Доступність посилання

ТОП новини

Республіканці хочуть змінити курс США, залишивши уряд без грошей


У США всередині Республіканської партії розгорнулося справжнє протистояння між прибічниками блокування закону про фінансування федерального уряду та тими, хто вважає це недоцільним. На кону цієї суперечки – можливість американських урядових установ виконувати свої функції. Наразі державні службовці вимушені йти у неоплачувані відпустки. Доля бюджету, призначеного для потреб федеральної влади, залежить від 80 конгресменів-республіканців, які заблокували ухвалення цього документа.

Група республіканців-конгресменів, переважно членів Палати представників, наважилися на дії, які призводять до часткової зупинки роботи федерального уряду та відкритого протистояння всередині власної партії. Ця група налічує близько 80 політиків. Критики називають їх «анархістами» та звинувачують у «політичному тероризмі». Прибічники відзначають їхню принциповість та вірність власному слову.

30 вересня цього року саме ця група республіканців посприяла тому, аби представники їхньої партії в Палаті представників відмовилися ухвалити закон про фінансування діяльності федерального уряду, автори якого не відступилися від вимог нової реформи охорони здоров’я, так званої Obamacare. Згідно з законом, що її врегульовує, всі американці повинні купувати медичну страховку. Республіканці з таким підходом не погоджуються.

Одна група всередині однієї партії припинила роботу цілого уряду

Відомий сенатор-республіканець Джон Маккейн назвав припинення роботи уряду «непотрібним» – так само, як і президент США Барак Обама. «Вперше за останні 17 років республіканці в Конгресі вирішили припинити роботу федерального уряду. Але дозвольте мені висловитися точніше: одна частина однієї партії в одній із палат Конгресу в одній із гілок влади закрила основні державні установи тільки тому, що їм не подобається один закон», – заявив американський президент.

Коли журналістка телеканалу MSNBC поросила одного з конгресменів-республіканців Джейсона Чейффеца прокоментувати заяву сенатора Маккейна, на думку якого припинення роботи уряду не дасть жодних результатів, той відповів: «Мене не обходить, що думає Джон Маккейн».

Таким чином, з одного боку в Республіканській партії згуртовані такі політики, як Джон Маккейн, з другого – такі, як сенатор Ренд Пол зі штату Кентуккі, який вважає, що «Республіканська партія залишатиметься порожньою пляшкою, доки її не наповнять цінностями».

Політика без компромісів в ім’я зміни курсу країни

Експерт із Інституту «Брукінґс» Вільям Галлстон пояснює мотивацію групи «Чайної партії» в Конгресі, яка взяла таку назву на знак підтримки однойменного антиурядового громадського руху:

«Це група дуже консервативних республіканців, які займають украй ворожу позицію щодо будь-якого збільшення державних витрат чи розширення повноважень уряду. Вони вірять, що обмежений уряд буде найкращий не лише для економіки, але й для свободи індивідів. Вони також переконані, що всі зміни, які відбулися в державі та в суспільстві за останні десятиліття, були хибними. Вони також рішуче налаштовані обернути в іншому напрямку курс розвитку країни будь-якими доступними засобами».

Ці засоби включають, зокрема, спроби кинути виклик керівництву Республіканської партії та відмову від компромісів, потрібних для ухвалення законодачих актів, як-от закон про фінансування уряду.

Журнал The New Yorker назвав групу безкомпромісних республіканців «кокусом самогубців» через їхню нестандартну політичну тактику та описав їх таким чином: «Ці 80 членів парламенту представляють Америку, в якій частка білого населення зростає, де є лише кілька головних міст, де Обама мав би програти з розгромним рахунком останні вибори й де Республіканська партія здобуває щодалі більше підтримки. Водночас, в американській політиці панують протилежні до всього цього тенденції».

Минула спроба припинити діяльність уряду призвела до поразки республікацнів на виборах

Вільям Галлстон зауважує, що помірковані республіканці побоюються, що на виборах до Конгресу в наступному році вихідці з групи «Чайної партії» складуть їм конкуренцію.

Дослідник із Центру політики Вірджинського університету Кайл Кондік прогнозує, що нинішні дії радикально налаштованих республіканців можуть зашкодити партії. Експерт радить пригадати, як під час попередньої спроби припинити діяльність федерального уряду США всередині 1990-х усю провину за розлади в роботі федерального апарату поклали на республіканців, а президента-демократа Білла Клінтона переобрали в 1996-му на другий термін.

Хоча 12 республіканців, зрештою, проголосували проти припинення роботи уряду, решта наразі своєї початкової позиції змінювати не збирається.

Матеріал підготували Heather Maher, Жанна Безп’ятчук

Дивитись коментарі (1)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG