Протягом багатьох років Брюссель допускав, щоб «Газпром» працював у Східній та Центральній Європі, використовуючи своє монопольне становище. Це відбувалося у зв’язку з історичними та ринковими реаліями, які були важко змінити.
Газопостачальна система, збудована ще за радянських часів, належала «Газпрому», і тільки він вирішував, які компанії, за винятком його власних підрозділів у Європі, будуть купувати російський газ. Ця монополія дозволяє «Газпрому» не допускати конкуренції і одноосібно вирішувати, яку ціну будуть платити європейські клієнти. Згідно з оцінками, жителі постсоціалістичної Європи переплачують «Газпрому» в півтора рази більше у порівнянні з західними європейцями, які отримують свій газ не лише від «Газпрому», але з Північної Європи, з Африки, та Близького Сходу.
Європейські закони для всіх однакові?
На думку політолога з варшавського Центру східних досліджень Агати Локоть-Страхоти, ця диверсифікація є одним із чинників того, що ЄС почувається енергетично безпечніше.
«Брюссель хоче втілення законодавства в усіх сферах, включно з газовою. Він не хоче виключних стосунків із будь-яким клієнтом, які б означали, що деякими законами треба було б знехтувати», – говорить політолог.
Міжнародний редактор британського тижневика The Economist Едвард Лукас вважає, що звіт швидше за все з’явиться і для «Газпрому» настане час давати пояснення.
Побачимо багато поганої реклами для «Газпрому», будуть перераховані всі скарги. Далі будуть штрафиЕдвард Лукас
Намагаючись уникнути цього, Москва всіляко прагне досягти угоди з Європейською комісією. Російські делегації кілька разів відвідали Брюссель протягом останніх місяців, але деталі переговорів були оповиті таємницею.
Лукас, який стежить за суперечкою, каже, що висновки комісії можуть бути опубліковані в травні. Після цього, додає він, все має рухатися швидко, тому що Комісар з питань енергетики Ґюнтер Еттінгер і комісар з питань конкуренції Хоакін Альмунія, які ведуть цю справу, хочуть завершити її перш, ніж вони підуть у відставку в листопаді.
Матеріал підготували Марія Щур та Charles Recknagel