Доступність посилання

ТОП новини

Мовчання лідерів Росії


У Росії події в Україні коментують політики й політичні експерти, але з цього приводу мовчить найвище російське керівництво. Ні президент Путін, ні премʼєр Медведєв донині не висловилися щодо останніх подій в українській столиці. Експерти водночас кажуть: чільники російської влади пильно стежать за перебігом ситуації в Україні і зокрема мимоволі проектують її на свої перспективи.

Російські прихильники української влади намагаються звинуватити опозиційних лідерів у розгойдуванні ситуації. Політики, які дотримуються протилежних поглядів, говорять про те, що Янукович і правляча партія не здатні керувати країною. Російська Держдума в середу ухвалила резолюцію, у якій зокрема закликала західних політиків не загострювати ситуацію в Україні, а українську опозицію – піти на діалог із владою.

Коментуючи стриманий, на його думку, тон резолюції, керівник центру українських досліджень Інституту Європи РАН, політолог Віктор Мироненко говорить, що, можливо, депутати дослухалися до його застережень.

Не висловлюється ні президент, ні премʼєр-міністр. Висловилася Дума дуже і дуже обережно
Віктор Мироненко
«Скільки днів уже все, що відбувається в Києві, ніхто не коментує. Не висловлюється ні президент, ні премʼєр-міністр. Висловилася Дума дуже і дуже обережно. Я боюся приписати собі цю заслугу , але в грудні я був запрошений в Думу, де все-таки я, як міг, намагався переконати депутатів, що потрібно дуже уважно придивитися до України», – розповів він.

Російський варіант може бути жорсткішим

Віктор Мироненко вважає: російське керівництво боїться, що ситуація в Києві може повторитися в Росії – у жорсткішому варіанті.

«Я сказав би, що домінуючі мотиви і домінуюче почуття це страх. Вони не настільки наївні, щоб не розуміти справжні причини, глибокі причини кризи, яка відбувається в Україні», – наголошує експерт.

«Україна, на мій погляд і на моє глибоке переконання, зараз демонструє дещо з дуже недалекого російського майбутнього. Якщо Росія і російська адміністрація продовжать свою лінію на нереформування, то ви побачите в Росії те ж саме, що відбувається зараз в Україні, тільки в Росії це буде набагато жорсткіше», – каже Віктор Мироненко.

Російські експерти загалом по-різному оцінюють події в Україні. Керівник інституту країн СНД Костянтин Затулін в ефірі російської служби Радіо Свобода сказав, що він і його колеги-експерти радили українському керівництву федеративну реформу «як єдине розумне і демократичне рішення, яке відносно територіальної цілісності України дозволить їй зберегтися».

Опозиція прагне до переговорів

Спеціаліст із конституційного права, професор МДУ Олена Лукʼянова наразі не бачить конституційної кризи в Україні. У вимогах опозиції до українського керівництва Лукʼянова вбачає спосіб змусити владу перейти до переговорів.

Це конституційна криза в тому сенсі, що конституція України почасти еклектична, значно менше, ніж російська
Олена Лукʼянова
«Це конституційна криза в тому сенсі, що конституція України почасти еклектична, значно менше, ніж російська. Там дуже багато повноважень у парламенту. Але і дуже багато повноважень у президента. Так, є в цьому плані якийсь конфлікт. Але ж не закликають до перегляду Конституції. Я думаю , що опозиція висуває максимальні вимоги , щоб почати хоч якісь переговори», – оцінює вона.

Не можна не бачити, що перебіг подій у Києві загрожує не лише Україні і її сусідам, але і Європі і всьому світові
Михайло Горбачов
Водночас із заявою щодо подій в Україні напередодні виступив екс-президент СРСР Михайло Горбачов. Він попросив президентів Росії і США втрутитися у ситуацію в Україні і «допомогти їй повернутися на шлях мирного розвитку». «Не можна не бачити, що перебіг подій у Києві загрожує не лише Україні і її сусідам, але і Європі і всьому світові», – вважає екс-президент СРСР. На його думку, події в Україні набули такого вигляду, що без сторонньої допомоги конфлікт врегулювати вже не вдасться.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG