Доступність посилання

ТОП новини

Міліція не захищає «меблі і стільці» заради уникнення жертв – редактор «Новости Донбасса»


Олексій Мацука, головний редактор інтернет-порталу «Новости Донбасса» (фото користувача у Twitter)
Київ – Напруження на Донеччині продовжує зростати. Особливо складна ситуація в захопленому сепаратистами Слов’янську, де триває антитерористична операція. Проросійські активісти продовжують захоплювати адміністративні будівлі в інших районних центрах Донецької області й активізують підготовку до так званого «референдуму» 11 травня. В інтерв’ю Радіо Свобода головний редактор інтернет-порталу «Новости Донбасса» Олексій Мацука заявив, що адмінбудівлі, які нині захоплюють сепаратисти, є другорядними, і можна вважати виправданою тактику міліції, яка не захищає приміщення, коли на вулицях стоять люди.

– Про що свідчать останні події на Донбасі – можна стверджувати, що проросійські активісти взяли фактично цей край під контроль? Чи таке твердження є перебільшенням?

Вони переключаються з сепаратистського протесту на соціальні протести. Їх представники ходять по шахтах, вугільних підприємствах, шукають прихильників
– Це свідчить в першу чергу про те, що вони (проросійські сили – ред.) намагаються взяти все під свій контроль, вони активізувались по всіх фронтах, в першу чергу по збору нових прихильників. Вони переключаються з сепаратистського протесту на соціальні протести. Їх представники ходять по шахтах, вугільних підприємствах, шукають прихильників, яким би подобалась ідея підвищення заробітної платні на 30 відсотків. Звичайно, це знаходить прихильників, але незрозуміло за рахунок чого вони будуть підвищувати ту зарплатню. Тобто вони намагаються переорієнтуватися з сепаратистського протесту на соціальний протест, таким чином розширити коло своїх прихильників – не лише тих, хто бажають приєднання до Росії, але й тих, хто бажає розширення та підвищення заробітної платні та соціальних прав.

– Якщо 11 травня все таки відбудеться так званий «референдум», чи можна вважати, що це фактична передумова президентських виборів на Донбасі?
Буде такий, наприклад, екзотичний референдум як приєднання до Великої Британії через те, що Донецьк було засновано Джоном Юзом


– Проросійські сили на це налаштовані – повністю зірвати президентські вибори на Донбасі, в Донецькій області. Але насправді, окрім проведення так званого референдуму 11 травня, в регіоні зареєстровані ще три ініціативні групи, які проводять власні референдуми. Тобто йдеться про те, що не один референдум пройде в Донецькій області, який було ініційовано громадською організацією «Донецька народна республіка». Також буде такий, наприклад, екзотичний референдум як приєднання до Великої Британії через те, що Донецьк було засновано Джоном Юзом (британський гірничий інженер, засновник кам'яновугільного заводу – ред.) і є ініціативна група, яка бажає долучити зараз Донецьк до Великобританії. Також є два інших референдуми: один – щодо приєднання Донецької області до Дніпропетровської, і четвертий референдум – за збереження цілісності України. До речі, перша хвиля цього референдуму відбулась позавчора, люди зібрали 98 тисяч бюлетенів, вони були заповнені і проголосовані. Так, за збереження єдності України висловились якраз 70 відсотків.

– Ми часто говоримо про деморалізовану міліцію в регіоні, і дуже підозрілим виглядає те, як доволі легко сепаратисти захоплюють щоразу нові адміністративні будівлі. Чи свідчить це, що місцева «еліта» підпорядкувалась цим проросійським силам?

Захоплення будинків відбувається у вихідні дні, коли в цих будівлях не працюють, коли не відбувається жодної активності з надання послуг громадянам. Тобто це адмінбудівлі другорядного значення
– Ні. Насправді захоплення будинків відбувається у вихідні дні, коли в цих будівлях не працюють, коли не відбувається жодної активності з надання послуг громадянам. Тобто це адмінбудівлі другорядного значення, наприклад, райради і їх виконкоми. І в міліції, я так припускаю, така стратегія не захищати меблі і стільці заради того, щоб не було жертв. Тому що, якщо міліція буде захищати абсолютно порожню районну раду від сепаратистів, а на вулиці буде стояти приблизно тисяча людей, то, звичайно, без жертв тут не обійтися. Тому міліція просто розступається і дозволяє сепаратистам входити всередину. Насправді може так виглядати, що міліція лояльна до сепаратистів, але потім, коли починається робочий тиждень, то будинки якось звільняються. Ми бачимо новини про захоплення, але не бачимо вісток про те, що вони потім звільняються. Від того складається враження, що повністю захоплено все місто, а насправді це не так.

– Дивлячись на перспективу Донбасу, що може статися: це «кримський сценарій», це якась нова форма самоврядування чи просто перетворення на нестабільну зону? Ваш прогноз?

В ніякому разі не йдеться про приєднання до будь-якої іншої країни, тому що для цього нема абсолютно ніяких перспектив, передусім бажання у самої сусідньої країни
– Це в першу чергу перетворення Донбасу у «сіру зону», так звану зону, яка буде в хаосі й нестабільності. Але це в ніякому разі не йдеться про приєднання до будь-якої іншої країни, тому що для цього нема абсолютно ніяких перспектив, передусім бажання у самої сусідньої країни щодо включення ще одного суб’єкта Федерації – через економіку і те, що Донбас тягне за собою дуже багато економічних проблем, зокрема у вугільному середовищі. Я бачив на Радіо Свобода сюжет, в якому розповідається про небажання шахтарів доєднати свої вугільні підприємства до Російської Федерації. Це – дійсно, так. Дуже багато шахтарів розуміють, що в разі приєднання Донецької області до складу Російської Федерації, усі їхні підприємства просто будуть ліквідовані і вони перестануть отримувати зарплатню.

Тому є прогноз того, що ситуація буде розхитуватись винятково з метою створення там непідконтрольною ситуації як центральній владі, так і місцевій, що була призначена центральним урядом. І все це відбувається під приводом того, що люди нібито не хочуть підпорядковуватись центральній владі й уряду. Замовник цього відомий, поки він є, буде розвиватися ця ситуація. Ну, а замовника представляти не треба, людина, яка утекла (Віктор Янукович – ред.), їй це дуже вигідно, така ситуація, щоб помститися будь-кому, хто буде центральною владою в Україні.
  • Зображення 16x9

    Ірина Гнатишин

    На Радіо Свобода – з 2013-го, на радіо взагалі – понад 10 років. Починала з ФМ-радіостанцій у Львові, продовжила – в Києві. Сім років працювала ведучою інформаційних програм на радіо «Ера». Люблю новини, особливо, якщо вони добрі!

Дивитись коментарі (3)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG