Доступність посилання

ТОП новини

Першими асоціацію з ЄС відчують споживачі?


Київ – Стандарти якості товарів в Україні зростуть, а споживачам буде легше захищати свої права, якщо набуде чинності угода про асоціацію України з ЄС. Це стверджують і розробники цієї угоди, і частина експертів та самих споживачів. Однак є і думка, що європейські стандарти якості, які ухвалить Україна, не діятимуть, доки не зміниться позиція українського суспільства та влади.

Запоріжанка Олена Голота мешкала у різних містах України, бувала в кількох державах Європейського союзу. Головна відмінність, яку вона відчула між ЄС та своєю Батьківщиною – це ставлення до споживачів, каже Олена.

«Найчастіше я стикалася з несвіжою продукцією, коли до терміну придатності, вказаного на упаковці, ще далеко. Це бувало і в Запоріжжі, і в Києві. Траплялося купити прострочені консерви в супермаркеті з нібито хорошою репутацією, рибу – з хімічними запахом та ознаками псування. Гроші за товар я не повертала: жаліла свої нерви, – розповідає жінка. – Але не раз була свідком того, що відстояти свої права покупці можуть тільки через скандал. Я бувала в Австрії, Угорщині та Польщі, з такими проблемами там жодного разу не стикалася. Продукти були свіжими, а на етикетках – правдива інформація».
Чи виграють українські споживачі від угоди з ЄС?
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:11 0:00

Олена впевнена, що в разі переходу України на європейські стандарти якості продукції вона як споживач від цього тільки виграє.

Мар’яна, молода мати зі Львова, такого оптимізму не поділяє. Вона говорить, що за свої права їй доводиться боротися щодня, і сумнівається, що в українських реаліях європейські норми почнуть діяти.

«Я не ідеалізую асоціацію з ЄС. Тому що проблема не в нормах, а в самих українцях. Бо ми дозволяємо себе обдурювати. Заходячи в магазин, я щоразу відчуваю себе об’єктом полювання: виробники і продавці на мене дивляться як на «лоха» і намагаються обдурити, запхати мені в руки невідь-що. Була ситуація, що я купила в супермаркеті акційну упаковку підгузків за нижчою ціною. На касі виявилося, що ціна – набагато вища, ніж на ціннику. Мені пояснили, що акція вже минула, і тоді я змусила працівників магазину зняти акційний цінник. Заходила туди нещодавно – він знову висить, чекає на нових «лохів», – обурюється львів’янка.

Україна «імпортує» з ЄС кращі вимоги до якості – експерти

В угоді про асоціацію України з ЄС, яку оприлюднив український Кабмін і яку можуть підписати в листопаді на Вільнюському саміті східного партнерства, найбільше місця займають частини, присвячені правилам торгівлі, зокрема - і скасуванню мит на низку товарів, і стандартам їхньої якості та захисту прав споживачів.

Проаналізувавши ці положення, Українська асоціація споживачів дійшла висновку, що вони мають забезпечити вищу якість товарів в Україні та кращий захист споживчих прав. Про це заявив Радіо Свобода президент Української асоціації споживачів Олег Самчишин.

«Буде однозначно краще, бо угода про асоціацію передбачає режим максимального сприяння споживачеві. Недолік товару буде простіше довести, а відтак – легше обміняти товар», – каже він.

Над текстом угоди про асоціацію України з ЄС працювали фахівці з обох боків. Один із розробників цього документа, депутат Верховної Ради попереднього скликання від Партії регіонів Олексій Плотников розповів Радіо Свобода, що в угоді про асоціацію та зону вільної торгівлі з ЄС механізми захисту споживачів прописані більш детально, ніж в українському законодавстві.

Людям цікавіше купувати товари, вироблені за європейськими критеріями. В підсумку Україна матиме якісну продукцію
Олексій Плотников
«В угоді прописані стандарти продукції Євросоюзу, тоді як в Україні діють стандарти, взяті з радянських часів. Людям, звісно, цікавіше купувати товари, вироблені за європейськими критеріями. В підсумку Україна матиме якісну продукцію», – переконує співавтор тексту угоди.

Плотников говорить не лише про більш суворі вимоги до якості товарів, а й про детально виписані механізми захисту порушених прав споживача у суді.

Частина виробників уже готова до європейських стандартів

З наближенням до Вільнюського саміту чимало українських підприємств і самі запроваджують у себе європейські стандарти. Зокрема, компанія «Рошен», кондитерські вироби якої не пускали до Росії нібито через шкідливі домішки та неточну інформацію на упаковці, нині експортує свої солодощі в декілька країн Євросоюзу. Компанія перейшла на європейські стандарти якості, і саме завдяки цьому безперешкодно продає свою продукцію на полицях західноєвропейських держав, розповіли Радіо Свобода працівники київського заводу «Рошен».

Що стосується представників важкої промисловості, які виробляють і метал та обладнання, і товари для населення, то вони, за словами керівників, працюють за європейськими та міжнародними стандартами вже багато років.

«Серед наших покупців – і Азія, і Африка, і країни ЄС. Найближчі країни, такі, як Румунія, Болгарія, залишаються нашими споживачами. Працюємо з Італією, і наша продукція так само відповідає їхнім стандартам якості, хоча цього було досить складно досягнути», – розповів у коментарі Радіо Свобода директор київського представництва «АрселорМіттал Кривий Ріг» Володимир Ткаченко.

Водночас є низка чинників, які перешкоджатимуть реалізувати європейські норми захисту прав споживачів в Україні, прогнозує керівник експертно-аналітичного відділу центру споживчих експертиз «Тест» Ніна Кільдій.

Зміна норм ще не означає зміни ситуації всередині в країні. В нас навіть власні законодавчі вимоги щодо прав споживачів не виконуються
Ніна Кільдій
«Зміна норм ще не означає зміни ситуації всередині в країні. В нас навіть власні законодавчі вимоги щодо прав споживачів не виконуються. Тобто, проблема – не у відсутності норм, а в їхньому невиконанні, – пояснює Кільдій. – Ми й зараз, до підписання угоди про асоціацію, можемо застосовувати і українські, й міжнародні норми якості, такий правовий механізм є. Однак нема належного контролю за якістю, а відтак – і виконання норм».

Експерт наголошує, що виконанню законів щодо споживачів в Україні заважають постійні зміни в керівництві уряду та його відомств, у «перетасуванні повноважень» між ними. Ніна Кільдій вважає, що має бути довгострокова програма поетапного втілення в життя європейських норм якості, розрахована щонайменше на 10 років.

28–29 листопада у Вільнюсі відбудеться саміт учасників «Східного партнерства», на якому може бути підписана угода про асоціацію України з ЄС. Вона передбачає зону вільної торгівлі з ЄС і запровадження норм Євросоюзу в різні сфери життя держави.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

XS
SM
MD
LG