Доступність посилання

ТОП новини

Севастополь – з мером чи без?


Київ – Дозволити прямі вибори мера Севастополя пропонують обрані від цього міста народні депутати-регіонали. Критики такої пропозиції вказують на її несвоєчасність і попереджають про загрозу російського сепаратизму. Саме через це вони наголошують на необхідності залишити Севастополь під президентським управлінням. Але і серед депутатів-опозиціонерів є прихильники обрання мера самими севастопольцями.

Ухвалити закон щодо Севастополя пропонують народні депутати-регіонали Вадим Новінський та Вадим Колесніченко, обрані в округах саме в цьому місті. Головне в документі – прямі вибори севастопольцями свого міського голови. При нинішньому спецстатусі міста мера тут не обирають, а керує ним глава міської держадміністрації, прерогатива призначення якого належить президентові України

Якщо пропозиції Новінського та Колесніченка Верховна Рада схвалить, а Віктор Янукович їх не заветує (як це робив стосовно схожих ініціатив по Севастополю його попередник – Віктор Ющенко), обраний севастопольцями мер має буде призначений главою Севастопольської міської державної адміністрації. Тобто, у законопроекті Новінського-Колесніченка є схожість із нормами закону про Київ, де мера теж обирають городяни, а потім обранця призначають керівником тутешньої міськдержадміністрації (хоча на практиці кияни вже тривалий час не мають мера а лише главу КМДА).

У коментарі Радіо Свобода Вадим Колесніченко відкинув закиди опозиції, що такі нововведення стосовно міста, де базується Чорноморський флот Росії, посилять тут сепаратистські тенденції. І тому, мовляв, Севастополь, принаймні поки що, має бути під контролем президента України. Вадим Колесніченко відповів на закиди опонентів.

400 тисячам громадян України, які проживають у Севастополі, відмовити у місцевому самоврядуванні… Мені це дивно чути!
Вадим Колесніченко
«400 тисячам громадян України, які проживають у Севастополі, відмовити у місцевому самоврядуванні…Мені це дивно чути! Тому, по-перше, варто було б спочатку трохи почитати Конституцію. І навчитися думати про людей, а не про себе», – зазначив Вадим Колесніченко.

«Є більше 5 мільйонів українців, які живуть у територіальних громадах, де немає законно обраних мерів»

Зі свого боку, член парламентського комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування, «свободівець» Олег Сиротюк теж висловився у коментарі Радіо Свобода на користь того, щоб севастопольці самі обирали свого міського голову. Зрештою, така можливість має бути де-юре, а головне, де-факто надана мешканцям усіх українських міст.

Кожна територіальна громада повинна отримати право на свого загально обраного представника
Олег Сиротюк
«Якщо ми говоримо загалом, кожна територіальна громада повинна отримати право на свого загально обраного представника. Зараз у нас є більше 5 мільйонів українців, які живуть у територіальних громадах, де немає законно обраних мерів – Чернівці, Миколаїв, Херсон, Черкаси, Одеса. Багато районних центрів, багато міст обласного значення», – зауважив Олег Сиротюк.

Водночас Олег Сиротюк визнав існування загрози російського сепаратизму в Севастополі. Але цю загрозу варто попереджувати не позбавленням городян права обирати свого мера.

«Це – абсолютно фейкова ініціатива»

Натомість політолог Вадим Карасьов наголошує на специфічності Севастополя. Тому на сьогодні все варто залишити, як є. На думку експерта, якщо зараз надати можливість обирати мера Севастополя, «ми отримаємо дестабілізоване і проросійське місто». А воно має залишатися українським. При цьому Вадим Карасьов закликає не перебільшувати значення законопроекту Новінського-Колесніченка, першу роль в якому він відводить колишньому російському громадянинові, впливовому олігарху Вадиму Новінському (найзаможнішому депутатові нинішньої Верховної Ради).

Коли велика людина, з великими грошима має голосувати у Верховній Раді так, як показує пан Чечетов, його це якось напружує
Вадим Карасьов
«Це – абсолютно фейкова ініціатива. А присутність тут Вадима Колесніченка пов’язана з тим, що він, як досвідчений політик, просто допоміг. А Вадим Новінський переживає кризу ідентичності. Коли велика людина, з великими грошима має голосувати у Верховній Раді так, як показує пан Чечетов, його це якось напружує», – констатує політичний експерт.

За статтею 133 Конституції України міста Київ та Севастополь мають спеціальний статус, який слід визначити законами. Севастополь поки що чекає на такий документ.
  • Зображення 16x9

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG