Доступність посилання

ТОП новини

Питання Тимошенко залежить від політичної волі Януковича – експерт


Київ – За менш як два місяці до Вільнюського саміту «Східного партнерства» 100-відсоткової гарантії підписання угоди про асоціацію між Україною та ЄС не існує. Про це свідчать результати досліджень, які здійснили українські експерти в рамках громадського моніторингу виконання Україною умов підписання цього документа. Результати досліджень оприлюднили у вівторок в Києві.

Станом на 1 жовтня, українські політики досягли згоди щодо пріоритетності виконання вимог Євросоюзу. Водночас, Україна досі не здійснила важливих реформ прокуратури і правоохоронних органів, які дозволять подолати вибіркове судочинство. Також не створене антикорупційне бюро, не внесені зміни до закону про всеукраїнський референдум, зазначили експерти, котрі здійснюють моніторинг.

Але насамперед очільники України мають розв’язати справу екс-прем’єр-міністра, лідера опозиції Юлії Тимошенко. Ця справа – ключова для підписання або не підписання Євросоюзом угоди про асоціацію з Україною, хоч вирішити її надзвичайно складно, вважає координатор Форуму громадянського суспільства «Східного партнерства» Олександр Сушко.

Політична воля президента Януковича є первинною, юридичний вихід буде знайдений унаслідок демонстрації політичної волі
Олександр Сушко
«Політична воля президента Януковича є первинною, юридичний вихід буде знайдений унаслідок демонстрації політичної волі. Питання звільнення або ж помилування Тимошенко саме так і вирішується. Названо принаймні кілька сценаріїв можливого розв’язання питання Тимошенко. Усі ці сценарії носять компромісний характер, жоден із них не враховує стовідсотково амбіцій сторін», – наголосив Сушко у розмові з Радіо Свобода.

Експерт Центру політико-правових реформ Олександр Банчук зазначив, що наразі європейців непокоїть, що концепцію реформ прокуратури і системи МВС готують представники цих же інституцій.

Липневі події у Врадіївці показали, наскільки потрібна реформа міліції. Відомча, закрита підготовка цього документа не є якісною
Олександр Банчук
«Липневі події у Врадіївці показали, наскільки потрібна реформа міліції. Відомча, закрита підготовка цього документа не є якісною. Потрібно залучити інших зацікавлених фахівців до цього процесу», – зазначає експерт.

Українські експерти вважають, що ЄС повинен активніше стимулювати діалог усередині України, долучаючи до нього усіх, хто зацікавлений у реформування системи правосуддя і подолання корупції. А це, за словами Банчука, і влада, і опозиція, і суспільство.

Україна демонструє прогрес, але...

На тлі критичної оцінки українських реалій, експерти у Києві і Брюсселі помітили і певний прогрес у здійсненні українцями програми реформ, каже
заступник директора Центру Разумкова Валерій Чалий.

Євросоюз говорить про відчутні результати і прогрес
Валерій Чалий
«21 жовтня Рада міністрів закордонних справ ЄС розгляне, чи виконує і в яких обсягах виконує Україна європейські вимоги. У разі розходження у позиціях, рішення може бути ухвалене і 18 листопада, за 10 днів до початку саміту «Східного партнерства» у Вільнюсі. На сьогодні ж, Європейський союз не вимагає стовідсоткового виконання усіх цих критеріїв, – Євросоюз говорить про відчутні результати і прогрес», – каже Чалий.

Експерт нагадав, що підписання угоди про асоціацію на Вільнюському саміті підтримують як в Україні, так і в ЄС. Але серед європейських політиків вистачає скептиків, вони вимагатимуть від Києва повного виконання вимог Євросоюзу – так званого «списку єврокомісара Фюле», що включає 11 критеріїв.

У вересні Кабінет міністрів України одностайно ухвалив проект угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Нині урядовці працюють над програмою впровадження угоди, повідомив на міжнародній конференції у Києві виконувач обов’язків директора департаменту Євросоюзу МЗС України Володимир Бачинський.

Необхідно чітко розуміти, як ми будемо виконувати, як будемо здійснювати положення угоди на національному рівні
Володимир Бачинський
«Зараз центральні органи виконавчої влади країни вживають кроків з розробки програми імплементації угоди. Тому що необхідно чітко розуміти, як ми будемо виконувати, як будемо здійснювати положення угоди на національному рівні», – сказав Бачинський.

Експерти ж додають, що ЄС має і надалі вимагати від України чіткого виконання положень угоди про асоціацію, провадити моніторинг їх дотримання українським урядом, місцевими чиновниками і суспільством.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG