Доступність посилання

ТОП новини

Своїх для влади на Майдані немає


(Рубрика «Точка зору»)

Розпад Радянського Союзу відбувався майже синхронно з розпадом Югославії. З колегами з колишніх югославських республік ми майже щотижня збиралися в прес-центрі МЗС СРСР, щоб обговорити, як розпадаються вони і як розпадаємося ми. Журналісти з Боснії та Хорватії говорили, що нам, українцям чи прибалтам, заздрять: все-таки у радянських керівників вистачило розуму не втягувати країну у братовбивчу війну, так, звичайно, конфлікти є, але це все ж не країна, що спалахнула, в якій нікуди подітися… А все тому, що «їхні» керівники – справжнісінькі ідіоти.

У тому, наскільки колеги мали рацію, я переконався тільки недавно, прочитавши мемуари колишнього хорватського президента і останнього голови Президії СФРЮ Стіпе Месича – дійсно, такий концентрований ідіотизм і правовий цинізм важко уявити, коли стежиш за подіями здалеку. Але ще важче було уявити, що югославський сценарій – це зовсім не те, чого ми уникли. Це наше майбутнє, яке якраз зараз стало справжнім.

Володимир Путін усе більшою мірою починає відігравати щодо пострадянських президентів роль справжнісінького Слободана Мілошевича: вони беруть у нього гроші, радяться про відносини із Заходом і власним народом. І якщо з Олександром Лукашенком такі відносини склалися цілком органічно, то спроба вибудувати таку ж вертикаль у контактах із Віктором Януковичем призвела до найгострішої кризи на пострадянському просторі.

Путіна західні лідери в будь-якому випадку запросять на міжнародну конференцію з українського врегулювання – так що він може грати в Мілошевича, не побоюючись наслідків
Янукович уже зараз – як Радован Караджич, лідер боснійських сербів. За менталітетом і уявленням про те, що таке добре, а що таке погано, Путін і російське керівництво набагато ближчі йому, ніж протестувальники на Майдані і половина населення власної країни. Для цієї половини він справжнісінький чужий,
невипадково багато протестувальників говорять про його владу як про окупаційну. Але проблема не тільки в тому, що пересічний протестувальник сприймає президента як окупанта, а в тому, що президент може сприймати його як чужорідного заколотника, наймита Заходу – і в цьому сенсі «жителі Майдану» і – ширше – жителі Галичини чи Києва для Януковича і його оточення приблизно те ж саме, що для Караджича – боснійські мусульмани чи хорвати. Так, живуть поруч. Але – небезпечні й чужі. І розмови про застосування сили проти власного народу тут не дуже доречні.

Найімовірніше, з ментального погляду для влади – це не свій народ, а «інше» населення Боснії. І якщо вона цей народ не розганяє, то не з жалю, а зі страху. Перед Заходом, перед загальнонародним повстанням, перед терором – але аж ніяк не тому, що у своїх не стріляють. Тому що своїх на Майдані немає. Путін це чудово розуміє – і грає на фобіях Януковича приблизно так само вміло, як Мілошевич грав на фобіях Караджича та інших лідерів боснійських сербів. Тим більше, що ризикує в цьому розкладі саме Янукович – це він може втратити владу, країну і накопичення. А Путіна західні лідери в будь-якому випадку запросять на міжнародну конференцію з українського врегулювання – так що він може грати в Мілошевича, не побоюючись наслідків.

Віталій Портников – київський журналіст і політичний коментатор, оглядач Радіо Свобода

(Оригінал статті опублікований на сайті Російської редакції Радіо Свобода)

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода
  • Зображення 16x9

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG