Доступність посилання

ТОП новини

Черкащани не хочуть «любих друзів» на посадах


мітинг у Черкасах під час Євромайдану
мітинг у Черкасах під час Євромайдану
Черкаси – У Черкаській ОДА очільникам департаментів та підприємств рекомендували звільнитися зі своїх посад. Уже більше половини керівників структурних підрозділів написали відповідні заяви. Керівництво облдержадміністрації говорить, що це – вимога обласної Народної ради, сформованої під час Євромайдану. Буцімто тепер призначення на керівні посади відбуватиметься після публічного затвердження кандидатури на такій раді. Однак громадські активісти та люстраційний комітет вважають, що це – хибний шлях.

У Черкаській обласній адміністрації – кадрові нововведення. Всім керівникам департаментів та управлінь облдержадміністрації запропонували написати заяви на звільнення. Невдовзі вони зможуть знову-таки подати свої кандидатури на керівні посади. Однак призначати їх чи ні – спершу вирішуватиме обласна Народна рада. Такий механізм затвердження кандидатур уже випробували під час обрання голів районних адміністрацій, зауважує голова облдержадміністрації Юрій Ткаченко.

«Ті, хто написав заяву, так само мають пройти люстрацію, відповідне обговорення. Якщо це директор департаменту, то погодження – в Народній раді, якщо начальник управління чи заступник – повинен відбутися конкурс, при чому публічний. Питання стоїть про те, щоб усунути від влади одіозних представників режиму Тулуба-Януковича. Є ті люди, які служили цьому режиму, а є ті, які навпаки протидіяли цьому режиму. Тому треба розібратися об’єктивно. Бо нас, окрім патріотизму, насамперед цікавить професіоналізм», – зауважив Ткаченко.
Нас, окрім патріотизму, насамперед цікавить професіоналізм
Юрій Ткаченко

Громадські активісти проти затвердження кандидатів Народною радою

Водночас у Черкаському люстраційному комітеті переконані, що призначення мають відбуватися лише на конкурсній основі із прозорою процедурою. Тобто, коли кандидатів на посади затверджує фахова конкурсна комісія, а через публікації у ЗМІ громадськість дізнається детальну інформацію про самих претендентів, зазначає у коментарі Радіо Свобода секретар люстраційного комітету Вікторія Феофілова.

«Практика затвердження кандидатур радами, якими б вони не були – народними, не народними, зборами спортивного активу, молодіжного активу, усіляких різних спілок, організацій – це все може мати місце, звичайно. І це може бути додатковим плюсом для кандидата, що його рекомендує певне об’єднання. Але ми проти того, щоб ради, будь-які, затверджували будь-які кандидатури», – каже вона.

На думку громадської активістки Таїсії Плахути, після революції Народні ради перестали виконувати свої функції. За її спостереженнями, наразі їх використовують лише як механізм впливу деяких людей. Адже часто-густо про засідання таких рад навіть не повідомляють.

«Вони намагаються сказати, що давайте ми будемо затверджувати якісь кандидатури через Народну раду, давайте ми ще якісь рішення через Народну раду будемо пропускати. Це вже людям не дуже подобається. Тому, як на мене, має бути зараз механізм громадських слухань, щоб уся громада мала доступ. Тому що, багато людей запитують, як можна увійти в народні ради, як формується їхній склад, чому одні люди там є, а інших немає?» – пояснює Плахута.
Багато людей запитують, чому одні люди в народних радах є, а інших немає?
Таїсія Плахута

Народні ради – механізм впливу на призначення?

Допоки в облдержадміністрації не оголосили про призначення на конкурсній основі начальників та заступників управлінь, очільника обласного управління сім’ї, молоді та спорту намагалися обрати на публічних слуханнях. Для цього навіть організовували кілька «народних рад», розповідає Радіо Свобода директор обласного Молодіжного ресурсного центру Віктор Велівченко.

«У нас відбулася і спортивна рада, і молодіжна рада. Але попри підтримку, бажаний для неї кандидат із колишніх «любих друзів» не зміг набрати більшість голосів на жодній з рад. На молодіжній раді ми побачили організації, про які нічого не чули. Хоча ресурсний центр безпосередньо працює із молодіжними громадськими організаціями. Також дуже дивно, коли збирається актив черкаського КВН і вирішує, хто буде начальником управління сім’ї молоді та спорту», – зазначає Велівченко.

«Рішення Народної ради мають рекомендаційний характер»

Між тим голова обласної Народної ради Анатолій Бондаренко запевняє, що у засіданнях ради може взяти участь кожен охочий, а погодження кандидатур на керівні посади в облдержадміністрацію має винятково рекомендаційний характер.

«Це дорадчий орган, який слідкуватиме, щоби громадськість не пропустила на посади людей, заплямованих певними діяннями за попередньої влади: які зловживали своїм службовим становищем, які брали участь в організації антимайданів, так званих тітушок, побиття населення. А «любих друзів» ми теж уже бачили. Знаємо, як при них тут, на Черкащині, проходила «Золота підкова». Досить, це вже не повториться», – наголошує Бондаренко.
«Любих друзів» ми теж уже бачили
Анатолій Бондаренко

За словами Бондаренка, вже розпочалося лобіювання на посади «друзів, родичів, колег». Однак він обіцяє, що Народна рада не працюватиме «на домовленостях» і рекомендуватиме виключно фахівців у своїх галузях.

Обласну Народну раду черкащани обрали на віче у центрі міста наприкінці січня, після штурму облдержадміністрації. Увесь склад ради представляє президія, до складу якої увійшли представники тодішньої опозиції та громадськості.
  • Зображення 16x9

    Дар’я Бунякіна

    Співпрацює із Радіо Свобода з 2010 року. Народилася у Черкасах. Закінчила Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького за спеціальністю «Журналістика». Має досвід роботи в газетній та телевізійній журналістиці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG