Доступність посилання

ТОП новини

Чи Україна по кишені Москві?


Росія запропонувала Україні великий фінансовий пакет, який включає позики та знижки на закупівлю газу. Експерти говорять, що в такий спосіб Москва хоче розширити зону своїх інтересів. Але чи може собі дозволити Москва такий спосіб розширювати свій вплив? Росія пообіцяла купити українські єврооблігації на суму 15 мільярдів доларів, які будуть інвестовані траншами протягом найближчих кількох місяців. Ця сума допоможе Києву виплатити близько 17 мільярдів доларів, необхідних для погашення заборгованості наступного року. На додаток до цього, Росія пообіцяла Україні знижку на закупку природного газу.

Але поки тривають спекуляції про те, чим Київ розплачуватиметься за щедрість Кремля, аналітики розмірковують над тим, звідки сам Кремль в першу чергу, буде брати ці гроші.

За словами російського міністра фінансів Антона Силуанова, гроші для української влади прийдуть з Фонду національного добробуту, який зараз складає близько 100 мільярдів доларів. Відповідно до правил Фонду, його гроші призначені для інвестування, тільки у високоякісні цінні папери. А українські облігації наближаються до дефолту, адже інвестори вважають Україну надзвичайно ризикованою країною.

За словами колишнього міністра економіки Росії Євгена Ясіна, в національних інтересах Росії було б вкласти ці гроші в російський Пенсійний фонд, який є в дефіциті, але рішення підтримати партнерів в Україні є політичним.

«З політичних питань у нас в країні завжди є кому ухвалювати рішення. Тому з пенсійним Фондом буде більша проблема», – вважає колишній російський урядовець.

Ціна газової знижки – 3,5 млрд, доларів щорічно

Щодо газу, то і тут російська сторона буде у збитку, принаймні перший час. За словами професора Московської школи економіки Олексія Портанського, 30% знижка для України коштуватиме Росії 3,5 мільярди доларів на рік. Щоправда, якщо Україна почне купувати більше газу за схемою «бери, або плати», прописаній в контракті, ці втрати можуть повернутися за рахунок збільшення споживання газу Україною. Українська ж економіка від цього стане ще менш конкурентоспроможною, а отже ймовірність повернення кредиту також зменшиться.

Тому російський економіст вважає, що це справа ненадійна, а отже – головний інтерес Москви – геополітичний.

«Росія вже заплатила мільярди доларів за економіку Білорусі. А тепер ми бачимо ще один приклад того, що Росія погоджується платити величезні гроші на утримання сусіда», – говорить Олексій Портанський.

Коли, і чи повернуться ці гроші в російську економіку, залишається загадкою для російських економістів. Володимир Путін тим часом розповідає, що ця підтримка потрібна для створення великого Євразійського Союзу, що зможе згодом конкурувати з Союзом Європейським.

Матеріал підготували Марія Щур та Charles Recknagel
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG