас традиційно залишаються бізнес-партнери», – додає Гіршфельд.

«Це може бути метою української політики – утворити дві зони вільної торгівлі»

«Митний конфлікт» між Україною та Росією та історія з Roshen були демонстрацією сили, спробою перевірити, що Росія може зробити українській економіці, зауважує економічний експерт Інституту публічної політики Ільдар Газізуллін. Найбільш чутливою для таких дій виявилась харчова промисловість, але впливу зазнали й інші галузі, каже він. Економіст не виключає можливості подальшого загострення відносин з Російською Федерацією і тому вважає ідею двовекторності, декларовану українським МЗС, досить виправданою.

«Це може бути метою української політики – утворити дві зони вільної торгівлі, – зауважує Газізуллін. – У нас уже є одна – із країнами СНД, зокрема, з Росією, і в принципі, ці дві зони не мають суперечити одна іншій. Вочевидь, будуть зміни у структурі торгівлі, інвестиціях, але, як на мене, зарано поки що говорити про якийсь негативний ефект».

Конфлікт з Росією мобілізував українське суспільство – політолог

Про те, що Москва може іти на повторення недавнього конфлікту, говорить і політолог Олеся Яхно. На її думку, враховуючи, що більшість явно проросійських політиків не пройшла у Верховну Раду, для тиску на Україну лишаються тільки економічні важелі. Цей же конфлікт, за словами Яхно, ще не вирішився повністю, але пішов на спад, і свідченням цього є сам факт візиту в Москву Миколи Азарова.

Тим часом, зауважує Олеся Яхно, у самій Росії про «торговельну війну» з Україною майже не говорять.

«Україна дуже вразлива – в тому числі, інформаційно – до будь-якого впливу з боку Росії. Але це якраз той приклад, коли це має для самої України не стільки негативне, скільки позитивне значення. Я можу сказати, що така поведінка з боку Росії мобілізувала різні суспільні прошарки, прихильників різних політичних партій у тому числі. Я думаю, тут всі одностайні в тому, що Україні потрібен інший полюс, якраз – у Європейському союзі», – вважає політолог.

Фахівець також визнає реальною участь у кількох зонах вільної торгівлі і частково покладає надії на врегулювання конфліктів через СОТ, членами якої є і Україна, і Росія.

Водночас депутат-свободівець Олег Тягнибок заявив сьогодні в ефірі Радіо Свобода: будь-яке відхилення України в бік Митного союзу означатиме закриття для України дверей у Європу.

26.08.2013
Тягнибок про вибори, Митний союз, Бубку та бізнес свободівців

«В усіх виборах, які відбуватимуться в Україні, «Свобода» братиме участь» далі
  • Зображення 16x9

    Анастасія Москвичова

    Із Радіо Свобода – з 2011 року, з 2013-го до 2020-го – як штатна мультиплатформна журналістка. Спеціалізуюся на соціальній тематиці. Створювала і вела радіопрограму «Право на дію» про права людини та громадський активізм (у 2016–2018 роках), що виходила на «Ера FM».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG