Доступність посилання

ТОП новини

Хто зацікавлений у блокуванні державного реєстру?


(©Shutterstock)
Київ – Українські бази даних та сайти органів влади залишаються незахищеними, а правила розробки програмного забезпечення для них не виписані в законодавстві, відтак у цій сфері залишається поле для корупції. Ці та інші проблеми окреслили розробники програмного забезпечення, експерти та урядовці на круглому сталі, присвяченому збоях у функціонуванні державних реєстрів, які почалися 1 жовтня. В Мін’юсті, який опікується реєстрами, компанію-розробника програмного продукту звинувачують і в блокуванні держреєстру, і у викачуванні бюджетних коштів. Тоді як розробники не виключають, що їх навмисне витискають з ринку.

Компанія «Арт-Мастер», яка розробила та обслуговувала програмне забезпечення для державних реєстрів Міністерства юстиції, навмисне зупинила роботу реєстрів 1 жовтня. Про це заявив заступник міністра юстиції України Юрій Іващенко.

«В якийсь момент, незрозумілий для нас, працівники «Арт-Майстра» на свій розсуд встановлювали час, як довго працюватиме система. Робили вони це на своєму ліцензійному сервері, він отримував сигнали від реєстру, і що кілька хвилин передав сигнал про поновлення його роботи – розповідає подробиці урядовець. – Програмне забезпечення було зашифроване. Вони застосували алгоритми, які закрили доступ навіть для експертів. Хоча нині експерти працюють над тим, щоб система коректно працювала і ми прийшли до якогось результату».

Таке втручання в систему розробники називають порушенням авторського права. Натомість керівник підприємства «Інформаційний центр» Мін’юсту Леонід Богданов зауважує, що програми розроблялися за вказівками міністерства, відтак фірма не має на них повного авторського права. Тому він вважає незрозумілим і незаконним те, що компанія не продала свій програмний продукт, а щороку отримувала від уряду за користування ним великі гроші.

Корупційну схему довкола держреєстру ліквідовують чи… створюють?

Чи ідеться про корупційну схему та намагання заволодіти інформацією про громадян з державних реєстрів – має встановити слідство, вважають у СБУ. За фактом збою системи порушено кримінальну справу, а дві особи, зокрема і попередній керівник «Інформаційного центру», перебувають в розшуку. Під час зупинки роботи реєстрів витоку інформації про майно українців не було, запевнила Радіо Свобода речник СБУ Лада Сафонова.

Зміст реєстру не постраждав. Робота СБУ триває
Лада Сафонова
«Зміст реєстру не постраждав. Робота СБУ триває, зокрема, наші працівники мають з’ясувати, що саме на сьогодні загрожує державним даним, і як ці загрози можна усунути», – наголошує речниця Служби безпеки.

В Міністерстві юстиції визнають, що мали значний борг перед компанією-розробником, але не вважають, що це могло бути підставою для втручання в роботу реєстрів. Відтак відомство розглядає можливість проведення тендеру, щоб визначити нового розробника програм для держреєстрів, який не припинятиме її роботу через такі причини.

Виконувач обов’язків директора компанії «Арт-Мастер» Олексій Ковальський в інтерв’ю Радіо Свобода припустив, що влада пішла на зупинку реєстрів навмисне, щоб поставити на їхнє обслуговування своїх людей.

Було втручання в роботу системи сторонніх осіб, нині ми не можемо гарантувати безпеки держаних реєстрів
Олексій Ковальський
«Зупинку реєстрів можна пов’язати з тим, що нове керівництво міністерства не встигло розібратися в договірних взаєминах. Чи мало це на меті поставити своїх людей для розробки програмного забезпечення? Можливо. Витоку інформації під час проблем з реєстрами не було. Було втручання в роботу системи сторонніх осіб, в програми внесли зміни, не погоджені з розробниками, тому нині ми не можемо гарантувати безпеки держаних реєстрів», – зазначив Ковальський.

На сайті розробника програм розміщене листування компанії з міністерством після того, як Олександра Лавриновича на посаді керівника Мін’юсту змінила Ольга Луккаш. На думку керівників компанії «Арт-Мастер», листи, які відправляли не їм, а на неіснуючу адресу, та інші деталі переписки доводять, що відомство свідомо пішло на зупинку роботи реєстрів. В міністерстві це відкидають.

Радіо Свобода вже наводило точки зору неофіційних джерел про те, що, імовірно, розробника програмного забезпечення усунули, щоб передати фінансові потоки від реєстрів від компаній Лавриновича до компаній, які пов’язують з родиною президента. Олександр Лавринович у коментарі Радіо Свобода говорити на цю тему відмовився.

Представник компанії-розробника говорить, що «Арт-Мастер» продовжує працювати над вдосконаленням програм для державних реєстрів, сподіваючись, що співпраця цього підприємства з міністерством відновиться. Що ж до річної винагороди за користування програмним продуктом, яку в Мін’юсті оцінюють у сто мільйонів гривень і називають надмірною, то Олексій Ковальський запевняє, що ця сума є цілком мотивованою, і що він має розрахунки того, на які роботи компанія витратила кожну гривню.

Частина правників та представників ІТ-бізнесу (ідеться про комп’ютерні програми й технології) вважають неприпустимим той факт, що взаємини держави та розробників програм є неврегульованими. Зокрема керівник юридичної компанії Артем Афян говорить про те, що в жодній цивілізованій країні світу держава не зламує програм компанії, з якою не дійшла згоди, а ці зламані програми – не обслуговують державних реєстрів.

Щоб захистити персональні дані, їх пропонують зробити публічними

Проте існують й інші точки зору на те, як поводитися з інформацією про власність, про угоди купівлі-продажу та з персональними даними громадян. Депутат від УДАРу Віктор Чумак у соцмережах заявив про те, що найкращий захист майнових прав – повна публічність реєстрів про майно. За його словами, представники опозиції вже зареєстрували законопроект, який зробить реєстри прав на майно доступними для всіх українців, і таки чином допоможе боротися з корупцією та майновим шахрайством, вважають автори законопроекту.

Одразу після зупинки в роботі державних реєстрів в українських медіа з’явилася інформація про те, що вони містять інформацію про все майно громадян, зразки їхніх підписів та копії документів, а відтак ці дані можуть бути знаряддям шахрайства та фальсифікацій на виборах.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG