Доступність посилання

ТОП новини

Бюджетна криза в США матиме тривалі негативні наслідки – експерти


Незважаючи на побоювання різних країн світу, що можливий дефолт у США став би катастрофою для світової економіки і фінансів, все ж чимало впливових експертів переконані – криза штучна, з політичним підтекстом, і сторони – республіканці та демократи – домовляться про компромісне підвищення державного боргу вище ніж 17 трильйонів доларів США. Станеться це, як кажуть експерти, в останній момент, після жорстких переговорів. Міністерство фінансів вже попередило, що наявної готівки вистачить лише до 17 жовтня, якщо не підвищать межу боргу.

Американські урядові чільники попереджають, що в разі нездатності уряду США підняти межу державного боргу і позичити гроші, це може призвести до неспроможності країни платити за її борги, тобто, до дефолту. Це мало би катастрофічні наслідки не лише для США, а й загалом для світової економіки.

Сполучені Штати не відмовлялися платити за борги ще з 1790 року, коли формувалася тоді ще молода нація. Сьогодні – це найбільша світова економіка з діловими угодами, інвестиціями, пов’язаними фактично з кожною другою країною світу. Нація з таким статусом у світі ніколи ще не ставала банкрутом.

Дві непримиренні політичні сили США – демократи, на чолі з Бараком Обамою, і республіканська опозиція – могли б домовитися про чергове рішення підняти межу державного боргу, щоб таким чином ухвалити бюджет. Але рішення до сьогодні немає.

Республіканці вимагають від Обами знизити соціальні витрати

Особливо республіканці незадоволені новою фінансовою програмою Обами з доступного медичного страхування і вимагають – як можливий компроміс – відкласти її реалізацію хоча б на рік. Але демократи заявляють, що будуть вести переговори щодо соціальних програм лише після підняття межі державного боргу, бо тепер це створювало б на них нестерпний тиск.

Суперечка триває. Обидві сторони кажуть, що не допустять дефолту. А якщо б це сталося? – запитують експерти і самі ж відповідають, що така ситуація привела б до величезного, небувалого хаосу на світових ринках із непередбачуваними наслідками.

Якщо б був дефолт казначейських облігацій США, то це, без сумніву, створило би величезний хаос на фінансових ринках
Ітан Ілзетскі
«Якщо б був дефолт казначейських облігацій США, то це, без сумніву, створило би величезний хаос на фінансових ринках. З одного боку, ці активи використовуються як резерви багатьма приватним банками світу, багатьма національними, центральними банками, і якщо б їхня вартість раптово різко впала, то навіть важко зрозуміти всі наслідки», – сказав Радіо Свобода професор Лондонської школи економіки Ітан Ілзетскі.

Автоматичне зниження світовими рейтинговими агентствами рівня кредитоспроможності банків, які тримають ці облігації США (особливо, Китай, Японія), створило би абсолютно несприятливі умови для цих банків щодо позичок для підтримання свого життєздатного стану. Це створило б величезний дефіцит готівки, замороження кредитів для фірм у всьому світі. Різке падіння вартості долара призвело б до хаосу у цінах на золото, нафту. Економіки США і їхніх країн-партнерів пішли б на спад.

Які перспективи компромісу демократів і республіканців?

Протягом останніх років світ вже звик до дефолтів низки країн Заходу. Але, якщо до таких криз неплатежу в Греції, Іспанії, Португалії та інших країнах призвели економічні фактори, то криза в США – суто політична сварка.

Це хатня (внутрішня) криза
Йоганнес Тім
«Це хатня (внутрішня) криза. Ви можете сперечатися про те, що борг США занадто великий для бюджету країни та заходів з його формування. Але, якраз тепер ця криза, через гальмування у Вашингтоні, починає загрожувати не через те, що ринки не довіряють здатності американців обслуговувати їхній борг», – зазначив у розмові з Радіо Свобода Йоганнес Тім, фінансовий експерт із берлінського Інституту у справах міжнародної безпеки.

Рушієм кризи є глибокі ідеологічні розбіжності щодо рівнів державних витрат. Це відображає й дебати в інших країнах, де приходять до тями після спаду, що був спричинений тяжкими боргами урядів з метою фінансування соціальних та інших програм.

Експерти сходяться на тому, що якраз домашній характер кризи в США й обіцяє знаходження компромісу між двома партіями. Однак, це означає, як кажуть експерти, що таке буде зроблено лише в останній момент та після дуже жорстких переговорів.

Фінансові аналітики також переконані, що американська економіка постраждає у тривалій перспективі від цього, якщо навіть криза буде усунута. Це може призвести у перспективі до ослаблення довіри інвесторів до США, падіння довіри до американського долара як світової валюти.

Матеріал підготували Василь Зілгалов та Charles Recknagel

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG