Доступність посилання

ТОП новини

Замість права на адвоката можуть «дати по голові» – експерт


©Shutterstock
Львів – Чи мають реальний зміст слова – «ви маєте право зберігати мовчання»? Вже рік як, згідно з українським законодавством, при затриманні людини правоохоронці зобов’язані викликати державного адвоката з центру надання безоплатної вторинної правової допомоги, що є у всіх регіонах. І лише у присутності державного захисника затриманого можна допитати.

За добу у Львівський обласний центр надання безоплатної вторинної правової допомоги надходило і до тридцяти викликів адвокатів до затриманих. Торік центр видав близько трьох тисяч доручень адвокатам, яких направляв у райвідділи. Загалом центр співпрацює зі ста адвокатами, які зобов’язані виїжджати у будь-яку пору дня і ночі до затриманих. Бували випадки, каже директор львівського центру Ігор Микитин, що хтось з адвокатів вимикав на ніч телефон, але з такою людиною потім не укладають контракт. За словами керівника, викликати адвоката має право не лише правоохоронець.

«Може подзвонити близький родич до нас і повідомити про затримання близької людини, але має назвати прізвище, ім’я, по-батькові, дату народження і хто саме затримав».

Працівники центру звіряють з черговим Головного управління МВС Львівської області статистику затриманих. Ігор Микитин каже, що введення новим Кримінально-процесуальним кодексом норми щодо обов’язкової присутності адвоката покращило ситуацію щодо дотримання прав людини. Адвокати центру також цікавляться, чи били затриманих у райвідділі.

Випадки порушень

Торік двічі до затриманих правоохоронці не викликали адвокатів. Зокрема, до активіста Євромайдану, фотографа Олега Панаса, якого посадили у машину просто на вулиці посеред дня. Дозвіл на затримання у міліції був, згідно з судовим рішенням, а права на дзвінок до рідних і на адвоката чоловік був позбавлений. В іншому випадку, батьки повідомили у центр 15 грудня, що сина затримали 11 грудня.

«Коли ми зробили запит, нам тут же ж повідомили, що така людина затримана, слідчий поклав слухавку і вимкнув телефон. Ми довго не могли до затриманого потрапити і зараз обласне управління міліції розслідує цю ситуацію. Підозрюваному слідчий дав адвоката,назвав його державним, але у нас він не числився. Є частина адвокатів, я так підозрюю, які на прохання слідчого підписують слідчим процесуальні документи на людей, а це тягне інше ставлення в суді», – зауважив Ігор Микитин.

Кримінальний журналіст Омар Узарашвілі вважає, що обов’язковий виклик адвоката до затриманого зменшує кількість дрібних затримань і застосування сили до затриманого, а щоби цілковито викорінити таке зло, як катування, то слід ліквідувати звітність у правоохоронних органах і підвищити фаховий рівень міліціонерів.

«Мені офіцери розповідали, що звітність далі є, хоча, як кажуть вищі керівники, її немає. Навіть патруль має звітувати. Це треба припинити, тоді і катувань не буде, не вибиватимуть свідчень. Людина, коли викликають адвоката, більш захищена, але люди юридично не грамотні, не знають про центр надання правової допомоги. До того ж, коли говорить у міліції, що має право на адвоката, то міліціонер може з цього сміятись і дати по голові. Але таки більше порядку стало», – каже журналіст.

Громадські експерти моніторитимуть ситуацію

Наскільки дієвими є механізми законодавства з ’ясовують правозахисники громадської організації «Твоє право», які здійснюють моніторинг зловживань правоохоронців при затриманні громадян, зокрема у райвідділах. Проект реалізується у рамках Програми ООН та уряду Данії і працює громадська приймальня, куди можуть звертатись потерпілі від дій міліціонерів.

Правозахисник Олег Ільків наголосив, що їм відомі випадки, коли міліціонер фіксує у журналі час виклику адвоката, а невдовзі записує, що затриманий відмовився.

«Це фікція, оскільки відмовитися від адвоката затриманий може тільки у присутності захисника. А за 15 хвилин він і доїхати не встигне. Ми звірятимемо записи журналу чергової частини з реальною кількістю затриманих у відділку», – говорить експерт.

Важливо, щоб людина розуміла, що при затриманні вона має право не давати свідчень допоки не приїде адвокат, наголошують у центрі надання безкоштовної правової допомоги. Втім є багато випадків, кажуть у центрі, коли адвокат у суді доводить, що людину незаконно затримали, суддя формально робить зауваження прокурору і водночас запроторює затриманого за ґрати на два місяці.
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG