«Ще раз підтверджуючи нашу підтримку підписання угоди про асоціацію між Україною та Європейським союзом у листопаді 2013 року, ми заохочуємо владу України, усі політичні сили та усе громадянське суспільство докласти максимум зусиль для зближення України і ЄС», – йдеться у декларації Парламентської асамблеї Ради Європи.
ПАРЄ також привітало зусилля української влади у справі здійснення реформ і створення передумов для підписання угоди про асоціацію з ЄС, зокрема, відзначаючи прогрес у реформуванні прокуратури та виконання судових рішень. Також у Страсбурзі розцінюють як позитивний знак включення до порядку денного Верховної Ради проекту закону «Про внесення змін до Конституції України про посилення гарантій незалежності суддів».
Ув’язнення Тимошенко – головна перешкода
«Закони мають бути не лише за назвою, а й за змістом проєвропейськими. Саме тому ми так активно розглядаємо зміни до законів із цього пакету євроінтеграційного. Сподіваємося, що в жовтні буде схвалено в цілому законопроект про суспільне мовлення», – зазначає перший заступник голови парламентського комітету з питань євроінтеграції, депутат-ударівець Ірина Геращенко.
На думку політолога Олексія Гараня, ув’язнення екс-прем’єра Юлії Тимошенко досі лишається головною перешкодою. І саме задля вирішення цього питання закликають докласти максимум зусиль.
Вони мало знають про Україну, але знають, що основний опонент Януковича, яка набрала майже стільки ж голосів, перебуває у в’язниціОлексій Гарань
Науковий директор Інституту Євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко зауважує, що поступ у питанні Юлії Тимошенко важливіший за розв’язання інших проблем, на яких наголошують у ЄС. За його словами, «якщо вирішити це одне питання, то навіть менш значущі питання інші будуть не так важливі».
Регіонали кажуть, що і так зробили більше, ніж змогли
Загалом, українські експерти зазначають, що поки немає гарантії підписання угоди про асоціацію України з Євросоюзом на Вільнюському саміті в листопаді цього року. Натомість депутат-регіонал Вадим Колесніченко каже, що влада зробила на шляху євроінтеграції навіть більше, ніж могла.
Він висловив переконання, що в декларації ПАРЄ навіть натяку на вирішення питання Юлії Тимошенко не міститься.
Мені здається, європейці себе ніколи не обмежували в питаннях, щоби влада звільнила ТимошенкоВадим Колесніченко
У свою чергу, Ірина Геращенко вважає, що питання вибіркового правосуддя є головним каменем спотикання на шляху до асоціації з ЄС. Раніше речники Євросоюзу зазначали, що очікуватимуть на позитивний звіт місії Кокса-Квасневського у справі екс-прем’єр-міністра Юлії Тимошенко до 15 жовтня.